Opravdu se druhá nejjasnější hvězda v souhvězdí Orion chystá ukončit svou pouť jako supernova? Sledujeme v přímém přenosu poslední smrtelné křeče umírajícího veleobra? Hrozí životu na naší planetě nebezpečí?
Betelgeuse je pravá pěst mytologického lovce Oriona, syna Poseidóna. Svou jasností patří do první desítky hvězd na obloze, přestože je 300 až 650 světelných let daleko.
Podle konspiračních teoretiků měla Betelgeuse v roce 2012 explodovat jako supernova a způsobit konec světa. Nestalo se. Hrozí nám nějaké nebezpečí i nadále?
VZNIKNE ČERNÁ DÍRA?
Málo hmotné hvězdy, jako je naše Slunce, se v závěrečné fázi stanou bílými trpaslíky. Tento červený veleobr je ale 1000x větší než Slunce.
Po vyhoření paliva dojde ke gravitačnímu kolapsu vnitřních vrstev a Betelgeuse se přemění na neutronovou hvězdu nebo černou díru. Zbytek hvězdného veleobra se rozmetá do okolí. Může k tomu dojít zítra, za 10 let, 2000 let nebo 10 000 let.
Výbuch supernovy znamená konec pro veškerý život v okruhu 30 světelných let. Drastické následky pro živočišné a rostlinné druhy by měl takový výbuch v okruhu zhruba 100 světelných let.
Do vzdálenosti 300 světelných let může být supernova nepříjemná, ohrozit například astronauty na oběžné dráze. Hrozí nám tedy nějaké nebezpečí? Země se naštěstí nachází (i když těsně) za hranicí, kterou by výbuch supernovy ohrožoval.
NEJSILNĚJŠÍ ZÁBLESK VE VESMÍRU
Rizikem může být gama záblesk, který umírající hvězda vyšle. Jde o bezkonkurenčně nejsilnější záblesk ve vesmíru, který obsahuje záření v širokém spektru vlnových délek. Od radiace s vysokou energií až po radiové vlny s nízkou energií. Ani tato vražedná radiace na Zemi s největší pravděpodobností nedorazí.