Jak ukázala historie, obrovské davové šílenství nemusí vždy vyvolávat jen nějaký katastrofický příběh. Ba právě naopak, může ho vyvolat i vstřícnost, pokud se vloudí malá chybička, jak ukázal případ z carského Ruska.
NEŠŤASTNÁ KORUNOVACE CARA
Korunovace ruských carů bývala většinou prestižní záležitostí. Konaly se slavnostní plesy, recepce a také veselice pro lid, aby si také užil trochu té slávy. Stejně tomu bylo i při korunovaci posledního cara Mikuláše II.
Ten se sice vlády Ruska ujal již v roce 1894, ale vzhledem k úmrtí otce slavnostní ceremoniál odložil o dva roky. A tak se na rok 1896 připravovaly velkolepé oslavy.
Při slavnosti určené pro široké masy lidu se vycházelo ze zkušenosti korunovace předchozího cara Alexandra III. v roce 1881. Bylo vybráno prostranství Chodyňského pole pro předpokládanou účast cca 400 000 lidí.
KELÍMEK Z PLZNĚ – PŘÍČINA TRAGÉDIE
A pak přišla ona chybička. Aby si lidi odnesli nějakou památku na tuto událost, bylo připraveno malé občerstvení v kelímku. V Plzni ve známé továrně na nádobí Bartelmus bylo objednáno právě oněch 400 000 smaltovaných pohárků s iniciály cara a letopočtem.
Když se tato skutečnost rozkřikla mezi lidmi, dostavil se, s vidinou získání tohoto suvenýru, až dvojnásobný počet zájemců. Když bylo zřejmé, že se na všechny nemůže dostat, vypukla nepopsatelná hysterie.
Lidé se začali rvát, pomatený dav prorazil zátarasy tvořené kordonem policistů a vojáků. Obsluha stánků si zachraňovala život útěkem. Každý z účastníků se snažil urvat alespoň jeden pohárek v připravených stáncích.
Nastala vřava, při které bylo ušlapáno a ve zmatku zahynulo odhadem 1600 až na 3000 lidí. Celé čtyři dny si vyžádalo pohřbívání obětí.
Ačkoliv za toto šílenství sám car nemohl, a dokonce odškodnil pozůstalé obětí, přesto se nevyhnul ošklivému přízvisku „krvavý car“.
A také nakonec v krvi skončil i on. Po svém svržení v roce 1917 v občanské válce pobýval v Jekatěrinburgu, kde byl bolševiky s celou rodinou zavražděn.
A CO ZNÁMÁ FIRMA BARTELMUS?
Světově známá továrna, která byla v Plzni založena v roce 1817, vyráběla smaltované nádobí. Založil ji Eduard Bartelmus, po kterém byla firma pojmenována.
Nádobí vyráběla do roku 1948. Až do dneška se z továrny dochovala jen budova tehdejšího skladu se zachovaným nápisem Bartelmus.