Jedno okřídlené rčení říká, že nejjistější místo, kde naleznete pomocnou ruku, je na konci vašeho ramene. Spoléhat se například na pomoc ducha, je často značně ošidné.
Přesvědčil se o tom v polovině devatenáctého století jistý Hiram Marble v americkém státě Massachusetts. O co se jednalo? O nic míň, než o legendární pirátský poklad!
V roce 1852 koupil Hiram Marble pozemek poblíž města Lynn, postavil dům, měl manželku a syna… Řeklo by se, že je to idyla. Pouze však do té doby, než začal Hiram hloubit jeskyni. Pokyny k práci mu údajně předával duch piráta známého pod jménem Thomas Veale.
Pirátův poklad
Jednalo se o skutečnou historickou postavu námořního lupiče ze sedmnáctého století. Naposledy prý byl viděn, jak se s kumpány lopotí s velkou truhlou neznámého obsahu… O dalším osudu piráta informují prameny poněkud mlhavě.
Měl se před světskou spravedlností ukrývat v jeskyni, která se ovšem v roce 1658 následkem zemětřesení zbortila. Pohřbila údajně psance i jeho poklad. Nyní šlo jen o to, domnělou jeskyni najít a poklad si vyzvednout.
Cesta a cíl
Podobně to mohl vidět i Hiram Marble. Ten byl navíc spiritista spoléhající se na to, že mu cestu k pokladu prozradí pirátův duch. Zaměřil se zejména na kopání v přírodní lokalitě zvané Dungeon Rock. Jak to dopadlo? Hiram hledal poklad desítky let.
Později mu pomáhal i jeho syn. Aby získali prostředky pro další práce, začali vzniklou jeskyni nabízet jako zajímavý turistický cíl – za vstupní poplatek, samozřejmě.
O jejich práci referovaly též místní noviny. Vše marné. Poklad se nikdy nepodařilo najít. Jaké poučení z toho plyne? Na duchy zkrátka není spolehnutí! Pokud ovšem při hledání pirátského pokladu pro vás není stejně důležitá cesta jako cíl, samozřejmě.