6. února 1564: Narodil se anglický básník Christopher Marlowe. Údajně je autorem některých děl připisovaných Williamu Shakespearovi.
Domů     Případ John Mack: Věděl příliš mnoho o únosech do UFO?
Případ John Mack: Věděl příliš mnoho o únosech do UFO?
od 25.1.2023
3.2tis
334
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Ufologů, kteří dopadli špatně a o jejichž smrti kolují různé spekulace, je celá řada. Málokterý případ ale vyvolal takové pozdvižení jako smrt harvardského profesora Johna Macka.

Ostatně právě on byl a dodnes je považován za jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších badatelů na poli neidentifikovatelných létajících objektů. Byla jeho smrt opravdu jen nešťastnou nehodou?

Nehoda budí pochybnosti. Nemohl být John Mack ve skutečnosti zavražděn?
Nehoda budí pochybnosti. Nemohl být John Mack ve skutečnosti zavražděn?

Dobré rodinné zázemí, které naruší smrt matky. Prestižní školy, vojenská služba v Japonsku a nakonec profesorský titul na samotném Harvardu – jedné z nejuznávanějších univerzit světa.

reklama

To je skutečně úctyhodný vstup do života, který má za sebou na začátku 70. let minulého století americký psychiatr, spisovatel a badatel na poli mimozemských únosů John E. Mack (1929–2004).

Jeho hvězda navíc v dalších letech vystoupá ještě víc, když získá prestižní Pulitzerovu cenu za biografii britského vojáka, cestovatele a arabisty Thomase E. Lawrence (1888–1935).

Velkou část svého života je Mack pokládán za skutečně váženého akademika, který se věnuje především psychologii dětí a dospívajících a který zkoumá takové fenomény, jako jsou noční můry, sny nebo sebevraždy.

V 90. letech se však pustí do výzkumu, který všechny šokuje. Co ho zajímalo na tzv. blízkých setkáních?

Zprvu nevěřil

Mack na to jde jako správný vědec skutečně poctivě. Dobrých 10 let zkoumá zkušenosti 200 mužů a žen, kteří hlásili opakující se zkušenosti s mimozemskými setkáními.

reklama

Mack je zpočátku přesvědčen, že je vše pouze otázkou psychiky a že osoby, které o mimozemšťanech nebo přímo o únosech do UFO vypráví, trpí nějakou psychickou poruchou.

„Pamatuji se, jak jsme se jednou na to téma bavili s Carlem Saganem (slavný americký astronom – pozn. red.), říkal, že za tím nic není,“ řekl Mack v jednom rozhovoru a dodal, že Sagan byl tehdy takovou autoritou, že jeho odpověď prostě přijal.

Jaké však bylo jeho překvapení, když o pár let později zjistil, že většina pozorovaných žádné psychické potíže nemá. Postupně tak Mack začal věřit, že by opravdu mohlo jít o něco, co nelze vysvětlit racionálním způsobem. Dost možná přímo o setkání s bytostmi, které opravdu nejsou z tohoto světa.

Muži v černém ,bytosti, které naháněly strach.
Muži v černém ,bytosti, které naháněly strach.

Nečekaná smrt

S postupem času se Mack stává zapáleným propagátorem teorie o existenci mimozemšťanů a mimozemských únosů. Tvrdí, že oběti nepopisují sny, nýbrž realitu, a poukazuje na řadu jím prozkoumaných případů.

reklama

Překoná snahu některých lidí z Harvardu o jeho diskreditaci a zakládá neziskovou nadaci, která se fenoménem zabývá. Pak ale přichází šok.

Když 27. září 2004 odchází po jedné londýnské konferenci a následné večeři s přáteli do hotelu, srazí ho poblíž jedné známé křižovatky auto řízené opilým IT manažerem Raymondem Czechowskim.

Mack ztrácí vědomí a o chvíli později je v nemocnici prohlášen za mrtvého. Na první pohled obyčejná tragédie, jakých se každý den odehraje ve světě celá řada.

Jenže už krátce po smrti ufologa se začínají objevovat zprávy, že to ve skutečnosti nehoda být nemusela. Byl muž zavražděn kvůli tomu, že zjistil nějaké tajné informace?

Práce pro CIA?

Jen pár dnů před svou smrtí Mack poslal svému literárnímu agentovi návrh nové knihy, ve které se měl údajně věnovat komunikaci se zemřelými a ve které měl představit nějaké zásadní poznatky v tomto směru.

Co víc, mnozí lidé tvrdí, že v posledních letech byl Mack v kontaktu s americkou tajnou službou CIA. Jaký byl důvod, však nevíme.

Spekuluje se, že pro ni pracoval na nějakém tajném projektu, který se týkal UFO. Nebo snad plnil funkci konzultanta ohledně mimozemské technologie, jak věří někteří konspirátoři?

Ať už to bylo jakkoliv, Mackova smrt byla šokem, který mnoho lidí odmítlo přijmout. Zatímco jeho rodina přijala omluvu opilého řidiče a nežádala vysoký trest, mezi ostatními ufology a badateli na poli únosů do UFO se traduje, že Mack jednoduše věděl až příliš.

Stal se nakonec přece jen nepohodlným pro někoho, kdo nechtěl, aby pravda vyšla najevo?

Smrt ufoložky Ann Livingston

Mezi badatele na poli UFO a mimozemských návštěvníků patřila dlouhá léta i Američanka a členka organizace MUFON Ann Livingston. I ona zemřela náhle a nečekaně.

V tomto případě hrála roli rakovina. Žena totiž onemocněla v roce 1994 velmi agresivní a rychle probíhající variantou rakoviny vaječníků. Smrt byla tak rychlá, až začalo mnoho lidí spekulovat, že její nemoc něco způsobilo.

V tomto případě se mluví hlavně o tzv. mužích v černém – děsivých bytostech bez tváří a v černém oblečení. Ti totiž Ann (i podle ní samotné) dlouhá léta pronásledovali. Jednoho večera v roce 1992 prý dokonce přišli do jejího bytu, načež žena omdlela.

Později měla temné – a podle ní mimozemské – bytosti spatřit ještě několikrát a prý z nich měla velký strach. Způsobilo snad její nemoc právě setkání s nimi?

Foto: shutterstock.com, youtube.com
Lokalita:
reklama
Související články
od 6.2.2023 1.4tis
Takzvané prokleté filmy milovníky záhad nepřestávají fascinovat. Jak je možné, že jsou některé příběhy či postavy magnetem na tragédie? Podezřelá neštěstí a nevysvětlitelné jevy nejčastěji provází horory, které zlo přitahují možná už ze své podstaty. Jenže proč něco takového zažívá i Superman? Proč kolem nejkladnějšího a nejčestnějšího hrdiny všech dob pravidelně přibývá sebevražd a dalších bo
od 5.2.2023 2.5tis
Strach, bezmoc a mnohdy i nepředstavitelné utrpení. To byla v dřívějších dobách realita mnoha psychiatrických léčeben. Často šlo o místa, kde se experimentovalo s novými postupy a kde pacient rozhodně nebyl na prvním místě. Těžko se divit, že mnohé – dnes už opuštěné blázince – mají pověst lokalit, kde se dějí nevysvětlitelné úkazy. Představujeme sedm ústavů s tou nejstrašidelnější pověstí.
od 3.2.2023 2.5tis
Prožitky blízké smrti jsou ve všech případech téměř totožné. Odborníci proto hledají odpověď na palčivou otázku: Jsou tato svědectví důkazem existence onoho světa, nebo jde jen o poslední signály umírajícího mozku?     Levitace nad vlastním tělem, tunel, jasné světlo na jeho konci, zemřelí příbuzní a uklidňující hudba. To jsou vzpomínky, k
od 3.2.2023 3.2tis
Hospodu ve velšském Cardiffu údajně obývá ženský duch, který o sobě dává vědět strašidelnými zvuky či přesouváním objektů, a to i přímo před očima překvapených svědků. Dva z takových incidentů zachytila bezpečnostní kamera umístěná v baru. Bar Lansdowne na jižním pobřeží Walesu se do povědomí milovníků záhad a paranormálních jevů dostává v létě rok
od 2.2.2023 3.3tis
Vyšetřovatel paranormálních jevů Colin Waterman se nedávno rozhodl s týmem lovců duchů Ghost Hunter Tours strávit noc v notoricky známé strašidelné pevnosti Fort Horsted v Anglii. Během nočního průzkumu potemnělých chodeb se z jedné z nich ozval podivný šustivý zvuk, pročež Waterman popadl fotoaparát, namířil ho směrem ke zdroji zvuku, něko
Nenechte si ujít další zajímavé články
Obalů na květiny není nikdy dost
panidomu.cz
Obalů na květiny není nikdy dost
A radost udělají zvlášť ty, které si vyrobíte sami. Mohou být například z betonu nebo ze zbytků silnějších větví. Chce to jen trpělivost a návod, jak na to. Někdo si kytičky sází přímo do záhonu, jiný je raději dává do různých nádob a další oboje střídá. Něco do záhonku, něco do květináče. Udělejte si obaly na
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
iluxus.cz
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
Nový rok, nové projekty. Pokud se i na vašem seznamu novoročních předsevzetí objevila „rekonstrukce koupelny“, čtěte dál. Prozradíme, které materiály hrají v koupelnách prim, jaké jsou aktuální trendy
Enceladus v sobě skrývá šest základních prvků pro vznik života
21stoleti.cz
Enceladus v sobě skrývá šest základních prvků pro vznik života
Saturnův měsíc Enceladus je v hledáčku astrobiologů už nějakou dobu. Ač svými rozměry nevelký, schovává v sobě řadu tajemství. To, že se pod jeho ledovým příkrovem ukrývá vodní oceán, je vědcům známo
V soutěži o největší počet měsíců ve Sluneční soustavě jde Jupiter do trháku
21stoleti.cz
V soutěži o největší počet měsíců ve Sluneční soustavě jde Jupiter do trháku
Astronomové objevili dvanáct dosud neznámých měsíců obíhajících kolem největší planety Sluneční soustavy Jupiteru. Král našeho planetárního systému tak obrátil skóre proti svému největšímu konkurentov
Díky času jsem dozrála a poznala opravdovou lásku
skutecnepribehy.cz
Díky času jsem dozrála a poznala opravdovou lásku
Nemohla jsem otěhotnět, za problémem byla moje vzácná krev. Po boku mi v těžkých chvílích stál celoživotní kamarád. Netušila jsem, že právě on je ten pravý. Dlouhá léta jsem měla dobrého kamaráda, kterému jsem mohla říct všechno. Matěje jsem poznala na střední škole. Chodil o ročník výš a zamiloval se do mě. Psal mi krásné dopisy, ale já jsem
Jehněčí perkelt
tisicereceptu.cz
Jehněčí perkelt
Maďarská klasika, která nikdy neomrzí. I když si připadáte, že na takové jídlo nemáte dost zkušeností, buďte si jisti, že je jednodušší, než se zdá. Ingredience 2 kg jehněčího masa (kýta) 4 ks
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Kvůli svým dětem se Etzler stále trápí
nasehvezdy.cz
Kvůli svým dětem se Etzler stále trápí
Prohlásil o sobě, že býval idiot. MIROSLAV ETZLER (58) teď sice podle svých slov prožívá jedno z nejkrásnějších období v životě, přesto má velké trápení. Momentálně žije s přítelkyní Helenou Bartaloš
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
epochalnisvet.cz
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je domovem úchvatných živočichů. Ti musí v posledních desetiletích čelit výzvám dynamicky měnícího se světa, ale i klimatu. V unikátní šestidílné d
Malá koupelna? Žádný problém. Vsaďte na světlé barvy, velké formáty a kvalitní sanitu
epochaplus.cz
Malá koupelna? Žádný problém. Vsaďte na světlé barvy, velké formáty a kvalitní sanitu
Co je malé, to je hezké. A to rozhodně platí také o koupelně: i ta paneláková o několika málo čtverečních metrech totiž může vypadat jako z titulní stránky a skvěle vám sloužit. Stačí dodržet několik
Zasnoubena v šesti letech: Klenot Mediny budí strach
epochaplus.cz
Zasnoubena v šesti letech: Klenot Mediny budí strach
Texaská spisovatelka a producentka Sherry Jonesová (1948–2022) si může roku 2007 mnout ruce. Od nakladatelství Random House má smlouvu na svou novou knihu Klenot Mediny, za kterou by měla dostat záloh