28. února 1986: Švédský ministerský předseda Olof Palme je ve Stockholmu zastřelen neznámým střelcem.
Domů     Případ John Mack: Věděl příliš mnoho o únosech do UFO?
Případ John Mack: Věděl příliš mnoho o únosech do UFO?
od 25.1.2023
3.2tis
334
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Ufologů, kteří dopadli špatně a o jejichž smrti kolují různé spekulace, je celá řada. Málokterý případ ale vyvolal takové pozdvižení jako smrt harvardského profesora Johna Macka.

Ostatně právě on byl a dodnes je považován za jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších badatelů na poli neidentifikovatelných létajících objektů. Byla jeho smrt opravdu jen nešťastnou nehodou?

Nehoda budí pochybnosti. Nemohl být John Mack ve skutečnosti zavražděn?
Nehoda budí pochybnosti. Nemohl být John Mack ve skutečnosti zavražděn?

Dobré rodinné zázemí, které naruší smrt matky. Prestižní školy, vojenská služba v Japonsku a nakonec profesorský titul na samotném Harvardu – jedné z nejuznávanějších univerzit světa.

To je skutečně úctyhodný vstup do života, který má za sebou na začátku 70. let minulého století americký psychiatr, spisovatel a badatel na poli mimozemských únosů John E. Mack (1929–2004).

Jeho hvězda navíc v dalších letech vystoupá ještě víc, když získá prestižní Pulitzerovu cenu za biografii britského vojáka, cestovatele a arabisty Thomase E. Lawrence (1888–1935).

Velkou část svého života je Mack pokládán za skutečně váženého akademika, který se věnuje především psychologii dětí a dospívajících a který zkoumá takové fenomény, jako jsou noční můry, sny nebo sebevraždy.

V 90. letech se však pustí do výzkumu, který všechny šokuje. Co ho zajímalo na tzv. blízkých setkáních?

Zprvu nevěřil

Mack na to jde jako správný vědec skutečně poctivě. Dobrých 10 let zkoumá zkušenosti 200 mužů a žen, kteří hlásili opakující se zkušenosti s mimozemskými setkáními.

Mack je zpočátku přesvědčen, že je vše pouze otázkou psychiky a že osoby, které o mimozemšťanech nebo přímo o únosech do UFO vypráví, trpí nějakou psychickou poruchou.

„Pamatuji se, jak jsme se jednou na to téma bavili s Carlem Saganem (slavný americký astronom – pozn. red.), říkal, že za tím nic není,“ řekl Mack v jednom rozhovoru a dodal, že Sagan byl tehdy takovou autoritou, že jeho odpověď prostě přijal.

Jaké však bylo jeho překvapení, když o pár let později zjistil, že většina pozorovaných žádné psychické potíže nemá. Postupně tak Mack začal věřit, že by opravdu mohlo jít o něco, co nelze vysvětlit racionálním způsobem. Dost možná přímo o setkání s bytostmi, které opravdu nejsou z tohoto světa.

Muži v černém ,bytosti, které naháněly strach.
Muži v černém ,bytosti, které naháněly strach.

Nečekaná smrt

S postupem času se Mack stává zapáleným propagátorem teorie o existenci mimozemšťanů a mimozemských únosů. Tvrdí, že oběti nepopisují sny, nýbrž realitu, a poukazuje na řadu jím prozkoumaných případů.

Překoná snahu některých lidí z Harvardu o jeho diskreditaci a zakládá neziskovou nadaci, která se fenoménem zabývá. Pak ale přichází šok.

Když 27. září 2004 odchází po jedné londýnské konferenci a následné večeři s přáteli do hotelu, srazí ho poblíž jedné známé křižovatky auto řízené opilým IT manažerem Raymondem Czechowskim.

Mack ztrácí vědomí a o chvíli později je v nemocnici prohlášen za mrtvého. Na první pohled obyčejná tragédie, jakých se každý den odehraje ve světě celá řada.

Jenže už krátce po smrti ufologa se začínají objevovat zprávy, že to ve skutečnosti nehoda být nemusela. Byl muž zavražděn kvůli tomu, že zjistil nějaké tajné informace?

Práce pro CIA?

Jen pár dnů před svou smrtí Mack poslal svému literárnímu agentovi návrh nové knihy, ve které se měl údajně věnovat komunikaci se zemřelými a ve které měl představit nějaké zásadní poznatky v tomto směru.

Co víc, mnozí lidé tvrdí, že v posledních letech byl Mack v kontaktu s americkou tajnou službou CIA. Jaký byl důvod, však nevíme.

Spekuluje se, že pro ni pracoval na nějakém tajném projektu, který se týkal UFO. Nebo snad plnil funkci konzultanta ohledně mimozemské technologie, jak věří někteří konspirátoři?

Ať už to bylo jakkoliv, Mackova smrt byla šokem, který mnoho lidí odmítlo přijmout. Zatímco jeho rodina přijala omluvu opilého řidiče a nežádala vysoký trest, mezi ostatními ufology a badateli na poli únosů do UFO se traduje, že Mack jednoduše věděl až příliš.

Stal se nakonec přece jen nepohodlným pro někoho, kdo nechtěl, aby pravda vyšla najevo?

Smrt ufoložky Ann Livingston

Mezi badatele na poli UFO a mimozemských návštěvníků patřila dlouhá léta i Američanka a členka organizace MUFON Ann Livingston. I ona zemřela náhle a nečekaně.

V tomto případě hrála roli rakovina. Žena totiž onemocněla v roce 1994 velmi agresivní a rychle probíhající variantou rakoviny vaječníků. Smrt byla tak rychlá, až začalo mnoho lidí spekulovat, že její nemoc něco způsobilo.

V tomto případě se mluví hlavně o tzv. mužích v černém – děsivých bytostech bez tváří a v černém oblečení. Ti totiž Ann (i podle ní samotné) dlouhá léta pronásledovali. Jednoho večera v roce 1992 prý dokonce přišli do jejího bytu, načež žena omdlela.

Později měla temné – a podle ní mimozemské – bytosti spatřit ještě několikrát a prý z nich měla velký strach. Způsobilo snad její nemoc právě setkání s nimi?

Foto: shutterstock.com, youtube.com
Lokalita:
reklama
Související články
od 28.2.2024 89
Skvělé víno, gurmánská kuchyně a historické památky. To se většině lidí vybaví, když si představí Francii. A co třeba místa, která nahánějí husí kůži, kde se zjevují děsivé přízraky, neschopné nalézt klid po smrti? Hřbitovy opředené tajemstvím či stará opatství plná chmurné historie? Zveme vás na prohlídku nejstrašidelnějších míst Francie! Č
od 27.2.2024 1.5tis
Italský ostrov Poveglia se nachází pouhých šest kilometrů vzdušnou čarou od Náměstí svatého Marca v centru jednoho z nejpřitažlivějších měst světa, Benátek. Je opředený mlhou a hrůzostrašnými pověstmi a někteří lidé ho dokonce považují za ten nejděsivější ostrov na světě! ENIGMAPLUS se do Benátek vypravila zjistit víc! Při našem putování po Benátkách nás
od 26.2.2024 1.9tis
Poblíž města Gort v irském hrabství Galway se nachází známá stavba takzvaného věžového domu. Jedná se o historický objekt z patnáctého století, z  anglo-normanského období. Ze stejné epochy však patrně pochází i přízrak, které tu již po staletí koexistuje s obyvateli věže. Je to jediný duch, který zde byl spatřen? Tento věžový dům, nazývaný v iršti
od 25.2.2024 2.8tis
Abraham Lincoln (1809–1865) působí jako 16. prezident Spojených států amerických, když je na něj roku 1865 spáchán atentát. Podle legend a mýtů tím však angažmá slavného politika v Bílém domě nekončí.     Dál prý sídlo hlavy státu obývá jako duch a straší své následovníky i jejich blízké! O podivných zjeveních muže s vysokým kloboukem, kt
od 25.2.2024 3.2tis
Jeden z nejdramatičtějších případů řádění poltergeista všech dob se odehrál v britském městečku South Shields. Temné síly zde údajně od roku 2005 terorizovaly mladý pár s tříletým dítětem. Od záhadných zvuků a poletujících hraček zlý duch přešel i k útokům na rodinu a tříletý chlapec nebyl výjimkou! Co přesně se v South Shields odehrálo? Až do zimy ro
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grand opening: Butikový villas-only resort BIJAL
iluxus.cz
Grand opening: Butikový villas-only resort BIJAL
Na turecké riviéře, nedaleko historického města Side, se letos v březnu po loňském soft openingu oficiálně otevírá villas-only resort BIJAL. Butikový koncept nabídne devatenáct vil ve středomořském
Košíčky s avokádovým krémem a lososem
panidomu.cz
Košíčky s avokádovým krémem a lososem
Tahle barevná dobrota nejen skvěle chutná, ale i krásně vypadá. Potřebujete 1 listové těsto 1 avokádo 1 stroužek česneku 50 g lučiny 1 lžičku citronové šťávy 1 lžíci olivového oleje 50 g uzeného lososa sůl, pepř pažitku Postup Listové těsto rozválejte na pomoučeném vále na tenkou placku, tu nařežte na čtverce a vtlačte je do
Proč si nechat pomoc při psaní práce na vysoké škole?
21stoleti.cz
Proč si nechat pomoc při psaní práce na vysoké škole?
Napsat závěrečnou práci na vysoké škole není jednoduché pro nikoho. Jde o desítky stránek odborných informací, které musíte podat ve velmi odborné, zajímavé a čtivé formě. To není vždy snadné. Můžete
Hovězí rýže jako potravina budoucnosti?
21stoleti.cz
Hovězí rýže jako potravina budoucnosti?
Vzhledem ke stále rostoucímu počtu lidí na Zemi, které nebude naše planeta do budoucna schopna uživit, se vědci snaží najít či vyvinout potravinu, která nebude náročná na zdroje, ale zároveň bude dost
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
epochanacestach.cz
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
Východní Morava je rájem, jehož krásy vás omámí na první pohled. Lidové zvyklosti si zde totiž můžete vychutnat do poslední kapky. A to doslova. Ať už jste milovníky nadčasové architektury, tradiční módy anebo dáváte přednost turistice, zde si zaručeně přijde na své každé vaše „já“. Tekutý poklad Nejvýznamnějším plodem celého regionu je bezesporu švestka, neboli
Špičkoví vědci pomohou Česku s obnovitelnou energií
epochalnisvet.cz
Špičkoví vědci pomohou Česku s obnovitelnou energií
Na západ od nás megawatty, do budoucna dokonce gigawatty, a Česká republika se stále pohybuje pouze v řádech kilowatt. Převrátit tento deficit chce ambiciózní projekt, v jehož čele stojí VŠCHT. &n
Loupež v brazilské centrální bance: Dokonalý plán pilných zahradníků
epochaplus.cz
Loupež v brazilské centrální bance: Dokonalý plán pilných zahradníků
Jak rychle se dá nenápadně vyloupit banka, aby to vydalo kořist v hodnotě 70 milionů dolarů? Ti, kdo slyšeli o případu Centrální banky v brazilském městě Fortaleza, by možná odpověděli, že se to dá zvládnout za víkend. Práce na téhle loupeži bylo ale daleko víc. Fortaleza je třímilionové město na severovýchodním brazilském pobřeží, jedno ze sta největších
Rozmary počasí: Kde naměříte −93,2 stupňů Celsia?
epochaplus.cz
Rozmary počasí: Kde naměříte −93,2 stupňů Celsia?
Teplota padá k – 50 °C a děti se radují. Nemusí do školy! Kdo chce večer zajet autem na nákup, nechá ho raději celý den nastartované. Pohřby se v tomto období snaží odkládat – vykopat hrob posledně trvalo 3 dny. Vítejte s ruském Ojmjakonu, jediném obydleném místě, kde teplota klesá i pod – 70 °C,
Kdy nastane správný čas na svatbu?
nasehvezdy.cz
Kdy nastane správný čas na svatbu?
Představitelka prodavačky Evy ze Zlaté labutě mění nečekaně plány! Její postavu čekají krušné časy, a navíc třetí série bude také tou závěrečnou. Proto není jisté, co bude Beáta Kaňoková (34) dělat.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Můj deníček byl hlavně o lásce
skutecnepribehy.cz
Můj deníček byl hlavně o lásce
Čekala jsem na svého milého řadu let, až do listopadové revoluce. Doufala jsem, že přiletí prvním letadlem, kterým to půjde. Bylo nám patnáct, chodili jsme do prváku, ale znali jsme se už předtím ze základky a taky jsme bydleli jen kousek od sebe. Psala jsem si deníček, a když ho dnes čtu, pojednává prakticky jen o něm, o Alešovi.