19. května 1780: Den nevysvětlitelně temný jako noc děsí obyvatele Nové Anglie.
Domů     Případ Moberly–Jourdain: Podnikly dvě Angličanky cestu do minulosti?
Případ Moberly–Jourdain: Podnikly dvě Angličanky cestu do minulosti?
od 4.4.2024
3.1tis
Jak vysvětlit události, které Angličanky prožily? Opravdu cestovaly v čase, jak obě celý život tvrdí? Foto: Pxfuel
305
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Láká vás cestování v čase? Podobný výlet prý můžete bez problémů podniknout. Stačí jen být ve správný čas na správném místě.

Stejně jako dvě britské ženy Charlotte Moberly a Eleanor Jourdain, které se údajně v srpnu roku 1901 během prohlídky francouzského paláce Versailles náhodou přesunuly do doby Velké francouzské revoluce!

Jak vysvětlit události, které Angličanky prožily? Opravdu cestovaly v čase, jak obě celý život tvrdí? Foto: Pxfuel Existuje u Malého Trianonu nějaká anomálie, která zapřičinila skok v čase? Foto: ToucanWings - Own work, CC BY-SA 3.0, Wikimedia commons Charlotte Moberly je ředitelkou jedné z kolejí Oxfordské univerzity a v cesty časem údajně nevěří, dokud jednu neprožije. Foto: Volné dílo, Wikimedia commons Eleanor Jourdain rovněž učí na Oxfordu a nějakou dobu zastává stejný post jako Charlotte. Co ji přimělo věřit, že zažila skok do jiné doby? Foto: Volné dílo, Wikimedia commons

Britské turistky si výlet ve Francii nejdříve neobyčejně užívají. „Je tady vážně krásně,“ říká Charlotte své kamarádce. Po vydatné prohlídce paláce se obě ženy vydají směrem k  versailleským zahradám, v jejichž nitru se nachází legendární zámek Malý Trianon.

Ten v roce 1774 daroval dvacetiletý francouzský král Ludvík XVI. (1754–1793) své manželce, devatenáctileté Marii Antoinettě (1755–1793), která byla ve své době proslulá zálibou v přepychu, radovánkách a slavnostech.

Moc si ho ale neužije. V červenci roku 1789 totiž vypukne Velká francouzská revoluce, která krvavým způsobem smete celou tehdejší monarchii a nahradí ji „vládou lidu“. Pod gilotinou skončí jak Ludvík XVI., tak jeho milovaná manželka.

„Byla to doba neuvěřitelných politických zvratů. Žít v ní nebylo vůbec jednoduché,“ říká Eleanor a Charlotte souhlasně přikyvuje. Cesta k zámku je dovede k osamělému statku, před nímž stojí zastaralý pluh. „Ale kam teď?“ rozhlížejí se zmateně dámy. Zdá se, že se ztratily…

Existuje u Malého Trianonu nějaká anomálie, která zapřičinila skok v čase? Foto: ToucanWings - Own work, CC BY-SA 3.0, Wikimedia commons
Existuje u Malého Trianonu nějaká anomálie, která zapřičinila skok v čase? Foto: ToucanWings – Own work, CC BY-SA 3.0, Wikimedia commons

Podivné setkání

„Podívej! Támhle někdo jde!“ vyhrkne náhle Charlotte. A skutečně! Přímo k nim se blíží dva muži v dlouhých zelených pláštích, kteří mají na hlavách nemoderní třírohé klobouky (populární především na konci 17. a v 18. století–pozn. red.).

„Pánové, prosím vás, nevíte, jak se dostaneme k zámku?“ ptají se jich Angličanky. Muži se na ně nepřítomně podívají a pak jim pokynou rukou směrem rovně. „Děkujeme,“ odvětí Angličanky. Celé setkání na ně působí paranormálním dojmem.

Nejen že jsou oba muži dost podivně oblečení, ale také výrazy v jejich tvářích působí tajemně. „Skoro jako kdyby byli z jiné doby,“ říká si Eleanor. A nejen to. Jak si obě ženy se zděšením uvědomují, také park je poněkud zvláštní.

Stromy jsou bez života, nehýbe s nimi žádný vítr, vlastně celé okolí je úplně mrtvé.

Turistky chtějí co nejrychleji zmizet, a tak na nic nečekají a opět se vydají na cestu… Ta se různě klikatí a nakonec je dovede k  pavilonu, vedle nějž sedí nehezky vyhlížející muž. Tvář má zohyzděnou neštovicemi a jeho výraz nevěstí nic dobrého.

„Je plný zla,“ myslí si Eleanor. Obě ženy nad tím nemají čas příliš dlouho přemýšlet, protože přímo k nim běží jakýsi vysoký muž v dlouhém tmavém plášti a ve starodávných botách s přezkami. Co jim chce?

Charlotte Moberly je ředitelkou jedné z kolejí Oxfordské univerzity a v cesty časem údajně nevěří, dokud jednu neprožije. Foto: Volné dílo, Wikimedia commons
Charlotte Moberly je ředitelkou jedné z kolejí Oxfordské univerzity a v cesty časem údajně nevěří, dokud jednu neprožije. Foto: Volné dílo, Wikimedia commons

Jak dlouho to bude trvat?

„Tady nemáte co dělat! Jste tady úplně špatně! Okamžitě odejděte!“ vykřikuje muž na Angličanky. „Ale kam? Kam máme jít?“ ptají se ho ženy.

Muž jim nevrle ukáže cestu, která vede k úzkému můstku, na jehož druhé straně se pěšinka klikatí podél louky lemované stromy. Tam si ženy všimnou dalšího unikátního zjevení.

Nedaleko domu se zavřenými okenicemi sedí žena v letních šatech s bílým kloboukem, která si prohlíží nějakou kresbu. Charlotte si nejdříve pomyslí, že vypadá jako turistka. Mohla by jim snad vysvětlit, co se to děje a kde se to ocitly.

Když se k ní však přiblíží, zjistí, že i ona má na sobě starobylé oblečení z úplně jiné doby. „Tak to je konec. Tak to je naprostý konec,“ prohlásí Charlotte.

Náhle z úplně jiného domu na konci jedné terasy vyjde sluha, který jim pokyne rukou, a obě ženy ho následují… Angličanky kráčející za sluhou si v hlavě přehrávají, co všechno zažily.

Vzpomínají na podivuhodné muže v dlouhých zelených pláštích, odpudivou postavu s neštovicemi nebo krásnou slečnu v letních šatech. Co byli tito lidé zač? Zatímco ženy jsou duchem jinde, sluha je dovede k větší skupince lidí, kteří spolu o něčem hovoří.

Oběma se uleví. Lidé kolem nich na sobě mají oblečení odpovídající módě z počátku 20. století. Tajemný zážitek je zřejmě u konce. „Rychle zpátky do Anglie,“ rozhodnou se následně. Co se jim to vlastně stalo?

Eleanor Jourdain rovněž učí na Oxfordu a nějakou dobu zastává stejný post jako Charlotte. Co ji přimělo věřit, že zažila skok do jiné doby? Foto: Volné dílo, Wikimedia commons
Eleanor Jourdain rovněž učí na Oxfordu a nějakou dobu zastává stejný post jako Charlotte. Co ji přimělo věřit, že zažila skok do jiné doby? Foto: Volné dílo, Wikimedia commons

Všechno do sebe zapadá

Na základě vlastního výzkumu Angličanky zjišťují, že styl oblečení, které na sobě měly podivné osoby ve Versailles, odpovídá době konce 18. století, kdy ve Francii probíhala Velká francouzská revoluce.

Muži v zelených pláštích a třírohých kloboucích jsou identifikováni jako bratři Bersyové, kteří měli v revolučních dobách chránit francouzskou královnu.

Muž s neštovicemi byl hrabě de Vaudreuil (1740–1817), který se významně podílel na pádu Marie Antoinetty.

Lze prý také předpokládat, že muž v dlouhém tmavém plášti ve starodávných botách s přezkami byl pážetem, které vyslali do Malého Trianonu proto, aby francouzskou královnu varovalo před blížícím se běsnícím lidem.

A kdo že byla ona žena v letních šatech, která oplývala mimořádnou krásou? Údajně samotná Marie Antoinetta! Obě ženy až do své smrti tvrdí, že se přesunuly v čase zpět do doby francouzských revolučních bouří.

Podle skeptiků si ale vymýšlejí, aby získaly popularitu. Jenže proč by něco takového uznávané britské akademičky dělaly? 

Foto: Wikimedia commons, Pxfuel
Lokalita:
reklama
Související články
od 18.5.2024 1.1tis
Po chodníku utíká malý hnědý pes. „Sparky! Stůj!“ běží několik metrů za ním postarší chlapík v klobouku. Pes se ohlédne a zastaví. „Pojď sem, já tě rozrtrhnu jak hada. Takhle mi zdrhat,“ nadává muž, sotva popadající dech, když se k psovi blíží.     Ten vykulí oči a okamžitě vezme dráhu. „Sparky, hodnej. Ne, Sparky… Já to tak nemyslel!“ kř
od 18.5.2024 1.3tis
Vane suchý vítr a sovětští geologové uprostřed turkmenistánské pouště Karakum provádějí rutinní průzkum ložiska zemního plynu.     Země se náhle začne chvět a propadat se pod nohama. „Utečte!“ křičí geologové a berou nohy na ramena. Když je po všem, zjeví se na místě obrovský kráter o průměru 100 metrů a hloubce 20 metrů, ze kterého syčí
od 17.5.2024 1.8tis
Děsivé zvuky ozývající se po nocích, podivná zjevení či tajemné úkazy, to všechno návštěvníkům k pobytu přidávají hotely často opředené temnou a tajemnou historií. Prý se zde můžete skutečně setkat s přízraky! ENIGMAPLUS vám představí ty nejděsivější na světě. Odhodláte se je navštívit?   Potemnělý sál osvětluje jen jediné s
od 16.5.2024 2.1tis
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vzniku neměl ještě nikdo znát! Jak vůbec mohla vzniknout?     Autorem mapy je turecký admirál Ahmed Muhiddin Piri (1465/70–1553) známý především s
od 16.5.2024 3.1tis
Již celá desetiletí trápí obyvatele mnoha měst po celém světě podivné hučení, přicházející neznámo odkud! Někteří ho téměř nevnímají a nijak jim nevadí, jiným ale způsobuje bolesti hlavy a další jedinci z něj přímo šílí. Jak se ukazuje, jde o záhadu, která stále trvá. Nepříjemný zvuk se totiž v letošním roce ozval znovu, a to hned na několika místech. Podaří se tuhle hádanku někdy rozluštit? [g
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
historyplus.cz
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
Třeskne několik výstřelů a Josef I. ucítí ostrou bolest v paži. Instinktivně se v kočáru přikrčí a křikne na kočího. I on je zraněný, a to vážněji než portugalský král. Přesto v sobě najde poslední zbytky sil a atentátníkům ujede.   Portugalský Lisabon zasáhlo 1. listopadu 1755 zemětřesení, při němž zemřelo přes 100 000 lidí. U krále Josefa
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
skutecnepribehy.cz
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
21stoleti.cz
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pho Bo polévka
tisicereceptu.cz
Pho Bo polévka
Suroviny 2 l vody 200 g šalotky 80 ml sójové omáčky 60 ml rýžového octa 4 vaničky hovězího bujónu 30 g sušených hub shiitake 5 stroužků česneku 3 cm čerstvého zázvoru 4 hvězdičky anýzu 5 g
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Jak si zlepšit rovnováhu
nejsemsama.cz
Jak si zlepšit rovnováhu
Pamatujete, jak jste jako malá skákala po jedné noze nebo panáka? Šlo to snadno. Dnes možná máte problém se udržet na obou a nespadnout. Co s tím? Rovnováha je v životě velmi důležitá. Pomáhá nám pohybovat se bezpečně, chrání nás před pády. Někdy se ale naruší, například nízkým tlakem, své udělá i zablokovaná krční páteř. Jak navrátit stabilitu Nejčastěji
Kouzlo porcelánových doplňků
panidomu.cz
Kouzlo porcelánových doplňků
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
epochaplus.cz
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
Otec Elona Muska se jmenuje Errol Graham Musk (*1946). Errolův otec Walter Musk (1917–1986) je Jihoafričan, matka Cora Amelia za svobodna Robinsonová (1923–2011) pro změnu Britka.   Zůstanou v africké Pretorii. Errol je inteligentní student s nevídaným talentem na fyziku a matematiku. Na střední škole pomrkává po krásné spolužačce Maye. Stane se vyhledávaným inženýrem elektromechaniky
Manžel Švandovou rozmazluje
nasehvezdy.cz
Manžel Švandovou rozmazluje
Nestárnoucí herečka ze seriálu ZOO Jana Švandová (76) má v manželovi, jímž je podnikatel Pavel Satorie (74), hotový poklad. Nejenže je do ní stále vášnivě zamilovaný, ale navíc ji rád rozmazluje. He