Skip to content

Přírodní katastrofy tajemného původu: Jak vzniká ničivé El Niño?

El Niño je klimatický jev, který významně ovlivňuje světové podnebí. Přichází jednou za určitý počet let, většinou kolem Vánoc, a přináší s sebou ničivou sílu. Vlivem tohoto fenoménu údajně mohou vzniknout záplavy či hurikány. Třeba na druhém konci světa a často bez varování. Co vlastně slavné El Niño způsobuje? Dokážeme někdy odhadnout jeho příchod a snad ho i zastavit?

Jde o poměrně známý fenomén. Alespoň jeho název někdy slyšela většina lidí. O co se ale ve skutečnosti jedná? Tento záhadný jev je typický pro vody východní části Tichého oceánu, u peruánského pobřeží. Jednou za 3–5 let v nich dochází k zeslabení studeného oceánského Peruánského proudu a k náhlému oteplení vod východního a středního Pacifiku. Fenomén pak může trvat 1–2 roky a přichází většinou kolem Vánoc. Původní název, El Nino Jesus proto v překladu znamená „Ježíšek“. Jenže na něj lidé nečekají jako na vánoční nadílku. Naopak, jeho příchodu se hrozí a nikdy přesně neví, kdy se objeví. Proč El Niño vyvolává takové obavy?

Způsobuje El Niño krutá sucha?
KAM AŽ SAHÁ JEHO VLIV?

Když přijde El Niño, čekají pevninu jistého území silné deště, kdežto v jiné části světa je vliv opačný. Zatímco tedy například v Peru hrozí záplavy, v Austrálii a jihovýchodní Asii nastávají enormní sucha. Při jeho vzniku totiž z nějakého důvodu dojde k zeslabení pasátů (vítr proudící v tropických oblastech, pocházející z míst kolem rovníku – pozn. red.)

a následně k zeslabení proudů, které ochlazovaly či oteplovaly příslušné části oceánu. Větry, které vanou směrem od Jižní Ameriky k Austrálii a Indonésii se totiž otočí, což způsobí i jiný pohyb teplé mořské vody. Teplé vody západního Pacifiku se tak například přesouvají k pobřeží Jižní Ameriky a vznikají zde srážky. Atmosféra se ovlivňuje s oceánem navzájem, a tato situace může mít katastrofální důsledky. Pak přicházejí rozsáhlé povodně, tornáda či hurikány. Ryby v místě teplého proudu mizí, klesají na dno, protože jsou zvyklé na chladnou vodu. To má za následek katastrofální nezdary rybářů, jejich úlovky jsou pak mizivé. Další dopady jsou ještě rozsáhlejší. Nejničivější případ příchodu El Niña je znám z let 1982…

Stojí El Niño i za některými rozsáhlými povodněmi?
NIČIVÁ VLNA PŘICHÁZÍ

Nejsilnější dopad má fenomén El Niño před téměř 30 lety. Tehdy devastuje krajinu na území Austrálie, Afriky i Asie. V té době je například zaznamenán nejsilnější déšť v Peru. Celkové škody na majetku se vyšplhají na 13 miliard dolarů a ztráty na životech vystoupají na 2000! Z těchto důvodů si lidé přejí, aby příchod El Niña dokázali předpovídat. A přestože se jim to už dnes celkem daří, meteorologové a klimatologové si dlouhá léta lámou hlavu, co přesně vlastně tento jev způsobuje. První zmínka o fenoménu El Niño pochází už z roku 1525 z Peru. Od té doby se ho vědcům daří úspěšně monitorovat. V 60. letech 20. století tak například zjistí souvislost mezi El Niñem a jižní oscilací, což jsou změny cirkulace v atmosféře. Nad pravým důvodem vzniku však stále přemítají. Příčiny jako globální oteplování, zesilující skleníkový efekt nebo vulkanická činnost na dně Pacifiku jsou považovány za liché. Dodnes si nemůžeme být zcela jisti ani jeho příchodem, ani pravými příčinami. O nich, stejně jako o důsledcích, bylo vytvořeno mnoho teorií, na El Niño je totiž svalováno mnoho přírodních katastrof (například i globální oteplování). Přinesou někdy vědci odpověď na otázku, proč se chování přírody tak náhle a v téměř pravidelných intervalech mění?

Autor článku: Michaela Vondrušková

Foto: earther.gizmodo.com, phys.org
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Při léčbě neplodnosti může rozhodovat také psychika
epochalnisvet.cz

Při léčbě neplodnosti může...

Asistovaná reprodukce představuje v současnosti cestu k...
Salcbursko: Slunce, sníh a odpočinek
epochanacestach.cz

Salcbursko: Slunce, sníh a...

Idyla horské krajiny pod...
Harmonie protkaná kontrasty
rezidenceonline.cz

Harmonie protkaná kontrasty

Prosvětlený dům v polském Mikulově na první...
Oprava části DNA není dnes pro vědce překážkou
epochaplus.cz

Oprava části DNA není dnes pro...

Američtí odborníci z Broad Institute MIT a výzkumníci...
Co takhle víkend v Budapešti? Bude se vám tam líbit
epochanacestach.cz

Co takhle víkend v Budapešti?...

Když se řekne Budapešť,...
Skončí krize rozvodem?
nasehvezdy.cz

Skončí krize rozvodem?

Rozvod na spadnutí? ROMAN VOJTEK (47) a jeho...
Změnila názor na další svatbu?
nasehvezdy.cz

Změnila názor na další svatbu?

Bylo zřejmé, že on po svatbě se svou...
Podzim plný hřejivých chutí v Hliněné baště
iluxus.cz

Podzim plný hřejivých chutí v...

Doba svěžích salátů a křehké zeleniny skončila, podzim...
Revoluce v automobilismu: Tištěná elektronika made in JLR
21stoleti.cz

Revoluce v automobilismu:...

Jaguar Land Rover jako první na světě vyvíjí...
Čím létají boháči aneb Ty nejlepší privátní helikoptéry současnosti
epochalnisvet.cz

Čím létají boháči aneb Ty...

Pokud hovoříme o rychlém a spolehlivém způsobu přepravy na...
V Čechách byl nalezen 3 tisíce let starý bronzový meč
21stoleti.cz

V Čechách byl nalezen 3 tisíce...

Na Rychnovsku byl počátkem listopadu náhodnou...
Obrovské stavitelské chyby: Katastrofa, která zaplavila Chicago
epochaplus.cz

Obrovské stavitelské chyby:...

V dnešním díle se dozvíte něco o...