Skip to content

Přírodní katastrofy tajemného původu: Jak vzniká ničivé El Niño?

El Niño je klimatický jev, který významně ovlivňuje světové podnebí. Přichází jednou za určitý počet let, většinou kolem Vánoc, a přináší s sebou ničivou sílu. Vlivem tohoto fenoménu údajně mohou vzniknout záplavy či hurikány.

Třeba na druhém konci světa a často bez varování. Co vlastně slavné El Niño způsobuje? Dokážeme někdy odhadnout jeho příchod a snad ho i zastavit?

Jde o poměrně známý fenomén. Alespoň jeho název někdy slyšela většina lidí. O co se ale ve skutečnosti jedná? Tento záhadný jev je typický pro vody východní části Tichého oceánu, u peruánského pobřeží.

Jednou za 3–5 let v nich dochází k zeslabení studeného oceánského Peruánského proudu a k náhlému oteplení vod východního a středního Pacifiku. Fenomén pak může trvat 1–2 roky a přichází většinou kolem Vánoc.

Původní název, El Nino Jesus proto v překladu znamená „Ježíšek“. Jenže na něj lidé nečekají jako na vánoční nadílku. Naopak, jeho příchodu se hrozí a nikdy přesně neví, kdy se objeví. Proč El Niño vyvolává takové obavy?

Způsobuje El Niño krutá sucha?
KAM AŽ SAHÁ JEHO VLIV?

Když přijde El Niño, čekají pevninu jistého území silné deště, kdežto v jiné části světa je vliv opačný. Zatímco tedy například v Peru hrozí záplavy, v Austrálii a jihovýchodní Asii nastávají enormní sucha.

Při jeho vzniku totiž z nějakého důvodu dojde k zeslabení pasátů (vítr proudící v tropických oblastech, pocházející z míst kolem rovníku – pozn. red.)

a následně k zeslabení proudů, které ochlazovaly či oteplovaly příslušné části oceánu. Větry, které vanou směrem od Jižní Ameriky k Austrálii a Indonésii se totiž otočí, což způsobí i jiný pohyb teplé mořské vody.

Teplé vody západního Pacifiku se tak například přesouvají k pobřeží Jižní Ameriky a vznikají zde srážky. Atmosféra se ovlivňuje s oceánem navzájem, a tato situace může mít katastrofální důsledky. Pak přicházejí rozsáhlé povodně, tornáda či hurikány.

Ryby v místě teplého proudu mizí, klesají na dno, protože jsou zvyklé na chladnou vodu. To má za následek katastrofální nezdary rybářů, jejich úlovky jsou pak mizivé. Další dopady jsou ještě rozsáhlejší.

Nejničivější případ příchodu El Niña je znám z let 1982…

Stojí El Niño i za některými rozsáhlými povodněmi?
NIČIVÁ VLNA PŘICHÁZÍ

Nejsilnější dopad má fenomén El Niño před téměř 30 lety. Tehdy devastuje krajinu na území Austrálie, Afriky i Asie. V té době je například zaznamenán nejsilnější déšť v Peru. Celkové škody na majetku se vyšplhají na 13 miliard dolarů a ztráty na životech vystoupají na 2000!

Z těchto důvodů si lidé přejí, aby příchod El Niña dokázali předpovídat. A přestože se jim to už dnes celkem daří, meteorologové a klimatologové si dlouhá léta lámou hlavu, co přesně vlastně tento jev způsobuje.

První zmínka o fenoménu El Niño pochází už z roku 1525 z Peru. Od té doby se ho vědcům daří úspěšně monitorovat. V 60. letech 20. století tak například zjistí souvislost mezi El Niñem a jižní oscilací, což jsou změny cirkulace v atmosféře.

Nad pravým důvodem vzniku však stále přemítají. Příčiny jako globální oteplování, zesilující skleníkový efekt nebo vulkanická činnost na dně Pacifiku jsou považovány za liché. Dodnes si nemůžeme být zcela jisti ani jeho příchodem, ani pravými příčinami.

O nich, stejně jako o důsledcích, bylo vytvořeno mnoho teorií, na El Niño je totiž svalováno mnoho přírodních katastrof (například i globální oteplování). Přinesou někdy vědci odpověď na otázku, proč se chování přírody tak náhle a v téměř pravidelných intervalech mění?

Autor článku: Michaela Vondrušková

Foto: earther.gizmodo.com, phys.org
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

5 tipů, jak přečkáte zimu ve zdraví
nasehvezdy.cz

5 tipů, jak přečkáte zimu ve...

I když nepatříte mezi milovníky sněhu a lyžování...
Ovládněte terén s novým Polarisem
iluxus.cz

Ovládněte terén s novým...

Skvělá obratnost v terénu a nekonečný...
Kravařsko historické i přírodní
epochanacestach.cz

Kravařsko historické i...

S životem Palackého...
Pohřeb britské panovnice Viktorie: Rakev s královnou málem převrátili splašení koně
epochalnisvet.cz

Pohřeb britské panovnice Viktorie:...

Smuteční procesí se zastaví, aby mohly být...
Ďábelská věznice v Gloucesteru. Řádí tam duch slavného vraha?
epochalnisvet.cz

Ďábelská věznice v Gloucesteru....

V anglickém Gloucesteru se nachází věznice, kterou mnozí...
Pro DNA do knihovny
epochaplus.cz

Pro DNA do knihovny

Jak zrychlit a zpřesnit stanovení diagnózy u...
LAMAX Sounder2: Bomba hudebního světa
21stoleti.cz

LAMAX Sounder2: Bomba...

Píšete nám různé dopisy. Mezi ně patří i...
Těšínsko plné kontrastů
epochanacestach.cz

Těšínsko plné kontrastů

A už jste slyšeli o...
Zdravější pivo? Vědci poprvé upravili chmel moderní technologií CRISPR
21stoleti.cz

Zdravější pivo? Vědci poprvé...

Více léčivých látek a hořkých kyselin v chmelu...
Moderní současnost v historickém rámu
rezidenceonline.cz

Moderní současnost v...

Citlivá práce s letitými detaily a původním vybavením se...
Velkého bohéma Bolka Polívku zkrotila až jeho poslední partnerka!
nasehvezdy.cz

Velkého bohéma Bolka Polívku...

Na každého jednou dojde, a stalo se...
Existenci slavného impéria uzavřel přestárlý povstalec
epochaplus.cz

Existenci slavného impéria...

Prosperitu vystřídají zmatky, slavné impérium už má nejlepší...