Polské město Czestochowa je slavným poutním místem. Nachází se zde proslulý obraz Černé madony. Zatímco toto vyobrazení Panny Marie budí naději a povzbuzuje víru, v blízkém okolí se má vyskytovat i přízračný černý mnich.
Ten však navozuje úzkost, obavy a strach. Proč?
S přízrakem černého mnicha je spojena nedaleká vesnice Panoszów. Jedná se prý o strašidlo – ducha mnicha v černém řeholnickém oděvu. Zjevuje se v noci, toulá se lesem, ale neváhá se vydat ani do blízkosti lidských příbytků.
Hábit s kapucí
Mnoho lidí z vesnice prý tuto paranormální entitu již spatřilo. Dokonce bylo vypozorováno, že přízrak se vydává směrem k vesnici v noci, většinou okolo desáté až jedenácté hodiny. Je vyšší než člověk. Výška se pohybuje okolo dvou až tří metrů.
Charakteristický je pro něho černý mnišský hábit s kapucí zakrývající obličejové partie.
Místní starousedlíci říkají, že již v dávné minulosti byl Panoszów spojován s jiným strašidlem, které připomínalo čerta. Ve dvacátém prvním století však začal kolem vesnice překvapivě kroužit přízračný mnich.
Speciální mše
Lidé celou událost nahlásili nejen úřadům, ale především se svěřili místnímu faráři. Ten se rozhodl tyto paranormální aktivity bedlivě sledovat. V případě nutnosti bude prý v kostele celebrována mše za ztracené duše, mezi které duch mnicha bezpochyby patří.
V úvahu přichází i mše za duše trpící v očistci. V místní kronice se ovšem nepodařilo vysledovat konkrétní historickou událost, která by mohla být předobrazem této strašidelné entity.
Badatelé ale upozorňují, že v blízkosti vesnice je několik míst, která jsou pověstná negativní energií. Právě v těchto lokalitách nebyla nikdy nouze o násilné činy, včetně tragických nehod a sebevražd.