Skip to content

Proč Krišnova koule vzdoruje přírodě?

Jedním z nejzáhadnějších úkazů patří gigantický kámen, který se nazývá Krišnova koule, která se nachází ve starobylém indickém městě Mamallapuramu. Na šířku měří pět metrů a váží přes 250 tun. Nejzajímavější je jeho pozice, už více než 1500 let balancuje na šikmé, kluzké ploše na skále.

Badatelé se domnívají, že koule nemohla vzniknout vlivem přírodních sil, jako je vítr, voda, led nebo sníh, které způsobují erozi. V jeho okolí ani podobné kameny neexistují a povrch kopce je hladký. Jak se ale jinak kámen na kopci ocitl?

Takový úkol by vyžadoval použití těžké techniky. Další otázkou zůstává, jak vlastně kámen na kopci stojí, když se skály dotýká jen malou částí své plochy.

Je záhadou, jak může na kopci držet.
NEJDE S NÍM HNOUT

V roce 1908 se kvůli nebezpečí guvernér Madrasu, Arthur Lawley rozhodl, že je kámen příliš nebezpečný, a proto nařídil balvan z místa odstranit. Lidé tedy zapřáhli sedm slonů, aby kámen odtlačili. Ten se ale nehnul ani o milimetr.

Podle starobylých mýtů ho lidé považovali za kámen z nebes. Podle nic tento kámen bůh demonstroval svoji sílu. Jiní jsou přesvědčeni, že ho sem umístili obři či návštěvníci z vesmíru.

Foto: Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články