Skip to content

Proč vlastně stárneme? Odhalte tajemství dlouhověkosti!

Bolesti kloubů, úbytek svalů, ale také zapomnětlivost či poruchy zraku. Nepříjemné projevy stáří se s přibývajícím věkem nevyhnou nikomu. Lze tomu vůbec nějak zabránit? Vědci tvrdí, že ano, nejdůležitější ale je, přijít na to, proč vlastně stárneme. To je totiž tak trochu záhada.

Zestárnout se nechce žádnému člověku a i když je elixír nesmrtelnosti stále jen fikcí z pohádek, alespoň nějaký účinný přípravek proti nepříjemným důsledkům narůstajícího věku by se určitě hodil. Zvlášť, když stále slyšíme, jak věda a technika postupují mílovými kroky kupředu. Proč si tedy nemůžeme koupit pilulky proti stáří? Hlavně proto, že důvod stárnutí je stále tak trochu záhadou i pro skutečné odborníky. Ne, že by vědci vůbec netušili, proč lidé stárnou. Spíš naopak. Teorií je celá řada a každý vědecký tým tvrdí, že jejich je ta revoluční a správná. Další vědci jsou opatrnější a říkají, že stárnutí je komplikovaný proces, na kterém se podílí celá řada různých faktorů. Která strana převládá? Nejvíce se odborníci shodují v tom, že za stárnutí mohou buňky a geny. Naše těla dokáží obnovovat svou tkáň. Například se nám obnovuje kůže, střevní sliznice se zcela vymění zhruba jednou za 3 dny, krev třikrát za rok. Proč tedy vypadáme stále starší? A naše orgány opotřebovanější? Obměňování totiž zajišťuje neustálé kopírování buněk. To ale není nekonečné a navíc při něm vznikají chyby. Tkáň se tak postupně opotřebovává. Podle jiné teorie může vlastně za stáří a smrt kyslík, tedy látka, kterou k životu nutně potřebujeme. Při jeho dýchání se ale do těla uvolňují takzvané volné radikály, tedy toxické reaktivní formy kyslíku. Ty dokáží narušovat stavbu buněk, nebo je rovnou usmrtit. Studie kanadské McGillovy univerzity ale ukazuje, že volné radikály dokáží lidský organismus i posilovat. Při pokusech na myších se vědcům několikrát podařilo jejich život prodloužit. Jak? Například zjistili, že život myší prodlužuje nedostatek potravy, nebo také neplodnost. První případ souvisí s tím, že se organismus stal kvůli nouzi odolnějším. Druhý s tím, že geny zodpovědné za plodnost ve vyšším věku způsobují rychlejší stárnutí. Těžko ale očekávat, že by lidé kvůli prodloužení života podstoupili hladovění nebo se stali neplodnými.

Ani experimenty s myšmi nebyly úspěšné.

Zní to jako scénář ze sci-fi, nicméně tohle je skutečnost. Francouzští genetici již v roce 2011 odebrali vzorky tkáně lidí starších 100 let a v laboratorních podmínkách se jim je podařilo „omladit“. Jak? Chemicky je přeprogramovali tak, že se vrátily do zárodečné podoby kmenových buněk. Pokud by se ale stejnou technikou postupovalo u celého člověka, jeho organismus by nedokázal pracovat. Měl by pak stejně nevyvinuté buňky stejně jako lidské embryo. Jednoduchý a účinný lék proti stárnutí je zatím jen hudbou budoucnosti a vede k němu ještě dlouhá a komplikovaná cesta. Ať už jde o pokusy s růstovým hormonem, nebo o výzkum bílkoviny zvané sirtuin, která dokáže opravit poruchy genetického kódu. I přesto máme i dnes několik možností, jak stárnutí zpomalit. Najdete je na další stránce.

Účinný lék na stárnutí je stále v nedohlednu.

Že by na legendách s upíry a jejich nesmrtelnosti díky krvi bylo něco pravdy? Poslední výzkumy v USA totiž ukazují, že transfúze krve mladých myší do těl těch starých mělo za následek zmírnění projevů stáří. Nová krev jim posílila srdce a také zlepšila paměť a schopnost učení. „Samotná transfúze mladé krve ale nestačí. Je potřeba docílit specifických biologických podmínek, aby se účinky dostavily,“ upozorňuje Lida Katsimpardiová z Harvardského institutu kmenových buněk v Bostonu. Dvojice myší totiž měly při experimentu propojený krevní oběh. Blahodárné účinky ale mělo i podávání mladé krevní plasmy pomocí injekcí.

Foto: Wikipedia.org, newsandpromotions.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Goldie Hawn – Neumí stárnout, ale je s ní legrace
nasehvezdy.cz

Goldie Hawn – Neumí...

Slavná a bohatá je stále. K dokonalé iluzi štěstí jí...
Přehledně: Šílené konspirační teorie ze světa slavných
epochaplus.cz

Přehledně: Šílené konspirační...

Slyšeli jste už o tom,...
VIDEO: TOP 5 nejšílenějších sbírek na světě
epochaplus.cz

VIDEO: TOP 5 nejšílenějších...

Každý z nás v mládí někdy...
Repas DPF filtru – je to opravdu tak složité, jak to zní?
epochalnisvet.cz

Repas DPF filtru – je to...

DPF – za těmito třemi písmeny se skrývá...
Když psům dochází dech…
21stoleti.cz

Když psům dochází dech…

Když vlk z divočiny potká francouzského buldočka, nestačí se...
Jak znovu získat ztracenou energii?
nasehvezdy.cz

Jak znovu získat ztracenou...

Cítíte se unavená a stále si...
Staňte se balkonovým farmářem
epochalnisvet.cz

Staňte se balkonovým farmářem

I když žádnou zahrádku nemáte, neznamená to, že si nemůžete...
Mohla mít Praha metro v kanalizaci?
epochaplus.cz

Mohla mít Praha metro...

„Podzemní dráha v kanalizaci? Není to nesmysl?,“ diskutují...
Život na bulváru v Tel Avivu
rezidenceonline.cz

Život na bulváru v Tel Avivu

Spojení městského stylu života s lokálními historickými a...
Mikroplasty prozatím nepředstavují akutní hrozbu pro člověka
21stoleti.cz

Mikroplasty prozatím...

Zpráva evropského projektu SAPEA (Science...
Lexus není jen auto, ale třeba i hodiny
iluxus.cz

Lexus není jen auto, ale...

Crafted for Lexus je řada designových...
Marketingu už se nevyhne ani vesmír. Rusové se chystají umístit reklamu na oběžnou dráhu
21stoleti.cz

Marketingu už se nevyhne ani...

Ruská společnost StartRocket vzbudila na počátku...