26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Neobjasněné události
Proč vlastně stárneme? Odhalte tajemství dlouhověkosti!
Lenka Kospertová
od Lenka Kospertová 27.6.2018
4.7tis
288
SDÍLENÍ
4.7tis
ZOBRAZENÍ

Bolesti kloubů, úbytek svalů, ale také zapomnětlivost či poruchy zraku. Nepříjemné projevy stáří se s přibývajícím věkem nevyhnou nikomu. Lze tomu vůbec nějak zabránit? Vědci tvrdí, že ano, nejdůležitější ale je, přijít na to, proč vlastně stárneme. To je totiž tak trochu záhada.

Zestárnout se nechce žádnému člověku a i když je elixír nesmrtelnosti stále jen fikcí z pohádek, alespoň nějaký účinný přípravek proti nepříjemným důsledkům narůstajícího věku by se určitě hodil. Zvlášť, když stále slyšíme, jak věda a technika postupují mílovými kroky kupředu.

Proč si tedy nemůžeme koupit pilulky proti stáří? Hlavně proto, že důvod stárnutí je stále tak trochu záhadou i pro skutečné odborníky. Ne, že by vědci vůbec netušili, proč lidé stárnou. Spíš naopak. Teorií je celá řada a každý vědecký tým tvrdí, že jejich je ta revoluční a správná.

Další vědci jsou opatrnější a říkají, že stárnutí je komplikovaný proces, na kterém se podílí celá řada různých faktorů. Která strana převládá? Nejvíce se odborníci shodují v tom, že za stárnutí mohou buňky a geny. Naše těla dokáží obnovovat svou tkáň.

Například se nám obnovuje kůže, střevní sliznice se zcela vymění zhruba jednou za 3 dny, krev třikrát za rok. Proč tedy vypadáme stále starší? A naše orgány opotřebovanější? Obměňování totiž zajišťuje neustálé kopírování buněk.

To ale není nekonečné a navíc při něm vznikají chyby. Tkáň se tak postupně opotřebovává. Podle jiné teorie může vlastně za stáří a smrt kyslík, tedy látka, kterou k životu nutně potřebujeme. Při jeho dýchání se ale do těla uvolňují takzvané volné radikály, tedy toxické reaktivní formy kyslíku.

Ty dokáží narušovat stavbu buněk, nebo je rovnou usmrtit. Studie kanadské McGillovy univerzity ale ukazuje, že volné radikály dokáží lidský organismus i posilovat. Při pokusech na myších se vědcům několikrát podařilo jejich život prodloužit.

Jak? Například zjistili, že život myší prodlužuje nedostatek potravy, nebo také neplodnost. První případ souvisí s tím, že se organismus stal kvůli nouzi odolnějším. Druhý s tím, že geny zodpovědné za plodnost ve vyšším věku způsobují rychlejší stárnutí.

Těžko ale očekávat, že by lidé kvůli prodloužení života podstoupili hladovění nebo se stali neplodnými.

Ani experimenty s myšmi nebyly úspěšné.

Zní to jako scénář ze sci-fi, nicméně tohle je skutečnost. Francouzští genetici již v roce 2011 odebrali vzorky tkáně lidí starších 100 let a v laboratorních podmínkách se jim je podařilo „omladit“. Jak?

Chemicky je přeprogramovali tak, že se vrátily do zárodečné podoby kmenových buněk. Pokud by se ale stejnou technikou postupovalo u celého člověka, jeho organismus by nedokázal pracovat. Měl by pak stejně nevyvinuté buňky stejně jako lidské embryo. Jednoduchý a účinný lék proti stárnutí je zatím jen hudbou budoucnosti a vede k němu ještě dlouhá a komplikovaná cesta.

Ať už jde o pokusy s růstovým hormonem, nebo o výzkum bílkoviny zvané sirtuin, která dokáže opravit poruchy genetického kódu. I přesto máme i dnes několik možností, jak stárnutí zpomalit. Najdete je na další stránce.

Účinný lék na stárnutí je stále v nedohlednu.

Že by na legendách s upíry a jejich nesmrtelnosti díky krvi bylo něco pravdy? Poslední výzkumy v USA totiž ukazují, že transfúze krve mladých myší do těl těch starých mělo za následek zmírnění projevů stáří.

Nová krev jim posílila srdce a také zlepšila paměť a schopnost učení. „Samotná transfúze mladé krve ale nestačí. Je potřeba docílit specifických biologických podmínek, aby se účinky dostavily,“ upozorňuje Lida Katsimpardiová z Harvardského institutu kmenových buněk v Bostonu.

Dvojice myší totiž měly při experimentu propojený krevní oběh. Blahodárné účinky ale mělo i podávání mladé krevní plasmy pomocí injekcí.

Foto: Wikipedia.org, newsandpromotions.com
Štítky:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 26.5.2022 1.1tis
Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží Kaspického moře dlouhou tradici. Pozorování jakéhosi mořského muže se začínají hojně objevovat hlavně na začátku tohoto tisíciletí. Jde o pouhou pověst, nebo skutečného tvora z masa a kostí?     Popis tvora, se kterým svědkové přicházejí, je vždy téměř shodný. Jde o stvoření podobné nepříliš vzrostlému člověku. […]
od Mirek Brát 25.5.2022 1.6tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 1.9tis
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.2tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]
od Jan Šedivý 22.5.2022 1.7tis
Nový zákon je z velké části postaven na myšlence, že se Spasitel opět vrátí. Druhý příchod bude znamenat celospolečenskou obrodu. Není tak překvapující, že se najde mnoho lidí, kteří sami sebe za Ježíše či Mesiáše považují. Krišna Venta Narozený jako Francis Herman Pencovic (1911–1958), se proslavuje v 40. až 50. letech minulého století. Na veřejnosti nosí jen róby, […]