Domů     Neobjasněné události
Proč vlastně stárneme? Odhalte tajemství dlouhověkosti!
Lenka Kospertová
od Lenka Kospertová 27.6.2018
4.7tis
288
SDÍLENÍ
4.7tis
ZOBRAZENÍ

Bolesti kloubů, úbytek svalů, ale také zapomnětlivost či poruchy zraku. Nepříjemné projevy stáří se s přibývajícím věkem nevyhnou nikomu. Lze tomu vůbec nějak zabránit? Vědci tvrdí, že ano, nejdůležitější ale je, přijít na to, proč vlastně stárneme. To je totiž tak trochu záhada.

Zestárnout se nechce žádnému člověku a i když je elixír nesmrtelnosti stále jen fikcí z pohádek, alespoň nějaký účinný přípravek proti nepříjemným důsledkům narůstajícího věku by se určitě hodil. Zvlášť, když stále slyšíme, jak věda a technika postupují mílovými kroky kupředu.

Proč si tedy nemůžeme koupit pilulky proti stáří? Hlavně proto, že důvod stárnutí je stále tak trochu záhadou i pro skutečné odborníky. Ne, že by vědci vůbec netušili, proč lidé stárnou. Spíš naopak. Teorií je celá řada a každý vědecký tým tvrdí, že jejich je ta revoluční a správná.

Další vědci jsou opatrnější a říkají, že stárnutí je komplikovaný proces, na kterém se podílí celá řada různých faktorů. Která strana převládá? Nejvíce se odborníci shodují v tom, že za stárnutí mohou buňky a geny. Naše těla dokáží obnovovat svou tkáň.

Například se nám obnovuje kůže, střevní sliznice se zcela vymění zhruba jednou za 3 dny, krev třikrát za rok. Proč tedy vypadáme stále starší? A naše orgány opotřebovanější? Obměňování totiž zajišťuje neustálé kopírování buněk.

To ale není nekonečné a navíc při něm vznikají chyby. Tkáň se tak postupně opotřebovává. Podle jiné teorie může vlastně za stáří a smrt kyslík, tedy látka, kterou k životu nutně potřebujeme. Při jeho dýchání se ale do těla uvolňují takzvané volné radikály, tedy toxické reaktivní formy kyslíku.

Ty dokáží narušovat stavbu buněk, nebo je rovnou usmrtit. Studie kanadské McGillovy univerzity ale ukazuje, že volné radikály dokáží lidský organismus i posilovat. Při pokusech na myších se vědcům několikrát podařilo jejich život prodloužit.

Jak? Například zjistili, že život myší prodlužuje nedostatek potravy, nebo také neplodnost. První případ souvisí s tím, že se organismus stal kvůli nouzi odolnějším. Druhý s tím, že geny zodpovědné za plodnost ve vyšším věku způsobují rychlejší stárnutí.

Těžko ale očekávat, že by lidé kvůli prodloužení života podstoupili hladovění nebo se stali neplodnými.

Ani experimenty s myšmi nebyly úspěšné.

Zní to jako scénář ze sci-fi, nicméně tohle je skutečnost. Francouzští genetici již v roce 2011 odebrali vzorky tkáně lidí starších 100 let a v laboratorních podmínkách se jim je podařilo „omladit“. Jak?

Chemicky je přeprogramovali tak, že se vrátily do zárodečné podoby kmenových buněk. Pokud by se ale stejnou technikou postupovalo u celého člověka, jeho organismus by nedokázal pracovat. Měl by pak stejně nevyvinuté buňky stejně jako lidské embryo. Jednoduchý a účinný lék proti stárnutí je zatím jen hudbou budoucnosti a vede k němu ještě dlouhá a komplikovaná cesta.

Ať už jde o pokusy s růstovým hormonem, nebo o výzkum bílkoviny zvané sirtuin, která dokáže opravit poruchy genetického kódu. I přesto máme i dnes několik možností, jak stárnutí zpomalit. Najdete je na další stránce.

Účinný lék na stárnutí je stále v nedohlednu.

Že by na legendách s upíry a jejich nesmrtelnosti díky krvi bylo něco pravdy? Poslední výzkumy v USA totiž ukazují, že transfúze krve mladých myší do těl těch starých mělo za následek zmírnění projevů stáří.

Nová krev jim posílila srdce a také zlepšila paměť a schopnost učení. „Samotná transfúze mladé krve ale nestačí. Je potřeba docílit specifických biologických podmínek, aby se účinky dostavily,“ upozorňuje Lida Katsimpardiová z Harvardského institutu kmenových buněk v Bostonu.

Dvojice myší totiž měly při experimentu propojený krevní oběh. Blahodárné účinky ale mělo i podávání mladé krevní plasmy pomocí injekcí.

Foto: Wikipedia.org, newsandpromotions.com
Štítky:
reklama
Související články
od Mirek Brát 3.12.2021 2.4tis
V šedesátých letech minulého století zakoupilo izraelské námořnictvo ve Velké Británii tři ponorky: Doplhin, Leviathan a Dakar. A právě jméno ponorky Dakar se stane symbolem dlouho nevyjasněné největší záhady v historii izraelského námořnictva. Ponorkám postaveným v době druhé světové války se neodcházelo do výslužby snadno. Mnohé z nich se dočkaly přestavby a sloužily v různých zemích i […]
od Mirek Brát 2.12.2021 2.7tis
Letos uplynulo rovných šedesát let od tragické smrti švédského diplomata a politika Daga Hammarskjölda (1905-1961).  Jako generální tajemník Organizace spojených národů se zasloužil o řešení Suezské krize či o hledání řešení turbulentního politického vývoje na africkém kontinentě. Afrika se mu stala osudnou. V roce 1961 zde zahynul při leteckém neštěstí, které je i v současnosti […]
od Eva Soukupová 2.12.2021 3.2tis
V březnu 1907 poblíž městě Buena Vista v Kentucky dochází k podivnému setkání místního dělníka na farmě s podivnou bytostí. Vypadá napůl jako člověk, napůl jako zvíře. Na tvora je následně uspořádán hon, ale zvláštní bytost se dopadnout nepodaří. S čím se tehdy farmář setkal?     „Obdrželi jsme zde informaci, že lidé z okolí […]
od Adriana Vojtíšková 1.12.2021 3.4tis
V Apalačském pohoří se podél hranice amerických států Tennessee a Severní Karolína na jihovýchodě Spojených táhne Národní park Great Smoky Mountains. Lidé tu mizejí jako by se vypařili!     Mezi pohřešovanými jsou dokonce i zkušení trampové, kteří dokáží přežít i v extrémních podmínkách. Kam a proč tito lidé mizejí? Název, který v překladu znamená […]
od Eva Soukupová 30.11.2021 2.9tis
Smrt Johna P. Wheelera III. je zaručeně jedním z nejkontroverznějších úmrtí posledních let. Nejen proto, že jsou jeho poslední okamžiky plné nejasností, ale také pro jeho úzké vazby s nejvyššími patry americké politiky. Ty prý mohly být hlavní příčinou jeho záhadné smrti. Tělo Johna P. Wheelera III. (1944–2010), známého také jako Jack Wheeler je nalezeno […]