Říká se, že hazardní hry jsou staré jako civilizace sama, možná i starší. Něco pravdy na tom zcela jistě bude, jelikož mezi četnými archeologickými nálezy z Egypta, jedné z kolébek civilizace, se podařilo najít nespočet důkazů o přítomnosti hazardních her.
Velice zajímavý je ovšem jejich původ. Nadšence do historie jistě nepřekvapí, že podobně jako mnoho jiných „neřestí“ jako rekreační drogy nebo alkohol i hazardní hry mají svůj původ v náboženských praktikách. Už před začátkem samotné civilizace totiž šamamani a jiní náboženští vůdci vyhazovali většinou na jedné straně označené kůstky do vzduchu a následně počítali, kolik symbolů bylo po dopadu vidět. Princip byl velice jednoduchý a to sice, že sudý počet symbolů znamenal dobrou budoucnost či kladnou zprávu od bohů, zatímco lichý počet nevěštil nic dobrého. Netrvalo dlouho a tento rituál se rozšířil i do dalších situací jako například do řešení sporů o nejhezčí ženu v okolí či lovecké kořisti. Vznikla tak první primitivní verze hry v kostky!
Vedle Římanů (kteří ale přišli mnohem později) to byli právě staří Egypťané, kdo patří mezi ty nejznámější následovatelé této tradice ve starověku. Hazardní hry ovšem nadále rozvíjeli a posunuli je na zcela novou úroveň. Zásadní pro tento vývoj byla jejich hluboká znalost matematiky, která jim byla velice nápomocná i při stavbě pyramid. Krom samotných principů se změnila i podstata hraní. Zůstaly sice i vyloženě mýtické rituály jako čtení z hodu kostek či kamenů i jiné sofistikovanější zvyky, vedle toho se ale nově vzniklý hazard rozšířil i mezi vyšší světskou třídu. Lidé se tak postupně začali sázet o cennosti a majetek. Toto byla pravděpodobně i doba, kde bychom našli první stinné stránky hazardu jako bankroty a závislosti.
Krom her založených kompletně na náhodě se ve stejném období začaly objevovat i hry více či méně ovlivněné schopnostmi jednotlivých hráčů. Z v Česku známých stojí za zmínku vrhcáby či o trochu méně známá hra senet. Ta je principálně podobná člověče nezlob se. Je zde tedy vidět zajímavý vývoj her, které začaly jako komunikace s bohy, následně mohly z chudáka udělat boháče či naopak, a nakonec skončily jako běžná zábava pro děti.
Vedle toho se ale samozřejmě ani hazard nepřestal vyvíjet. Jak již bylo řečeno, ve velkém ho přejali Římané. Bohužel ale následný temný středověk a silný vliv křesťanství šíření hazardu zabránil až do období renesance, kdy v Itálii vznikla první kasina. Osud hazardu v Egyptě byl ještě smutnější, jelikož nově nabytá islámská víra zakazovala Egypťanům nejen obohacení skrze lichvu, ale i spekulace obecně a tím pádem i hraní hazardních her.
Egypt však ze světa hazardu úplně nevymizel. Právě naopak. V dnešní době se hazardní hry opět těší nebývalé popularitě a obzvláště online hrací automaty v internetových kasinech velice často těží z motivů pocházejících z antického Egypta. Provozovatelé online kasin si taktéž uvědomují, že sedět za počítačem možná není tak vzrušující jako vrhat kostky obklopen egyptskými vojáky a svůdnými otrokyněmi.
Proto ve velkém nabízejí takzvané free spins neboli volná roztočení, díky kterým si dnešní hráči mohou užít několik herních kol bez investování vlastních prostředků a pokusit tak své štěstí. Spolu s matematikou je štěstí jedna z věcí, které se ani za tisíce let nezměnily. Podobně jako Egypťané používali hned několik druhů řečí, tak i my zabrousíme do jiného jazyka, když seznáme, že kasino vždy vyhrává v jakékoliv době a zbývá tak jen otázka ako získať najviac z free spins v online kasíne.
Vývoj hazardních her by vydal na celou knihu, nejspíše hned několik. Určitě ale stojí za to si uvědomit alespoň několik těchto zajímavostí a paradoxů. Prakticky všechny dnešní víry bojují proti hazardu, který ale náboženství vděčí za svůj vznik. Stejně tak se snažíme bránit naše děti před nástrahy hazardu, a přitom jejich dětské stolní hry v něm mají svůj původ. Podobně si dnes většina Egypťanů žádné hazardní hry nezahraje, ale jejich malovaní předci a bohové se otáčejí na nejednom válci herního automatu v kamenných i online kasinech. Jaký bude další vývoj je však ve hvězdách. Případně v kartách či kostkách, chcete-li.