Projekt Black Swan neboli Černá labuť vešel ve známost poprvé v roce 2007 v souvislosti s „vyluxováním“ dna Gibraltaru na jihu Pyrenejského poloostrova.
„Skupina amatérských lovců pokladů nalezla 17 tun zlata ve vraku lodi Mercedes,“ zaznívá v hlavní zpravodajské relaci britské televizní stanice BBC.
Jenže kde jsou ti lovci pokladů a kde zlato? To prý skončilo v trezorech kdesi na Floridě, zatímco o lidech z Černé labutě už není nic bližšího známo. Žádní amatéři to ale nejspíš nebyli.
Z jejich podmořské operace byl pořízen videozáznam, na kterém je dobře patrný sešlý vrak jakéhosi čtyřstěžníku. Famózní úspěch tak s sebou nese pochybnosti…
Na zmíněném videu se rozhodně nenachází španělská loď Mercedes potopená v roce 1804, která byla dvoustěžníkem. Odkud tedy zlato, které lovci pokladů vysávali obrovskými hadicemi ze dna, ve skutečnosti pochází? Mohlo by se jednat i o pověstný Merchant Royal.

Jako by to nikdy neexistovalo…?
Během dvou dnů mizí 40 potápěčů z Černé labutě, lodě i pronajaté sklady v docích. Jako by nikdy neexistovali. Mizí i zapůjčená technika, zboží a samozřejmě i vytěžené poklady. Někdo během 48 hodin dokonale zametl stopy.
Stejně náhle jako se projekt Černá labuť před lety vynořil, i zmizel. Spekuluje se o tom, že celá záležitost byla jen krycí akcí americké ústřední zpravodajské služby (CIA), která touto neoficiální cestou získává finanční zdroje pro své nekalé operace.
Podobných nezávislých zpravodajských organizací, které disponují dostatečným technickým zázemím, se v USA nachází hned několik. Kdo ve skutečnosti vydělal miliony brakováním lodních vraků?

Poklad z vraku španělské fregaty Nuestra Señora de las Mercedes, která byla potopena britským námořnictvem v roce 1804 u pobřeží Portugalska, nakonec přece jen doputuje domů.
V únoru 2012 byl poklad přepraven do Španělska, kde je nyní uložen v Národním muzeu podmořské archeologie v Cartageně.