Skip to content

Prokletá hrobka Kazimíra IV. Jagellonského: Vědce zabila nebezpečná plíseň

Skupina vědců získává povolení otevřít hrobku polského krále. To se jim ale stane osudným. Z dvanáctičlenné skupiny přežijí jen dva a o hrobce se začne tvrdit, že je prokletá. Ve skutečnosti však zabíjelo něco jiného než nadpřirozené síly.

Kazimír IV. Jagelonský, foto Wikimedia Commons

Polský král a litevský velkokníže Kazimír IV. Jagellonský (1427–1492) je po smrti uložen do hradní hrobky v krakovském sídle panovníků, kde nerušeně leží až do roku 1973. Tehdy se při příležitosti restaurátorských prací na hrobce skupině vědců podaří získat povolení k otevření hrobu a prozkoumání ostatků krále.

K zahájení prací si vědci překvapivě zvolí smolné datum, Kazimírův hrob je otevřen v pátek 13. dubna 1973, uvnitř se nachází zcela ztrouchnivělá dřevěná rakev a to, co zbylo z rozloženého Kazimírova těla.

Otevření hrobu je přítomno dvanáct vědců, čtyři z nich během příštích několika dnů náhle umírají. A o pár let později jsou naživu už jen dva. Ani ti však nevyvázli zcela bez újmy, oba totiž dlouhé roky od otevření hrobu trpí závažnými zdravotními problémy.

Může za tyto nešťastné události smolné datum, nebo snad na hrobě panovníka leží smrtící kletba?

Sídlo polských panovníků, foto Wikimedia Commons
PLÍSEŇ ZABIJÁK

Jeden z přeživších je polský mikrobiolog Dr. Bolesław Smyk, kterého dalších pět let trápí problémy s rovnováhou. Smyk při mikrobiologických testech královských insignií odebraných z hrobky objeví stopy plísní a dokáže z nich identifikovat tři druhy – Aspergillus flavus, Penicillium rubrum a Penicillium rugulosum.

Tyto plísně jsou známé tím, že produkují aflatoxiny, které mohou být při styku s kůží či vdechnutí nebezpečné. V lepším případě člověku přivodí infekce, alergie či astma, pro náchylné osoby ale bývají dokonce smrtelné.

Právě tyto plísně jsou důvodem, proč se lidem se sníženou imunitou nedoporučuje navštěvovat hrobky a vědci, kteří se chtějí podílet na jejich výzkumech, musejí být dostatečně zdraví, aby se nestali další „obětí” domnělé kletby. Jsou právě plísně objevené v hrobce důvodem náhlého úmrtí vědců?

Aspergillus flavus, foto Wikimedia Commons
LEGENDA ŽIJE DÁL

Dnes se má za to, že hrob polského krále je přímo spojen s úmrtím nejméně patnácti osob, které se nějakým způsobem, ať už přímo na místě, nebo v laboratořích, podílely na jeho výzkumu. Většina odborníků sice považuje celou věc za objasněnou, ale průvodci Královským hradem a katedrálou na krakovském vrchu Vavel stále opakují příběh, v němž si Kazimír nepřeje být rušen ve svém věčném spánku a vědcům se takto mstí za vniknutí do hrobky.

Pochybnosti o tom, že by na vině byla výhradně jen plíseň, skutečně nejsou zcela neopodstatněné. Příčina úmrtí vědců se totiž velmi různí. Někteří umírají na infekce, jiní na mrtvici a další podlehnou rakovině.

Může i takové choroby nebezpečná plíseň způsobit? A bylo snad ve dvanáctičlenném týmu deset osob s narušenou imunitou? Zdá se to přinejmenším podivné.

Foto: Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články