Skip to content

Prokletí „DÉ JEDNIČKY“

Nejstarší česká dálnice je na mnoha místech obestřena rouškou tajemství. V porovnání s dalšími rychlostními silnicemi je tato stavba vskutku již požehnaného věku, dalo by se říct, že je takovou babičkou.

Podle původních plánů z roku 1938 se se stavbou započalo již v následujícím roce, tedy 1939, a v provozu měla být pouhý rok poté. Vše však zhatila druhá světová válka a následný komunistický převrat. To ale nezabránilo protektorátním stavitelům, aby započali něco, co mělo nést označení Hitlerova velkostavba.

Do dnešních dnů tak podél funkční dálnice stojí části mostů jako bizarní pomníky, které nikdy nenaplnily svůj osud a vedou odnikud nikam.

Za jejich úlekem a následným strhnutím volantu stálo zjevení velkých černých křídel, jež se měla objevit těsně před čelním sklem a nalétávat přímo na auto. Foto: Pexels / pixabay
NEJDELŠÍ A NEJDĚSIVĚJŠÍ

Celá dálnice D1 měří z Prahy až na hranice s Polskem za Ostravou 376 kilometrů, nejvytíženější úsek měřící kolem 200 kilometrů je však mezi Prahou a Brnem. Snad proto, že je natolik využívaný, je také zároveň nejproblémovější, naprostá většina řidičů ho při svých cestách doslova proklíná.

Je fakt, že kolem samotné stavby se za dlouhá léta vyskytlo mnoho nehod, ať už při samotných stavebních pracích, nebo pak v ostrém provozu. Místa, která byla vybrána, nesou podle některých lovců senzací patrné znaky negativní energie.

Asi nejznámějším místem celé „dé jedničky“ je motorest Annahof, dříve Devět křížů, v jeho okolí podle statistik dochází k největšímu počtu dopravních nehod. Je možné, že za tím stojí děsivá historie místa?

MÍSTO S CEJCHEM SMRTI

V obci Lesní Hluboká nedaleko Brna je lokalita, jež nese označení Devět křížů. Ta své jméno dostala podle velkých devíti křížů, které zde byly vztyčeny někdy v 16. století na počest masakru svatebního průvodu.

Podle historických pramenů tehdy zahynulo devět svatebčanů, na jejichž památku byly kříže vztyčeny. Archeologická společnost na místě provedla v roce 2012 důkladný průzkum, ale vědci žádné ostatky nenalezli.

Odborníci z Masarykovy univerzity, kteří na pracích spolupracovali, tak vynášejí na světlo otazník ohledně legendy k místu vázané. Podle pamětníků však byly všechny kosti vyzvednuty již v minulosti, konkrétně v 60.

letech 20. století, když probíhala výměna starých shnilých křížů za nové. Příběh praví, že vyzvednuté kosti měly být následně vráceny zpět pod prostřední kříž, ale je možné, že během častých stavebních prací došlo nakonec k jejich zničení.

Pokud se šofér nelekne a projede jím, pocítí pouze závan mrazivého vzduchu. Bohužel většina automobilistů se k smrti vyleká a strhne volant do strany. Foto: JayMantri / pixabay
LÁSKA, KTERÁ PŘEDČASNĚ SKONČILA

Již mnoho řidičů jedoucích kolem záhadného místa popsalo přízrak mrtvé nevěsty, ta má údajně na svědomí také několik desítek nehod. U jedné smrtelné nehody mladé ženy vypověděli svědci, že poslední slova, která se řidičce dostala z úst byla následující: „Byla tam, nevěsta!“ Zda jsou svědectví pravdivá, či ne, se říct nedá, historka vázaná k místu zní však poměrně přesvědčivě. Píše se rok 1539, lesem u Domašova projíždí obchodník s koňmi, na místě, kde dnes stojí kříže, je ale postřelen a loupežníky obrán o veškeré peníze, které utržil za prodané koně.

Snad jen zázrakem přežije, zranění sice není natolik vážné, ale ještě se nestalo, aby zdejší loupežníci ušetřili něčí život. Mladý muž je ponechán v bezvědomí svému osudu. Večer ho naštěstí nalezne sedlák, shodou okolností vracející se z téhož trhu jako koňský handlíř.

Slituje se nad ním a na povozu ho odveze až na svůj statek, tam se o něj společně s dcerou stará po několik týdnů. Sedlák si všimne, že se mezi mužem a jeho dcerou začíná rodit láska, on ale nehodlá připustit, aby se mladík bez peněz vetřel do jeho rodiny, a tak se ho snaží co nejdříve vystrnadit.

Obchodník nakonec svolí, že statek opustí, ale ženě slibuje, že se vrátí i s penězi a že pak sedláka požádá o její ruku.

Ve vysoké rychlosti má takový manévr většinou osudové následky. Foto: jingoba / pixabay
SEDLÁK NA MLADÍKA ČEKAT NEHODLAL

Muž byl velice překvapen, když se po několika měsících vrátil. Peněz se mu podařilo sehnat dostatek, prodal veškerý svůj majetek a nahromadil skutečně zajímavou sumičku. Nedaleko od statku se rozhodl strávit noc v místním hostinci, kde se dozvěděl, že se jeho láska má za dva dny vdávat, její otec je již dlouhou dobu domluvený s bohatým mužem z Velké Bíteše.

Mladý muž se cítí zrazen a velkou nespravedlnost se rozhodne vyřešit po svém. Všechny své peníze dá myslivci, aby mu pomohl spáchat opravdu krvavý plán. Rozhodl se vybít celý svatební průvod až na jeho milou, aby s ní mohl utéct a vzít si ji za manželku.

Myslivec zaslepený vidinou peněz na plán přistoupil a jak se domluvili, tak se také stalo. Průvod s nevěstou a ženichem doprovázelo pět dalších příbuzných. Aniž by cokoli čekali, tak se na pěšině uprostřed Domašovských lesů spustila střelba.

Muži byli vyzbrojeni několika zbraněmi, aby nemuseli přebíjet, akce musela proběhnout rychle. Střelba byla zmatená, a nakonec na zem padlo mrtvých všech sedm příchozích, když handlíř spatřil, že mrtvá je i jeho vyvolená, popadl ho vztek a za hrubého proklínání obrátil jednu ze zbraní také proti myslivci, který zřejmě nevěstu zastřelil.

Zlomený muž poté udělá jedinou logickou věc, vystřelil poslední náboj do svého srdce a s hlavou ženy na klíně skonal.

Mnoho odborníků se snažilo přijít záhadě na kloub, ale neúspěšně, podle nich se jedná o místo, kde dlouhojedoucí řidiči podlehnou únavě a jejich mozek si pak pohrává s tím, co je skutečnost a co je pouze následek vyčerpání. Foto: Angela_Yuriko_Smith / pixabay
ANI POSVĚCENÍ MÍSTA DUCHY NEZAHNALO

V Lesní Hluboké kromě křížů připomíná neštěstí také pamětní deska. Z vyprávění je známé, že se duch mrtvé nevěsty začal v okolí zjevovat necelý rok po neštěstí. Obzvláště pak jeho přítomnost pociťovali svatebčané a vůbec všichni, jež měli se svatbou něco společného.

Brzy poté bylo na místě vztyčeno devět dřevěných křížů. O jejich instalaci se postarali benediktinští mniši z rajhradského kláštera, zároveň je i posvětili. Vzhledem ke stárnutí dřeva se musel tento obřad vždy po několika letech opakovat.

Když posledně 9 křížů dne 18. září 1887 bylo opatem a prelátem Benediktem Korčianem svěceno, byl tam nával lidí mnoho tisíc, a velká řada procesí z celého okolí až i do Brna,“ zní poslední zmínka o svěcení, které mělo držet mrtvou nevěstu ne druhé straně.

Je tak podle lovců záhad možné, že duch nešťastné ženy opět brázdí lesy a vesnice v okolí.

Foto: Úvodní foto: Angela_Yuriko_Smith / pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 - pixabay
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kuchyňské náčiní: Přenosný gril používali už staří Řekové
epochaplus.cz

Kuchyňské náčiní: Přenosný gril...

Píše se rok 1500 př. n. l. Řecká hospodyně bere...
Za zázračným sgrafitem do Slavonic
epochanacestach.cz

Za zázračným sgrafitem do...

Město Slavonice vás...
Rozchod se Zajícem se nekoná
nasehvezdy.cz

Rozchod se Zajícem se nekoná

Už téměř patnáct let tvoří...
Opomíjená parazitární nemoc zasahuje až do Evropy
epochalnisvet.cz

Opomíjená parazitární nemoc...

Vzácné případy onemocnění způsobených tasemnicemi,...
Limitovaná edice PRIM ORLÍK TITAN
iluxus.cz

Limitovaná edice PRIM ORLÍK...

Hodinky PRIM ORLÍK, které dnes považujeme za...
Inspirace leteckými hangáry
rezidenceonline.cz

Inspirace leteckými hangáry

Zní to možná neuvěřitelně, ale právě...
Když atentát na Hitlera zhatí průvodčí
epochaplus.cz

Když atentát na Hitlera zhatí...

„Moc rád bych si s Adolfem Hitlerem potřásl rukou,“...
Čeká druhé dítě se svým milencem?
nasehvezdy.cz

Čeká druhé dítě se svým...

Na hlavní hvězdě Slunečné...
Zámek Horšovský Týn: Krása, která povstala z popela
epochanacestach.cz

Zámek Horšovský Týn: Krása,...

V historii nalezneme mnoho...
Rakovina prostaty v Česku neklesá
21stoleti.cz

Rakovina prostaty v Česku...

Počty lidí s rakovinou prostaty v Česku...
Planeta Merkur má ohon. Vypadá jako kometa
21stoleti.cz

Planeta Merkur má ohon....

Víte, jaká je největší kometa ve...
Chanel Cruise 2021 – Balada na módní vášeň
epochalnisvet.cz

Chanel Cruise 2021 –...

Jednoduchou, přesto originálně pojatou módní...