19. dubna 1993: Při masakru v sídle sekty davidiánů umírá 76 lidí včetně 21 dětí a dvou těhotných žen.
Domů     Prokletý závodní okruh: Vznikl na místě indiánského hřbitova?
Prokletý závodní okruh: Vznikl na místě indiánského hřbitova?
od 14.3.2024
3.0tis
Vznáší se nad závodním okruhem roky staré prokletí indiánského šamana? Foto: Volné dílo, Wikimedia commons
292
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Po silničním okruhu Talladega Superspeedway, na němž se jezdí americké závody NASCAR, krouží několik desítek aut. Za volantem jednoho z nich sedí zkušený závodník Bobby Isaac.

Ten v 90. kole zničehonic dupne na brzdy, odstaví své auto stranou a vyběhne z něho ven. Prý slyšel ducha, který mu to nařídil! Alabamský závodní okruh totiž možná mají v moci temné síly…

Vznáší se nad závodním okruhem roky staré prokletí indiánského šamana? Foto: Volné dílo, Wikimedia commons Je automobilové závodění zkrátka jen velmi nebezpečným sportem nebo k nehodám na okruhu přispívá něco paranormálního? Foto: Volné dílo, Wikimedia commons Podle fanoušků na okruhu umírá za podivných okolností až moc jezdců či dokonce návštěvníků. Čím to je? Foto: Curtis Palmer from Vestavia Hills (Birmingham), Alabama, USA - Kyle leads the pack, CC BY 2.0, Wikimedia commons Stojí za vším indiánské pohřebiště, na jehož území je okruh údajně postaven? Foto: Zach Catanzareti Photo - Talladega infield, CC BY-SA 2.0, Wikimedia commons

Závod je odstartovaný. Motory aut zaburácí a vozy vjedou do prvního ostrého závodního kola. Ochozy jsou plné diváků.

V kalendáři je psaný 12. srpen roku 1973. „Trať je prý prokletá, tak jsem zvědavý, jestli tady dneska k něčemu nedojde,“ nechává se údajně slyšet jeden z návštěvníků. „Naprostý nesmysl,“ zpraží ho jeho soused.

Mezi lidmi se totiž proslýchá, že na okruh kdosi seslal kletbu. Málokdo podobným zvěstem v té době věří. Ve 14. kole ale dojde k nevinně vypadající nehodě.

Vůz řízený mladým závodníkem Larrym Smithem (1942–1973) narazí do zdi. Auto je jen lehce pomačkané a proto se k němu rozběhnou mechanici s cílem ho co nejrychleji opravit.

Když však otevřou dveře, zjistí, že je Smith mrtvý. Jeho smrt se nikdy nepodaří uspokojivě vysvětlit. Údajně mu totiž praskla ochranná přilba zevnitř.

Je automobilové závodění zkrátka jen velmi nebezpečným sportem nebo k nehodám na okruhu přispívá něco paranormálního? Foto: Volné dílo, Wikimedia commons
Je automobilové závodění zkrátka jen velmi nebezpečným sportem nebo k nehodám na okruhu přispívá něco paranormálního? Foto: Volné dílo, Wikimedia commons

Zjeví se mu jeho duch?

Vozy dál uhánějí po trati. Závod totiž není po nehodě přerušen ani zastaven. Traťoví komisaři jen chvíli mávají vlajkami, aby vozy zpomalily. Pak je ale schovají a automobilová bitva se může znovu rozhořet. V 90. kole nicméně dojde k další podivné události.

Zkušený jezdec Bobby Isaac (1932–1977) prý ve svém voze uslyší čísi tichý, ale neodbytný hlas. Jde snad o ducha právě zesnulého Larryho Smithe, který se s ním snaží komunikovat? Vyloučit to nemůže.

Ať už hlas patří komukoli, Isaacovi nařídí, aby „okamžitě svůj vůz odstavil ke straně, jinak že mu hrozí smrt.“ Vyděšený jezdec poslechne, rychle zastaví a pak z vozu uteče. Nedlouho poté proto své řemeslo pověsí na hřebík.

V roce 1977 však neodolá nabídce ještě jednou si v NASCAR zazávodit a znovu usedá za volant sportovního speciálu. To však nemá dělat. 25 kol před cílem, když je zrovna v boxech, totiž nečekaně zkolabuje.

Přestože je ihned převezen do blízké nemocnice, následujícího rána umírá. Příčina jeho smrti je více než podivná. V pouhých 45 letech ho skolí infarkt.

Je možné, že k němu ve voze opět promluvil duch a jemu se z toho hrůzou zastavilo srdce, jak si někteří myslí?

Podle fanoušků na okruhu umírá za podivných okolností až moc jezdců či dokonce návštěvníků. Čím to je? Foto: Curtis Palmer from Vestavia Hills (Birmingham), Alabama, USA - Kyle leads the pack, CC BY 2.0, Wikimedia commons
Podle fanoušků na okruhu umírá za podivných okolností až moc jezdců či dokonce návštěvníků. Čím to je? Foto: Curtis Palmer from Vestavia Hills (Birmingham), Alabama, USA – Kyle leads the pack, CC BY 2.0, Wikimedia commons

Chce sabotovat závody

Ve tvářích všech připravujících se závodníků je vidět údiv. Když v roce 1974 ráno před závodem NASCAR dorazí do boxů na okruhu Talladega Superspeedway, najdou své sportovní speciály nezpůsobilé k závodění.

Ani následné důkladné vyšetřování sabotáže přitom nepřinese kýžený výsledek. Kdo tehdy vozy záměrně vyřadil z provozu, tak zůstane navždy záhadou.

Objeví se dokonce spekulace o tom, že v sabotáži měl prsty duch zemřelého Larryho Smithe, který tak chtěl předejít hromadné nehodě, k níž mělo toho dne na závodní dráze dojít.

Podle jiných měla sabotáž naopak havárii způsobit, a přičítají ji proto na vrub zdejšímu prokletí. Také v následujících letech zde „cosi“ usiluje závodníkům o život. To nasvědčuje spíše tomu, že za podivnými událostmi stojí jakási kletba.

Hned další ročník po sabotáži přitom poznamená smrtelné zranění. Závod tehdy vede Richard Petty (*1937), jemuž však ve 141. kole praskne přední pneumatika a začne hořet. Okamžitě proto zamíří do boxu a snaží se ji uhasit.

V tom momentě však vyletí do vzduchu natlakovaná vodní nádrž a dopadne přímo na hlavu jeho mladého švagra Randyho Owense (1955–1975), kterého na místě zabije.

Stojí za vším indiánské pohřebiště, na jehož území je okruh údajně postaven? Foto: Zach Catanzareti Photo - Talladega infield, CC BY-SA 2.0, Wikimedia commons
Stojí za vším indiánské pohřebiště, na jehož území je okruh údajně postaven? Foto: Zach Catanzareti Photo – Talladega infield, CC BY-SA 2.0, Wikimedia commons

Vyroste na indiánském hřbitově  

Táhlými rovinami nedaleko dnešního městečka Talladega se ženou bizoni a za nimi na svých koních uhánějí indiáni. Území totiž ještě před kolonizací Ameriky a krátce po ní obývají právě oni.

„Ti si zde zřejmě zřídili vlastní pohřebiště, kde ukládali své zemřelé k věčnému spánku,“ připomíná současný americký sportovní redaktor Ed Hinton (*1948). Oblast však později získají běloši a vybudují na ní svá města.

Na někdejším pohřebišti pak roku 1968 vyroste závodní okruh. Podle některých lidí jsou tak nevysvětlitelné úkazy, k nimž na závodní dráze Talladega Superspeedway dochází, důsledkem znesvěcení tohoto posvátného místa.

Podle další teorie na místě, kde později vyroste závodní trať pro sérii NASCAR, ale dojde k zákeřné vraždě. Indiáni na zdejší rozlehlé planině svého času údajně pořádají dostihy.

Během jednoho z nich jsou však přepadeni bělochy a jejich náčelník je zabit přímo v sedle svého koně. Jako nejpravděpodobnější se ale jeví varianta, podle níž za prokletí Talladega Superspeedway může šaman.

Kmen, který obývá zdejší pláně po dlouhá staletí, je odsud totiž na začátku 19. století vyhnán bělochy za pomoci zrádného indiánského etnika zvaného Kríkové. Když odsud místní lidé odcházejí, jejich šaman prý vystoupí na nedaleký vrch a celou planinu prokleje.

Od té doby pak na ní dochází k samým tragédiím. Jak ale hrůzné prokletí zrušit, to se zatím nepodařilo nikomu zjistit. Je proto vysoce pravděpodobné, že na závodní trati budou i nadále záhadně umírat lidé…

Foto: Wikimedia commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 19.4.2024 296
Zříceninu hradu Trosky najdeme na vrcholu stejnojmenného kopce v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Jde o jeden z našich nejnavštěvovanějších hradů vůbec. Pravděpodobně neznámější místní pověst vypráví o Bábě a Panně, dvou ženách, které se velmi nesnášely, a proto každá z nich žila v jedné z věží hradu.
od 19.4.2024 806
Kaňon Niles v Kalifornii patří mezi místa, která jsou na jednu stranu oblíbená mezi turisty, na stranu druhou se jich však drží temná aura místa, na kterém se zdržuje smrt. V případě Niles je řeč především o tajemných zmizeních a nejrůznějších nadpřirozených jevech. Skutečně se tam zjevují duchové a podivní tvorové? Náročným terénem postupu
od 19.4.2024 1.1tis
Smrt amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho stále vzbuzuje nebývalé množství otázek. Před několika měsíci však americký národní archiv zveřejnil tisíce stran dosud tajných dokumentů týkajících se této události. Vyplývá z nich konečně, kdo Kennedyho zabil?   Amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho
od 18.4.2024 1.9tis
V období mezi říjnem 1996 a dubnem 1997 došlo v Egyptě k hromadným útokům psů na obyvatele Káhiry a Luxoru. Napadeno bylo velké množství lidí. Útoky měly i tragickou bilanci. Co se stalo? Měli pravdu ti, kteří tvrdili, že za těmito ataky stál tvor označovaný jako Salawa? Vzhled údajného tvora Salawa přirovnali svědkové ke štíhlé psovité šelmě se vz
od 18.4.2024 2.3tis
Pod pojmem biolokace se skrývá fantastická schopnost ocitnout se na dvou či více místech současně. Je vůbec něco takového možné? Svědectví o podobných tajemných událostech je celá řada. Dá se taková schopnost získat? Italský biskup a pozdější světec Alfons z Liguori (1696–1787) oznamuje užaslým věřícím, že dnes 22. září 1774 naposledy
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
epochaplus.cz
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu,
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete