25. května 1973: Nad bermudským trojúhelníkem mizí letoun Navion A16 se dvěma muži na palubě.
Domů     Neobjasněné události
Pruhovaný nájezdník od Kaspického moře
Mirek Brát
od Mirek Brát 17.7.2021
3.6tis
Lastura slávičky má trojúhelníkový tvar a charakteristickou zebrovitou kresbu.
176
SDÍLENÍ
3.6tis
ZOBRAZENÍ

V Evropě patří mezi stovku nejhorších invazivních živočišných druhů. Ve Spojených státech způsobuje každoročně škody ve výši miliard dolarů. Není náročný na prostor: na metru čtverečním lze nalézt kolonii čítající až 40 000 jedinců. Proč se dal celý živočišný druh na pochod napříč světem?

Kolonie slávičky v písníku na Pardubicku. Lastura slávičky má trojúhelníkový tvar a charakteristickou  zebrovitou kresbu. Slávička rychle osídlila  i prostředí nově vzniklých antropogenních jezer na severu Čech. Snímek z jezera Matylda v lokalitě Ústí nad Labem. Když v českých přehradách dojde ke snížení hladiny, objeví se i takovýto pohled.

Slávička mnohotvárná (Dreissena polymorpha) je malý vodní mlž s délkou schránky maximálně 5 centimetrů. Jeho původní domovinou jsou delty řek ústících do Černého a Kaspického moře. Před dvěma stoletími se tento ponticko-kaspický živočišný druh vydal na na impozantní pochod celým světem.

V roce 1972 byla slávička poprvé objevena i na území tehdejšího Československa ve vodní nádrži Rozkoš ve Východních Čechách.

Kolonie slávičky v písníku na Pardubicku.

Cestovní pasy pro slávičku

Záhadou globálního rozšíření slávičky mnohotvárné si vědci lámou hlavu. Zdá se, že nejvíce přispěla její invazi činnost člověka: rozvoj evropské vnitrozemské lodní dopravy a budování kanálů propojujících východní a západní části Evropy.

V roce 1986 se slávička poprvé vylodí na území Spojených států amerických, kde se jí nejvíce zalíbilo v oblasti Velkých jezer. Problém transkontinentální migrace za slávičku opět řeší člověk. Měkkýš cestuje v pohodlí balastní vodou, kterou lodě například záměrně nabírají pro lepší stabilizaci trupu v domovském přístavu, aby ji v cíli cesty opět vypustily.

Slávička rychle osídlila i prostředí nově vzniklých antropogenních jezer na severu Čech. Snímek z jezera Matylda v lokalitě Ústí nad Labem.

Ekonomické škody

Nežádoucí projevy obřích kolonií sláviček spočívají v její schopnosti přichytit se na jakémkoli podkladu pevnými byssovými vlákny. Znemožňuje tím činnost mnoha vodních technologických zařízení, ucpává systémy vodních elektráren.

Přisedlá kolonie slávičky má značnou hmotnost. V již zmiňované oblasti severoamerických Velkých jezer tak byly dokumentovány případy, kdy váha přisedlých měkkýšů potopila dlouhodobě zakotvené čluny.

Když v českých přehradách dojde ke snížení hladiny, objeví se i takovýto pohled.

V České republice se nájezdník od Kaspického moře negativně činí zejména v povodí Labe a Moravy. Ve vodní elektrárně v Nových Mlýnech hrozilo ucpání potrubí i destabilizace procesu chlazení a mazání ložisek. Důvodem byly schránky slávičky mnohotvárné.

Epilog

Jedinou dobrou vlastností slávičky je její schopnost filtrace vody, která je pak o poznání čistší. Zajásal by snad jen majitel přírodního koupaliště. Zoolog však bije na poplach, protože taková voda znamená méně planktonu a tím i méně potravy pro další vodní živočichy v potravinovém řetězci.

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.5.2022 450
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 760
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 1.6tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]
od Jan Šedivý 22.5.2022 1.5tis
Nový zákon je z velké části postaven na myšlence, že se Spasitel opět vrátí. Druhý příchod bude znamenat celospolečenskou obrodu. Není tak překvapující, že se najde mnoho lidí, kteří sami sebe za Ježíše či Mesiáše považují. Krišna Venta Narozený jako Francis Herman Pencovic (1911–1958), se proslavuje v 40. až 50. letech minulého století. Na veřejnosti nosí jen róby, […]
od Pavel Polcar 19.5.2022 1.7tis
Psal se rok 2013 a tehdy jedenadvacetiletá studentka Elisa Lam byla prohlášená za nezvěstnou. Brzy po nahlášení se její tělo objevilo ve střešní nádrži na vodu v Los Angeles. Jak se tam dostalo? Tělo objevil pracovník údržby v hotelu Cecil poté, co se vypravil nádrž zkontrolovat pro časté stížnosti na divnou chuť vody a její […]