Domů     Neobjasněné události
Pruhovaný nájezdník od Kaspického moře
Mirek Brát
od Mirek Brát 17.7.2021
3.6tis
Lastura slávičky má trojúhelníkový tvar a charakteristickou zebrovitou kresbu.
176
SDÍLENÍ
3.6tis
ZOBRAZENÍ

V Evropě patří mezi stovku nejhorších invazivních živočišných druhů. Ve Spojených státech způsobuje každoročně škody ve výši miliard dolarů. Není náročný na prostor: na metru čtverečním lze nalézt kolonii čítající až 40 000 jedinců. Proč se dal celý živočišný druh na pochod napříč světem?

Kolonie slávičky v písníku na Pardubicku. Lastura slávičky má trojúhelníkový tvar a charakteristickou  zebrovitou kresbu. Slávička rychle osídlila  i prostředí nově vzniklých antropogenních jezer na severu Čech. Snímek z jezera Matylda v lokalitě Ústí nad Labem. Když v českých přehradách dojde ke snížení hladiny, objeví se i takovýto pohled.

Slávička mnohotvárná (Dreissena polymorpha) je malý vodní mlž s délkou schránky maximálně 5 centimetrů. Jeho původní domovinou jsou delty řek ústících do Černého a Kaspického moře. Před dvěma stoletími se tento ponticko-kaspický živočišný druh vydal na na impozantní pochod celým světem.

V roce 1972 byla slávička poprvé objevena i na území tehdejšího Československa ve vodní nádrži Rozkoš ve Východních Čechách.

Kolonie slávičky v písníku na Pardubicku.

Cestovní pasy pro slávičku

Záhadou globálního rozšíření slávičky mnohotvárné si vědci lámou hlavu. Zdá se, že nejvíce přispěla její invazi činnost člověka: rozvoj evropské vnitrozemské lodní dopravy a budování kanálů propojujících východní a západní části Evropy.

V roce 1986 se slávička poprvé vylodí na území Spojených států amerických, kde se jí nejvíce zalíbilo v oblasti Velkých jezer. Problém transkontinentální migrace za slávičku opět řeší člověk. Měkkýš cestuje v pohodlí balastní vodou, kterou lodě například záměrně nabírají pro lepší stabilizaci trupu v domovském přístavu, aby ji v cíli cesty opět vypustily.

Slávička rychle osídlila i prostředí nově vzniklých antropogenních jezer na severu Čech. Snímek z jezera Matylda v lokalitě Ústí nad Labem.

Ekonomické škody

Nežádoucí projevy obřích kolonií sláviček spočívají v její schopnosti přichytit se na jakémkoli podkladu pevnými byssovými vlákny. Znemožňuje tím činnost mnoha vodních technologických zařízení, ucpává systémy vodních elektráren.

Přisedlá kolonie slávičky má značnou hmotnost. V již zmiňované oblasti severoamerických Velkých jezer tak byly dokumentovány případy, kdy váha přisedlých měkkýšů potopila dlouhodobě zakotvené čluny.

Když v českých přehradách dojde ke snížení hladiny, objeví se i takovýto pohled.

V České republice se nájezdník od Kaspického moře negativně činí zejména v povodí Labe a Moravy. Ve vodní elektrárně v Nových Mlýnech hrozilo ucpání potrubí i destabilizace procesu chlazení a mazání ložisek. Důvodem byly schránky slávičky mnohotvárné.

Epilog

Jedinou dobrou vlastností slávičky je její schopnost filtrace vody, která je pak o poznání čistší. Zajásal by snad jen majitel přírodního koupaliště. Zoolog však bije na poplach, protože taková voda znamená méně planktonu a tím i méně potravy pro další vodní živočichy v potravinovém řetězci.

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 3.12.2021 1.8tis
V šedesátých letech minulého století zakoupilo izraelské námořnictvo ve Velké Británii tři ponorky: Doplhin, Leviathan a Dakar. A právě jméno ponorky Dakar se stane symbolem dlouho nevyjasněné největší záhady v historii izraelského námořnictva. Ponorkám postaveným v době druhé světové války se neodcházelo do výslužby snadno. Mnohé z nich se dočkaly přestavby a sloužily v různých zemích i […]
od Mirek Brát 2.12.2021 2.3tis
Letos uplynulo rovných šedesát let od tragické smrti švédského diplomata a politika Daga Hammarskjölda (1905-1961).  Jako generální tajemník Organizace spojených národů se zasloužil o řešení Suezské krize či o hledání řešení turbulentního politického vývoje na africkém kontinentě. Afrika se mu stala osudnou. V roce 1961 zde zahynul při leteckém neštěstí, které je i v současnosti […]
od Eva Soukupová 2.12.2021 2.8tis
V březnu 1907 poblíž městě Buena Vista v Kentucky dochází k podivnému setkání místního dělníka na farmě s podivnou bytostí. Vypadá napůl jako člověk, napůl jako zvíře. Na tvora je následně uspořádán hon, ale zvláštní bytost se dopadnout nepodaří. S čím se tehdy farmář setkal?     „Obdrželi jsme zde informaci, že lidé z okolí […]
od Adriana Vojtíšková 1.12.2021 3.2tis
V Apalačském pohoří se podél hranice amerických států Tennessee a Severní Karolína na jihovýchodě Spojených táhne Národní park Great Smoky Mountains. Lidé tu mizejí jako by se vypařili!     Mezi pohřešovanými jsou dokonce i zkušení trampové, kteří dokáží přežít i v extrémních podmínkách. Kam a proč tito lidé mizejí? Název, který v překladu znamená […]
od Eva Soukupová 30.11.2021 2.9tis
Smrt Johna P. Wheelera III. je zaručeně jedním z nejkontroverznějších úmrtí posledních let. Nejen proto, že jsou jeho poslední okamžiky plné nejasností, ale také pro jeho úzké vazby s nejvyššími patry americké politiky. Ty prý mohly být hlavní příčinou jeho záhadné smrti. Tělo Johna P. Wheelera III. (1944–2010), známého také jako Jack Wheeler je nalezeno […]