26. září 2020: Trevor Ross z města Inverness prý spatří lochnesskou příšeru poblíž části jezera, kde byla pozorována i dříve.
Domů     Záhady historie
Pyramidy v Egyptě: Jsou branou do říše mrtvých?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 17.8.2022
3.6tis
Egyptské pyramidy stále obestírá mnoho tajemství, foto Pixabay
358
SDÍLENÍ
3.6tis
ZOBRAZENÍ

Egyptské pyramidy jsou již dlouhá léta pod drobnohledem archeologů, historiků a mnoha dalších vědců, přesto toho o ní víme s určitostí jen málo. A to, co víme, bývá mnohdy zastřeno řadou více či méně fantastických teorií. Může se některá z nich ukázat jako pravdivá?

Egyptské pyramidy stále obestírá mnoho tajemství, foto Pixabay Cheopsova pyramida ukrývá dosud neprozkoumané místnosti, foto John and Edgar Morton - The Great Pyramid Passages and Chambers / Creative Commons / Volné dílo Pyramidy prý kopírují postavení hvězd v Orionu, foto Robster1983 / Creative Commons /CC0 Skotský novinář a okultista Lewis Spence, foto neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo

Pyramidy v egyptské Gíze jsou nejstaršími stavbami a zároveň jediným ze sedmi divů světa, který se dochoval do současnosti. Bylo odhaleno již na 140 starověkých pyramid. Nejslavnější z nich je komplex Gízské nekropole, který je tvořen nejvyšší Cheopsovo pyramidou, o něco menší Rachefovo pyramidou a nejmenší Menkaureovo pyramidou. Právě tyto pyramidy oprávněně přitahují pozornost vědců i milovníků záhad.

Cheopsova pyramida ukrývá dosud neprozkoumané místnosti, foto John and Edgar Morton – The Great Pyramid Passages and Chambers / Creative Commons / Volné dílo

CO SE SKRÝVÁ UVNITŘ

Stavby slouží jako hrobky pro egyptské panovníky a později i významné členy jejich rodin. Ve spletitém labyrintu chodeb lze kromě sarkofágů s mumifikovanými těly najít také řadu pohřebních darů vysoké tržní i historické hodnoty.

Podle Egypťanů smrtí nic nekončí, proto pyramidy zastávají také funkci skladiště, kde jsou uloženy veškeré předměty denní potřeby či cenné šperky, které zemřelý údajně využije v posmrtném životě. Proto jsou také egyptské hrobky častým cílem lovců pokladů.

Cheopsova pyramida ovšem svá tajemství střeží tak pečlivě, že stále ještě nevydala vše. Teprve nedávno totiž moderní skenovací technologie odhalila zdejší tajné komory. Byla rovněž potvrzena existence zatím neprobádaného „sálu“ dlouhého 30 metrů. Co se uvnitř něj skrývá?

Pyramidy prý kopírují postavení hvězd v Orionu, foto Robster1983 / Creative Commons /CC0

MIMOZEMSKÁ STOPA

Netrvá dlouho a teorie, podle nichž je v pyramidě ukryt mimozemský artefakt, znovu ožívají. Toto tvrzení se opírá o dlouho nezodpovězené otázky ohledně stavby pyramid či využitých postupů. Vychází z předpokladu, že při jejich budování Egypťanům pomáhali zástupci vyspělé civilizace, která Zemi navštívila.

Tyto fantastické hypotézy jsou pochopitelně vědeckou obcí bouřlivě zamítány. Koncem listopadu 2010 však internetem rezonuje šokující prohlášení významného egyptologa Dr. Alaaeldina Shaheena z Káhirské univerzity.

„Na teorii, že mimozemšťané pomohli egyptskému lidu postavit pyramidy v Gíze, je trochu pravdy,“ prohlašuje a dodává, že uvnitř pyramidy je stále něco, co nepochází z našeho světa. Ukrývá se artefakt právě v nově nalezené tajné místnosti?

A je pomoc mimozemských stavitelů důvodem, proč jsou pyramidy v Gízské nekropoli orientovány podle hvězd?

Skotský novinář a okultista Lewis Spence, foto neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo

SMRTI BLÍŽ NEŽ JINDY

K nelibosti příznivců mimozemské teorie se Shaheen od citovaného výroku distancuje s tím, že mu byl vložen do úst někým cizím. „Slušně musím konstatovat, že jsem neudělal takováto hloupá prohlášení o mimozemšťanech a pyramidách.

Jako egyptolog nemohu říkat takovéto nesmysly a teorie.“ A také fakt, že tři největší pyramidy v Gíze přesně kopírují postavení hvězd v souhvězdí Orion, má nejspíš jednodušší vysvětlení. Pyramidy konec konců slouží jako hrobky, lze proto očekávat, že se jejich symbolika bude točit právě kolem smrti a života po ní, ve který Egypťané věřili.

Souhvězdí Orion je v tradiční egyptské mytologii spojováno s Osirisem, bohem znovuzrození a posmrtného života. Všechny pyramidy jsou navíc postaveny na západním břehu Nilu, který je jako místo, kde zapadá slunce, spojován s říší mrtvých.

Odsud možná pochází slovní spojení „odejít na druhý břeh“. Jsou tedy pyramidy branou do světa mrtvých?

MÁ V SOBĚ KÓDOVANÉ PROROCTVÍ

Podle teorie, kterou předkládá skotský novinář a okultista Lewis Spence (1874–1955), je Cheopsova pyramida spíše branou do budoucnosti. Ve stavbě je prý pečlivě zakódovaná historie i budoucnost národů a náboženství.

Prokazatelně lze z rozměrů pyramidy vyčíst například na centimetr přesnou délku polárního poloměru Země či na vteřinu přesnou délku roku, což svědčí o skutečně pokročilých vědomostech, kterými žádná starověká kultura nemohla disponovat.

Mohli Egypťané vědět víc než to? Spence se údajně z linií, úhlů či materiálů v pyramidě dopočítal k významným datům naší historie a událostem, které se v této době odehrály. Tvrdí také, že z uspořádání uvnitř pyramidy můžeme odhalit i datum a povahu událostí, k nimž má teprve dojít.

Jenže interpretovat informace uložené v této pozoruhodné stavbě prý není snadné, a tak k jejich odhalení dochází až zpětně. Jde tedy jen o náhodu, hledání spojitostí, které ve skutečnosti neexistují, nebo Cheopsova pyramida skutečně drží klíč k budoucnosti Země?

Foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 24.9.2022 805
Debata o proutkaření by jistě byla v mnohém barvitější, než politická show v předvečer významných voleb. Naším cílem však není hodnotit tuto metodu, ale podívat se, jak na takové proutkaření pohlížela katolická či protestanská církev. Není to pěkný pohled, navíc to v něm docela i páchne sírou! Proutkaření vzniklo již v dávné historii, kdy se s ním zacházelo […]
od Mirek Brát 23.9.2022 2.6tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 2.8tis
Hitlerovi inženýři za války vkládají veškeré úsilí do vývoje „wunderwaffe“, zázračné zbraně, která nemá obdoby. Jejich inovativní přístup dalece předčí svou dobu, díky čemuž prý zvládnou navrhnout a sestrojit dosud nevídané akustické zbraně. Jakkoliv zavrženíhodné činy nacistická třetí říše pod vedením diktátora Adolfa Hitlera (1889–1945) páchá, nelze jí upřít neskutečný bleskový technologický vývoj, který se […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.0tis
Hora, na které se údajně začaly psát dějiny českých zemí, je obklopena řadou pověstí a záhad. V okolí Řípu bývají často pozorovány podivné světelné jevy a piloti malých letadel při přeletu nad Řípem údajně zaznamenávají nevysvětlitelné poruchy přístrojů. Nad plochou krajinou Středočeské tabule vystupuje už z velké dálky viditelný 455 metrů vysoký kopec. Tím je […]
od Adriana Vojtíšková 23.9.2022 3.3tis
Obraz visí v anglickém paláci Hampton Court. Je na něm neznámá žena, která vypadá jako těhotná. Říká se, že jde možná o anglickou a irskou královnu Alžbětu I. Ta však oficiálně žádného potomka neměla…     Tajemný obraz, který visí na stěně londýnského sídla Hampton Court Palace, je možná klíčem k jedné z největších historických […]