Skotský šlechtic Vilém St. Clair se v 15. století rozhodne postavit nedaleko Edinburghu Rosslynskou kapli. Ta dodnes udivuje výzdobou skládající se údajně i z templářských a zednářských symbolů. Kde se zde vzali?
Řád templářů byl zakázán v roce 1307 a někteří jeho příslušníci se měli ukrýt ve Skotsku. Členové rodu St.
Clairů jim prý pomáhali a podle některých názorů od nich převzali i „velký chrámový poklad“, který měli templáři vykopat na místě zbouraného Šalamounova chrámu v Jeruzalémě. Šlo o svatý grál? Byl tento předmět později ukryt do Rosslynské kaple? A skutečně z pozůstatků templářského řádu vzniklo skotské svobodné zednářství?
Podivuhodná výzdoba:
V kapli má jít najít například plastiky slavných biblických postav, andělů, jednorožců, divých mužů, magických bytostí, zvířat nebo svatých. Návštěvníci často mluví o neobyčejně mystické atmosféře, která prý dýchá doslova z každého koutu.
Ingredience z Ameriky:
V kapli je podle některých názorů možné vidět ztvárnění kukuřičných klasů a rostliny aloe, které jsou nám známy z Nového světa. V době, kdy na nich stavitelé pracovali, byla ale Amerika pro Evropany španělskou vesnicí. Jak vysvětlit tento rozpor?
Staňte se naším Premium čtenářem a odemkněte si tento i tisíce dalších skvělých článků.
Navíc od nás obdržíte i celou řadu hodnotných bonusů!
Zprávu ve tvaru "CTU CLANEK" odešlete na číslo 903 33 20.