Navštívili jste již některé z nich? Enigma Plus vám přináší ve stručnosti hlavní informace, které byste si o největších divech světa měli zapamatovat.
Zeus v Olympii
Athénský sochař Feidiás vytvořil roku 435 př. n. l. dvanáctimetrovou sochu boha Dia na dřevěném trůně zdobenou zlatem a slonovinou. Ve 4. století byla na přání křesťanů přesunuta do Konstantinopole, kde by roku 462 velký požár. Zřejmě shořela i socha.
Artemidin chrám v Efesu
Legendární chrám byl dlouho jen pověstí. Až v 19. století byly z řeky vytaženy zbytky mramorových sloupů, které jeho existenci prokázaly. Byl postaven asi 550 př. n. l. Předpokládá se, že chrámů bylo několik. Zničený vždy nahradil nový. Poslední zničili asi Ostrogóti v roce 262 a obnoven už nebyl.
Mauzoleum v Halikarnassu
Mohutnou hrobku nechala pro perského satrapu Mausóla v roce 351 př. n. l. vybudovat jeho žena a sestra v jednom Artemisie. Než byla hrobka v 11. století zničena zemětřesením, fascinovala. Všem podobným stavbám se teď říká mauzoleum.
Pohřební komora měla vysoký klenutý strop ve tvaru pyramidy a na jeho vrcholu mohutné bronzové sousoší. Takovou váhu střecha nemohla unést, leda by tvůrci měli nějaké konstrukční tajemství, které jsme dodnes neodhalili.
Rhódský kolos
Na Rhodosu byla roku 392 př. n. l. postavena socha boha slunce Hélia jako dík za vyhranou válku. Byla z bronzu a vysoká asi 30 m. Stála s rozkročenýma nohama nad průplavem do přístavu, takže lodě pluly pod ní.
Musela být zhotovena nějak speciálně, protože chodidla byla od sebe vzdálená 12 m a nohy by její váhu neunesly. V roce 226 př. n. l. ji zničilo zemětřesení. Roku 653 ostrov přepadli Arabové, bronzové zbytky odvezli a asi použili k výrobě něčeho nového.
Jak svítil maják na ostrově Faru
Starověký maják z 3. století př. n. l. měřil 113 m a byl staletí symbolem Alexandrie, až ho roku 1323 zničilo zemětřesení. Žádné přesné nákresy původní podoby se nedochovaly a ani nevíme, jak maják svítil.
Snad v jeho vrchní části hořela obří nádoba oleje a světlo do všech stran šířila soustava zrcadel. Jednotlivé kamenné bloky měly být spojeny roztaveným olovem, aby odolaly vlnobití. Ale to už nijak neověříme.
Visuté zahrady Semiramidiny
Prý je postavili kolem roku 600 př. n. l. Zahrady na terasách podepřených sloupy snad nechala postavit asyrská královna Semiramis, ale spíš to byl babylonský král Nabuchodonozor II., který chtěl potěšit svou milenku Amytis.
Zahrada musela být zavlažována pomocí čerpadla, vodního kola i cisteren a voda z řeky Eufratu vedena daleko. Donedávna tak byly visuté zahrady považovány za pohádku.
Na pahorku Kars na území bývalého Babylonu byly nalezeny zvláštní kamenné klenby, sloupy a obrovské studny, které přesně připomínají dávné popisy.
Pyramidy v Gíze
Jediným divem dochovaným dodnes jsou přes 4,5 tisíce let staré pyramidy v Gíze. Obrovských kamenných hrobek egyptských faraonů je v současnosti kolem sta, ale asi jich bylo víc.
Nevíme, jak byly postaveny, objevují se i spekulace, že jsou mnohem starší, nebo je dokonce postavili mimozemšťané.