30. září 1888: Další útok děsivého sériového vraha zvaného Jack Rozparovač, jeho třetí obětí se stane Elizabeth Stride.
Domů     Záhady historie
Senegal a Gambie: Tisíce megalitických otazníků
Michaela Holubová
od Michaela Holubová 11.9.2022
1.6tis
Wassu v okresu Niani (Gambie) obsahuje 11 megalitů. Foto: Niels Broekzitter / CC BY-SA 2.0
145
SDÍLENÍ
1.6tis
ZOBRAZENÍ

Zcela ojedinělou a nezvyklou sestavu uměle vztyčených kamenů  vytvářejí megality na rozhraní afrických států Senegalu a Gambie. Rozprostírají se na území o rozloze až 39 000 kilometrů čtverečních.

Wassu v okresu Niani (Gambie) obsahuje 11 megalitů. Foto: Niels Broekzitter / CC BY-SA 2.0 Kamenný kruh Wassu je zřejmě nejslavnější... Foto: 	shaunamullally / CC BY-SA 2.0 Gambie si dá své megality dokonce na bankovku Foto: Jolle / CC BY-SA 3.0

Pro srovnání – například britská metropole Londýn má rozlohu necelých 1577 kilometrů čtverečních, což znamená, že by se na sledované teritorium vešlo anglické hlavní město téměř 25krát! A zdaleka nejde o jediný pozoruhodný jev, který je se zdejšími megality spojený.

Senegal a Gambie jsou malé státy na západním pobřeží černého kontinentu. Mezi jejich největší chlouby a tajemství patří megalitická uskupení neobvyklé polohy a poutavého vzhledu. Je zde totiž možné nalézt tisíce tajemných megalitů.

Nejedná se přitom o přírodní monumenty, ale o uměle vztyčené a opracované objekty. Pro výjimečný původ a nezvyklou polohu se dostanou dokonce na seznam památek UNESCO (organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu).

Právě v jejich soupisech unikátních přírodních a historických památek je možné nalézt podrobnější popis západoafrických monumentů: „Skládající se ze čtyř velkých skupin kamenných kruhů, které představují mimořádnou koncentraci více než 1000 památek ve 100 kilometrů širokém pásmu asi 350 kilometrů podél řeky Gambie.“ Proč kamenné objekty vůbec vznikly? Vyčíst je možné jen útržkovité údaje o pohřebních zvycích.

Kamenný kruh Wassu je zřejmě nejslavnější… Foto: shaunamullally / CC BY-SA 2.0

PROČ TO NAPOJENÍ NA VODU?

Megalitické stavby, které se nacházejí na území Senegalu a Gambie, se vyskytují v seskupeních nejrůznějších tvarů a velikostí. Zpravidla se jedná o objekty umístěné nedaleko říčních toků. Důvod k tomu, proč byla vybrána právě tato místa, není zřejmý.

Rozvoj civilizací je sice většinou spojován s vodními zdroji, kde se lidé usidlují, ovšem na území Senegalu nebo Gambie je existence rozvinuté kultury či nějaké říše sporná. Okolo zdejších megalitů totiž chybí jakékoliv stopy po osídlení.

Tajuplné kameny tak patří mezi ojedinělé a výjimečné nálezy! A není proto znám ani důvod, proč vlastně v minulosti docházelo k jejich vztyčování a seskupování. O jejich umístění a účelu je tak možné jen spekulovat. Zdá se, že megality byly vztyčovány v místech posledního odpočinku.

Gambie si dá své megality dokonce na bankovku Foto: Jolle / CC BY-SA 3.0

K ČEMU TO JE?

Samotný důvod vztyčování stél je možné považovat za velkou neznámou. Výzkum provedený archeology v roce 2006 naznačuje, že příčinu je možné hledat v pohřebních zvycích. Badatelé dokonce rozvíjejí teorii, že na odlišných místech byly pochovávány různé části těl. K definitivnímu potvrzení pohřebního původu stavby ale chybí více informací.

Francouzský katolický misionář a antropolog Henry Gravrand (1921–2003) se přitom domnívá, že jde o podobné monumenty, jaké budují příslušníci západoafrické etnické skupiny Sererů k velebení božstev. Je tak možné spekulovat o tom, že místa nesloužila jen k pohřbení blízkých, ale také k vyšším cílům.

A nejspíš se jednalo i o náboženské otázky. K rozřešení případu však pouhé úvahy nestačí.

Zajímavé však není jen umístění nebo význam megalitů. Ohromující je taktéž datace jejich tvorby. Nejstarší z nich mají mít původ kolem 3. století před naším letopočtem, nejnovější pak okolo roku 1500 našeho letopočtu.

Je proto zřejmé, že vztyčování zdejších megalitů a jejich opracování bylo provozováno téměř 1800 let! S megality je přitom spojena ještě jedna záhada. Na vrcholcích některých z nich ještě dnes lidé umisťují malé kamínky.

Nikdo ale neví proč. Jde snad o nějakou starou africkou tradici, která má okolnímu světu zůstat utajena?

Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.9.2022 445
Neidentifikovatelné zvuky na moři jsou hlášeny z mnoha oblastí světa. Nejde však o fenomén moderní doby, který bychom mohli například spojovat se zásadním rozmachem námořní dopravy. Jedno takové hlášení totiž pochází již z roku 1867 z pobřeží Nikaraguy. Událost se týkala parníku Royal Mail Danube. Loď právě kotvila poblíž Greytownu, známého též jako San Juan […]
od Mirek Brát 30.9.2022 709
Současný zámořský departement Francie v Karibském moři byl v roce 1812 místem nálezu, který šokoval vědce i veřejnost. Fosilizované lidské kosti nalezené na ostrovním Guadeloupe měly být staré 28 milionů let! Tyto ostatky tak byly o 25 milionů let starší, než byla lidská epocha, během které se na Zemi objevil předchůdce moderního člověka. Nalezená ženská kostra byla […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 1.8tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]
od Mirek Brát 29.9.2022 1.9tis
Jeden z nejlépe zdokumentovaných incidentů s UFO je spojený s kanadským přístavem Shag v Novém Skotsku. Pozorování UFO a jeho následný pád do Atlantského oceánu byly vyšetřovány kanadskými i americkými úřady. Existuje možnost, že bude tajemný objekt někdy nalezen? V kalendáři byl 4. říjen 1967. Členové malé rybářské komunity specializované na lov humrů, se stali svědky čehosi velmi podivného. […]
od Mirek Brát 29.9.2022 2.0tis
O tom, že by měli být vojáci schopni rychlých přesunů, nemusíme obšírněji diskutovat. Jen to nesmí být „přesun“, který je spojován se jménem Gila Peréze, vojáka španělské koloniální armády ve filipínské Manile. Ten byl během několika vteřin záhadnou silou teleportován až do Mexika. Psal se tehdy rok 1593… Gil Peréz je už hodně unavený. Jeho […]