Skip to content

Seriál upíři v Česku: Čím se provinili mrtví z nejslavnějšího pohřebiště upírů?

Říká se jim upíři, naši předkové nazývali můrami. Věřilo se, že upír je nemrtvá osoba, která po zdánlivé smrti může vystupovat z hrobu a sát lidem krev. Během středověku k tomu hojně docházelo i na území Čech.

Enigma Plus vás v novém seriálu provede místy s nejděsivějšími upírskými případy.

Čelákovické pohřebiště upírů není nutné zdlouhavě představovat. Jde o největší vampýrský hrob ve střední Evropě. Kdokoliv se začne o problematiku nemrtvých zajímat, nasměruje své první kroky právě do této středočeské obce.

Seriál o českých upírech proto začínáme právě v Čelákovicích.

POHŘEBIŠTĚ SKRYTÉ V NÁZVU

Případ tamních upírů se po několika staletích znovu otevírá v roce 1966. Na místě zvaném Mrchovláčka stojí rodinný dům se zahradou. Jeho majitel František Zmek chce udělat výkop pro vodovod, při práci ale narazí na lidskou kostru.

Přivolaní příslušníci Veřejné bezpečnosti brzy zjišťují, že nález na zahradě pana Zmeka je spíše úkolem pro archeology. Celkem je zde odkryto jedenáct hrobů se čtrnácti kostrami. Na všech jsou jasné známky protivampyristického zásahu!

Rychle se tak objasňuje i do té doby tajemný název Mrchovláčka.

Je totiž pravděpodobné, že v dřívějších dobách při orbě dochází k odkrývání i dalších hrobů a pluh tak za sebou doslova vláčel mrtvá těla. Nachází se tu dávno zapomenutý hřbitov? Podle všeho jde spíše o pohřebiště, které mělo být zapomenuto zcela záměrně.

Vyobrazení upíra z roku 1897.
NEJHORŠÍ Z UPÍRŮ

Možnost, že jde o normální zapomenutý hřbitov vylučuje hned několik skutečností. Běžný hřbitov je totiž umístěn nedaleko. Lidé z Mrchovláčky jsou záměrně pohřbíváni mimo posvěcenou půdu. Proč? Jedna z teorií pracuje s myšlenkou, že jde o popravené zločince.

Jenže vše nasvědčuje tomu, že máme co do činění s klasickými protiupírskými opatřeními. V hrobech leží těla mužů i žen různého věku. Kostry pocházejí z přelomu 10. a 11. století. Mají oddělené hlavy, svázané ruce za zády, jsou zde stopy po dřevěných kolících a jejich ústa byla pravděpodobně zaplněna hlínou.

V dutině ústní jsou u několika jedinců stále patrné zbytky jakési mazlavé hmoty. Odborníci soudí, že mohlo jít o speciální magickou směs použitou při exekuci. Mrtví jsou navíc uloženi na bok čelem k západu tak, aby nemohli vidět východ slunce, o němž se dříve věřilo, že upírům dává energii.

Tři z těchto jedenácti hrobů leží dál než ostatní. Jeden z mrtvých má v hrudi zaražený dřevěný kolík. Zdá se, že tato trojice byla ze všech místních upírů ta nejstrašnější.

JEDINEČNÝ NÁLEZ

Poctivá a několikanásobná opatření jsou však provedena na všech kostrách! Protivampýrských zásahů bylo na čelákovických tělech provedeno víc, než jakémkoliv jiném údajném upírovi. Zdá se, jako by si jejich vykonavatelé chtěli být skutečně jisti, že tito lidé svůj hrob už nikdy neopustí.

Čeho se tak báli? Nález rázem nabývá celosvětového významu. Kostry jsou po prozkoumání vyzvednuty a uloženy v depozitářích čelákovického muzea, které dnes návštěvníkům nabízí expozici věnovanou tomuto nálezu.

Stále ještě vyloučeno, že pod povrchem Čelákovic či přilehlých obcí, odpočívají těla některých dalších upírů. Různá pohřebiště jsou tu totiž odkrývána poměrně často. Čím se ale tito mrtví provinili? Skutečně vstávali z hrobů, aby škodili živým?

Hrob v Čelákovicích s protivampýrskými zásahy.
POPRAVIŠTĚ ODBORNÍK VYLUČUJE

Čelákovické pohřebiště je zvláštní právě tím, že je tu pohřbeno hned několik těl s protivampýrskými zásahy. Vypukla tu snad nějaký upíří epidemie? „V odborné literatuře není doloženo žádné jiné podobné pohřebiště upírů, vždy šlo jen o jednotlivce,“ uvádí archeolog Jaroslav Špaček (*1943), který se na výzkumů podivných hrobů v Čelákovicích podílí.

„Zatímco jinde se našly takové hroby na běžných pohřebištích, tady je to poprvé, kdy byl pro tyto zemřelé vyčleněn zvláštní prostor mimo hřbitov,“ doplňuje. Jeho kolegyně z oboru Pavlína Mašková je ale přesvědčena, že v čelákovických hrobech neleží upíři nebo lidé podezřelí z upírství, nýbrž sebevrazi, odsouzenci na smrt a obecně lidé na okraji společnosti.

Vyloučit prý totiž nelze možnost, že se na místě nálezu kdysi nacházelo popraviště. Špaček ovšem teorii o popravišti ale odmítá. Kdyby prý totiž bylo popraviště z takto mladé doby, existovaly by o něm písemné zmínky.

„Záznamy o obecním soudu a čelákovické městské knihy, z nichž nejstarší je z roku 1366, se však zmiňují pouze o popravišti Šibeňák jihovýchodně za městem,“ argumentuje. Na pohřebišti navíc s kolegy narazil na projevy, které popravou zkrátka vysvětlit nelze, jako ústa zacpaná jílem, nebo kůl vražený rituálně mezi paži a trup.

„Také víme, že hlavy byly od těla odděleny až po smrti, protože se nenašly žádné stopy po sečné ráně,“ říká Špaček.

Záhadolog Vladimír Šiška.
STRACH Z CIZINCŮ

Svůj názor na věc předkládá také významný český záhadolog a spisovatel Vladimír Liška (*1955). Podle něj mohlo jít o vyvražděné příslušníky jiného etnika. „Antropologové znají velmi dobře slovanské typy lebek a koster, ale právě v případě upířích hrobů byly pozorovány viditelné rozdíly.

Lebky čelákovických upírů měly kupříkladu výrazné nadočnicové oblouky a vysoká protáhlá čela s nízko posazeným obličejem, což slovanské typologii neodpovídá,“ uvádí.

Celková stavba nalezených koster je prý mnohem mohutnější, než je tomu u Slovanů. „To zavdává podnět k myšlence, že čelákovičtí upíři byli jiné etnikum, odlišné od slovanské majority,“ tvrdí spisovatel. „O jaké etnikum se však jednalo, zhola nevíme. Mohlo jít kupříkladu o cizí kupce, kteří se v okolí Prahy často pohybovali, a nedaleko odtud ležela Boleslav, dvorec českých knížat. Není vyloučeno, že se mohlo dokonce jednat o příslušníky jedné či několika rodin, které do Čech přicestovaly se vzácným zbožím za obchodem.“

Podle Lišky proto nelze vyloučit, že se slovanští starousedlíci těchto lidí pro jejich tělesnou konstrukci a snad i jiné zvyky a způsob života báli. „Byli však skutečně považováni za upíry, nebo byl důvod jejich zmasakrování jiný?“ ptá se.

MSTA ZE ZÁHROBÍ

Liška ovšem ve svém uvažování dochází ještě dál. Připouští možnost, že se malá kupecká karavana cizinců stala obětí loupežného přepadení a že byli všichni při tomto útoku zavražděni a následně pohřbeni.

„Po čase se však něco stalo. Vrahům se začaly zjevovat přízraky jejich obětí a hrozily pomstou. Možná to byly jen přeludy, možná se ve vrazích ozvalo černé svědomí – skutečný důvod neznáme,“ spekuluje Liška.

Podle něj je klidně možné, že vypukla i nějaká epidemie, která si začala vybírat oběti v rodinách vrahů, nebo se stalo jiné neštěstí, jež bylo považováno za prokletí, do něhož je pohřbení cizinci uvrhli.

Možná se vrazi nakonec k hromadnému hrobu vrátili, aby jednotlivá těla vykopali a přeložili do nových jam poté, co na ostatních provedli patřičné ochranné rituály proti démonům. „Mohly upíří hroby v Čelákovicích vzniknout právě takto?

Proč ne? Různým spekulacím se v tomto případě meze nekladou,“ uzavírá Liška.

Foto: Pixabay, YouTube, Městské muzeum v Čelákovicích
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Andělská hora: Působí zde dva druhy energií?
epochaplus.cz

Andělská hora: Působí zde...

Andělská hora na Karlovarsku je výjimečná z...
Zámek Plumlov: Stavba, která rozkmotřila otce se synem
epochanacestach.cz

Zámek Plumlov: Stavba, která...

Velké ambice měli stavitelé...
Incident z Alenconu: Přistálo na kopci UFO?
epochalnisvet.cz

Incident z Alenconu:...

Americký Roswell, brazilská Varginha nebo britský...
Jak fascinující může být pracovní místo
rezidenceonline.cz

Jak fascinující může být...

Ippolito Fleitz Group má za sebou řadu...
Noční můry: Když vás probudí ledový pot…
panidomu.cz

Noční můry: Když vás probudí...

…pak vám mozek připravil sen jako z hororu....
Jak pomoci ochrnutým opět chodit?
epochaplus.cz

Jak pomoci ochrnutým opět...

Strach. Bezmoc. Ale i naděje. Pro ochrnuté...
Proč je tak náročné shodit nadbytečné kilogramy? Viníkem je i evoluce
21stoleti.cz

Proč je tak náročné shodit...

Nadváha a obezita jsou globálním problémem,...
Taneční hodiny
skutecnepribehy.cz

Taneční hodiny

Z balkonu jsem pozorovala...
Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...
Najde si vášnivého milence?
nasehvezdy.cz

Najde si vášnivého milence?

Slovenská herečka Soňa...
Nová realita: Soukromým letadlem na dovolenou za ceny business class
iluxus.cz

Nová realita: Soukromým...

Pronájem soukromého letadla od české...
Promarnila svou životní šanci?
nasehvezdy.cz

Promarnila svou životní šanci?

Na muže měla vždycky...