26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Neobjasněné události
Sérum pravdy: Odhalujeme princip klíče k lidskému nitru
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 20.10.2021
3.1tis
Patří sérum pravdy do sci-fi, nebo skutečně existuje? Foto: Pixabay
324
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Sérum pravdy je v populární kultuře dobře známé z filmů i knih. Existuje ale opravdu látka, která nedovolí člověku lhát a donutí ho i proti jeho vůli k pravdomluvnosti? Ačkoliv se něco takového může zdát jako sci-fi, sérum pravdy skutečně existuje.

Není však zdaleka tak dokonalé, jak by si jeho vývojáři přáli. Jak funguje?

Patří sérum pravdy do sci-fi, nebo skutečně existuje? Foto: Pixabay Výslechové metody jako z filmů? Pravda  není daleko od toho... Foto: Pixabay Více než 100 amerických balistických raket Jupiter schopných zasáhnout Sovětský svaz bylo v roce 1961 rozmístěno v Itálii a Turecku. Studená válka, nejlepší živná půda pro sérum pravdy. Foto: CC - volné dílo Sérum pravdy dokáže být i řádně nebezpečné. Své o tom věděl možná i Král Rock 'n' Rollu Elvis Presley. Foto: Metro-Goldwyn-Mayer, Inc. Reproduction Number: LC-USZ6-2067 Location: NYWTS -- BIOG – The Library of Congress - volné dílo

Cesty k poznání pravdy mohou být různé, často jsou však zdlouhavé a složité. A jak známo, ve vojenských otázkách může být jakékoliv prodlení doslova vražedné a ty správné informace mají cenu zlata. Výzkumníci proto po dlouhém bádání vyvinuli instantní zkratku – sérum pravdy.

Historie této tajemného látky je skutečně pestrá. Již za 1. světové války se myšlenkou elixíru, po němž člověk nebude schopen lhát, zabývají Britové.

Největší rozmach však výzkum séra pravdy zažívá v napjatém období studené války (1947–1991) mezi Spojenými státy a Sovětským svazem. Vývoj kýžené látky probíhá na obou stranách v režimu nejvyššího utajení.

V touze po dokonalé droze pravdy se do něj investují miliony dolarů. Výzkum nezřídka provází i nehumánní ilegální praktiky včetně pokusů na nic netušících lidech. Výjimečné při honbě za sérem pravdy nejsou ani šokující lidské oběti.

Výslechové metody jako z filmů? Pravda není daleko od toho… Foto: Pixabay

FUNGUJE TO JAKO VE FILMU

V potemnělé oprýskané místnosti sedí na židli důkladně spoutaný muž. Pomalu se probírá z bezvědomí a začíná mu docházet, že je s ním zle. Je to špion a padl do zajetí nepřátel. Ti ani tak nestojí o něj, jako o tajemství druhé strany, které skrývá.

Není čas zdržovat se násilnými pokusy o spolupráci vězně a tak se ve světle blikající žárovky mihne jen jehla injekční stříkačky s tajemnou látkou. Stačí pár sekund, aby se obsah rozlil v žilách zajatce, a ten už poněkud omámeně rozvazuje a začíná spolupracovat při výslechu.

Více než 100 amerických balistických raket Jupiter schopných zasáhnout Sovětský svaz bylo v roce 1961 rozmístěno v Itálii a Turecku. Studená válka, nejlepší živná půda pro sérum pravdy. Foto: CC – volné dílo

KOUZLO JMÉNEM THIOPENTAL

Jako oficiální sérum pravdy se používá nitrožilně aplikovaný thiopental sodný s různými příměsmi. Právě tento pečlivě namíchaný koktejl byl s největší pravděpodobností v oné tajemné injekci ze scény popsané výše.

Jde o barbiturátové celkové anestetikum s rychlým nástupem a krátkým působením. V praxi to znamená, že po podání drogy nastává bleskový útlum mozkových funkcí, které jsou zodpovědné za složitější myšlenkové procesy.

Vzhledem k tomu, že lhát je komplikovanější než mluvit pravdu, člověk pod vlivem thiopentalu zkrátka vyklopí, co ví, protože je to pro jeho mozek jednodušší. Jak snadné. Kromě toho tato látka vyvolává i mimořádnou sdílnost a ochotu ke spolupráci.

Ani sérum pravdy však není stoprocentní. Zkušený lhář, který už svůj příběh pojal za vlastní, se mu údajně dokáže ubránit. Látka navíc podporuje fantazii, a tak může být těžké rozlišit, kdy ještě sledovaná osoba mluví pravdu, a kdy už si vymýšlí.

Sérum pravdy dokáže být i řádně nebezpečné. Své o tom věděl možná i Král Rock ‚n‘ Rollu Elvis Presley. Foto: Metro-Goldwyn-Mayer, Inc. Reproduction Number: LC-USZ6-2067 Location: NYWTS — BIOG – The Library of Congress – volné dílo

HRÁTKY S OHNĚM

Možná už vás napadlo, že sérum pravdy vypadá jako poměrně snadná cesta k uvolnění a zábavě. Ve skutečnosti je to však poměrně nebezpečná látka. Předávkování thiopentalem totiž může i zabíjet!

Svůj život touto cestou ukončil údajně třeba milovaný Král Rock ‚n‘ Rollu Elvis Presley (1935–1977). O nebezpečnosti thiopentalu svědčí i fakt, že v pětatřiceti státech Spojených států amerických je jednou ze tří hlavních složek smrtící injekce užívané k popravám zločinců odsouzených na smrt.

Foto: Pixabay, CC
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 26.5.2022 923
Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží Kaspického moře dlouhou tradici. Pozorování jakéhosi mořského muže se začínají hojně objevovat hlavně na začátku tohoto tisíciletí. Jde o pouhou pověst, nebo skutečného tvora z masa a kostí?     Popis tvora, se kterým svědkové přicházejí, je vždy téměř shodný. Jde o stvoření podobné nepříliš vzrostlému člověku. […]
od Mirek Brát 25.5.2022 1.5tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 1.8tis
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.2tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]
od Jan Šedivý 22.5.2022 1.7tis
Nový zákon je z velké části postaven na myšlence, že se Spasitel opět vrátí. Druhý příchod bude znamenat celospolečenskou obrodu. Není tak překvapující, že se najde mnoho lidí, kteří sami sebe za Ježíše či Mesiáše považují. Krišna Venta Narozený jako Francis Herman Pencovic (1911–1958), se proslavuje v 40. až 50. letech minulého století. Na veřejnosti nosí jen róby, […]