Domů     Záhady
Sérum pravdy: Odhalujeme princip klíče k lidskému nitru
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 20.10.2021
3.1tis
Patří sérum pravdy do sci-fi, nebo skutečně existuje? Foto: Pixabay
324
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Sérum pravdy je v populární kultuře dobře známé z filmů i knih. Existuje ale opravdu látka, která nedovolí člověku lhát a donutí ho i proti jeho vůli k pravdomluvnosti? Ačkoliv se něco takového může zdát jako sci-fi, sérum pravdy skutečně existuje.

Není však zdaleka tak dokonalé, jak by si jeho vývojáři přáli. Jak funguje?

Patří sérum pravdy do sci-fi, nebo skutečně existuje? Foto: Pixabay Výslechové metody jako z filmů? Pravda  není daleko od toho... Foto: Pixabay Více než 100 amerických balistických raket Jupiter schopných zasáhnout Sovětský svaz bylo v roce 1961 rozmístěno v Itálii a Turecku. Studená válka, nejlepší živná půda pro sérum pravdy. Foto: CC - volné dílo Sérum pravdy dokáže být i řádně nebezpečné. Své o tom věděl možná i Král Rock 'n' Rollu Elvis Presley. Foto: Metro-Goldwyn-Mayer, Inc. Reproduction Number: LC-USZ6-2067 Location: NYWTS -- BIOG – The Library of Congress - volné dílo

Cesty k poznání pravdy mohou být různé, často jsou však zdlouhavé a složité. A jak známo, ve vojenských otázkách může být jakékoliv prodlení doslova vražedné a ty správné informace mají cenu zlata. Výzkumníci proto po dlouhém bádání vyvinuli instantní zkratku – sérum pravdy.

Historie této tajemného látky je skutečně pestrá. Již za 1. světové války se myšlenkou elixíru, po němž člověk nebude schopen lhát, zabývají Britové.

Největší rozmach však výzkum séra pravdy zažívá v napjatém období studené války (1947–1991) mezi Spojenými státy a Sovětským svazem. Vývoj kýžené látky probíhá na obou stranách v režimu nejvyššího utajení.

V touze po dokonalé droze pravdy se do něj investují miliony dolarů. Výzkum nezřídka provází i nehumánní ilegální praktiky včetně pokusů na nic netušících lidech. Výjimečné při honbě za sérem pravdy nejsou ani šokující lidské oběti.

Výslechové metody jako z filmů? Pravda není daleko od toho… Foto: Pixabay

FUNGUJE TO JAKO VE FILMU

V potemnělé oprýskané místnosti sedí na židli důkladně spoutaný muž. Pomalu se probírá z bezvědomí a začíná mu docházet, že je s ním zle. Je to špion a padl do zajetí nepřátel. Ti ani tak nestojí o něj, jako o tajemství druhé strany, které skrývá.

Není čas zdržovat se násilnými pokusy o spolupráci vězně a tak se ve světle blikající žárovky mihne jen jehla injekční stříkačky s tajemnou látkou. Stačí pár sekund, aby se obsah rozlil v žilách zajatce, a ten už poněkud omámeně rozvazuje a začíná spolupracovat při výslechu.

Více než 100 amerických balistických raket Jupiter schopných zasáhnout Sovětský svaz bylo v roce 1961 rozmístěno v Itálii a Turecku. Studená válka, nejlepší živná půda pro sérum pravdy. Foto: CC – volné dílo

KOUZLO JMÉNEM THIOPENTAL

Jako oficiální sérum pravdy se používá nitrožilně aplikovaný thiopental sodný s různými příměsmi. Právě tento pečlivě namíchaný koktejl byl s největší pravděpodobností v oné tajemné injekci ze scény popsané výše.

Jde o barbiturátové celkové anestetikum s rychlým nástupem a krátkým působením. V praxi to znamená, že po podání drogy nastává bleskový útlum mozkových funkcí, které jsou zodpovědné za složitější myšlenkové procesy.

Vzhledem k tomu, že lhát je komplikovanější než mluvit pravdu, člověk pod vlivem thiopentalu zkrátka vyklopí, co ví, protože je to pro jeho mozek jednodušší. Jak snadné. Kromě toho tato látka vyvolává i mimořádnou sdílnost a ochotu ke spolupráci.

Ani sérum pravdy však není stoprocentní. Zkušený lhář, který už svůj příběh pojal za vlastní, se mu údajně dokáže ubránit. Látka navíc podporuje fantazii, a tak může být těžké rozlišit, kdy ještě sledovaná osoba mluví pravdu, a kdy už si vymýšlí.

Sérum pravdy dokáže být i řádně nebezpečné. Své o tom věděl možná i Král Rock ‚n‘ Rollu Elvis Presley. Foto: Metro-Goldwyn-Mayer, Inc. Reproduction Number: LC-USZ6-2067 Location: NYWTS — BIOG – The Library of Congress – volné dílo

HRÁTKY S OHNĚM

Možná už vás napadlo, že sérum pravdy vypadá jako poměrně snadná cesta k uvolnění a zábavě. Ve skutečnosti je to však poměrně nebezpečná látka. Předávkování thiopentalem totiž může i zabíjet!

Svůj život touto cestou ukončil údajně třeba milovaný Král Rock ‚n‘ Rollu Elvis Presley (1935–1977). O nebezpečnosti thiopentalu svědčí i fakt, že v pětatřiceti státech Spojených států amerických je jednou ze tří hlavních složek smrtící injekce užívané k popravám zločinců odsouzených na smrt.

Foto: Pixabay, CC
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 3.12.2021 911
V šedesátých letech minulého století zakoupilo izraelské námořnictvo ve Velké Británii tři ponorky: Doplhin, Leviathan a Dakar. A právě jméno ponorky Dakar se stane symbolem dlouho nevyjasněné největší záhady v historii izraelského námořnictva. Ponorkám postaveným v době druhé světové války se neodcházelo do výslužby snadno. Mnohé z nich se dočkaly přestavby a sloužily v různých zemích i […]
od Adriana Vojtíšková 1.12.2021 2.9tis
V Apalačském pohoří se podél hranice amerických států Tennessee a Severní Karolína na jihovýchodě Spojených táhne Národní park Great Smoky Mountains. Lidé tu mizejí jako by se vypařili!     Mezi pohřešovanými jsou dokonce i zkušení trampové, kteří dokáží přežít i v extrémních podmínkách. Kam a proč tito lidé mizejí? Název, který v překladu znamená […]
od Mirek Brát 26.11.2021 3.1tis
V červenci roku 1897 se vznesl k arktické obloze vodíkem naplněný balon Orel. V jeho gondole byla trojice švédských vzduchoplavců: Salomon August Andrée, Knut Fraenkel a Nils Strindberg. Zmizeli beze stopy. Těla byla objevena až po více než třiceti letech. Příčina jejich smrti je poslední záhadou této odvážné expedice. Duchovním otcem expedice zaměřené na let balonem k severnímu pólu […]
od Eva Soukupová 22.10.2021 1.8tis
Přímořská pláž na nejjižnějším cípu Bangladéše je pro svou neobyčejnou krásu občas nazývána Dcerou moře. Pro některé návštěvníky se ale procházka po pláži může změnit v horor. Dochází tu totiž k pozorování přízračné lodě s pokladem a duchů těch, kteří při pokusech o vyzvednutí bohatství zemřeli.     Kuakata je asi 20 km dlouhá a […]