27. září 1849: Básník a spisovatel Edgar Allan Poe odjíždí z Richmondu do New Yorku, kam ale nikdy nedorazí. Místo toho je v deliriu nalezen v Baltimoru, kde i záhadně umírá.
Domů     Zázraky
Shiatsu: Masáž, která uzdravuje
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 19.4.2022
2.7tis
Metoda je doporučována spíše jako doprovodná léčba ke klasické medicíně. Foto: UnSplash
300
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Jedná se sice o masážní techniku, její přesah je ale nezměrný. Shiatsu je metoda založená na víře v existenci drah životní energie, které proudí tělem.

Metoda je doporučována spíše jako doprovodná léčba ke klasické medicíně. Foto:  UnSplash Technika léčby je založena na doteku či tlakovém působení na akupunkturní body, kterými má proudit životní energie. Foto: UnSplash Má pomáhat lidem trpícím únavou, bolestmi hlavy, vysokým stresem nebo například chronickými potížemi neznámého původu. Foto: UnSplash

Základy této filozofie je údajně možné nalézt již ve starověku, kdy do Japonska pronikají alternativní léčebné metody ze sousední Číny. Již zde se formuje víra v takzvané „ki“ nebo také „čchi“, tedy onu vitální energii, která ovlivňuje jak psychický, tak fyzický stav člověka.

Pokud je v rovnováze, prožívá harmonii i dotyčný jedinec, ovšem když je zablokována nebo se jí nedostává, dochází ke zdravotním komplikacím. Pomocí šiacu prý lze takový problém odhalit a napravit. Jak to celé funguje?

Technika léčby je založena na doteku či tlakovém působení na akupunkturní body, kterými má proudit životní energie. Foto: UnSplash

TĚLO SE VYLÉČÍ SAMO!

„Šiacu je úžasný a jedinečný způsob práce s tělem. Zrodilo se z lidské potřeby dotýkat se druhých a také touhy, aby se člověk díky dotekům cítil lépe. (…) Spojuje v sobě umění a vědu, teorii a praxi, sílu a měkkost, intelekt a intuici,“ popisuje unikátní léčebnou metodu americká specialistka Sandra K.

Anderson. Technika léčby je založena na doteku či tlakovém působení na akupunkturní body, kterými má proudit životní energie. Signálem toho, že je něco v nepořádku, může být jejich ztuhlost, či naopak ochablost.

Údajně jsou přímo spojeny s vnitřními orgány a ovlivňují, potažmo reflektují jejich stav. Tlakové působení probíhá stlačováním těchto bodů, a to prsty, dlaněmi, lokty, koleny, chodidly nebo s pomocí speciálních předmětů.

Léčba má charakter relaxace, při níž se pacient údajně napojí na léčivou schopnost vlastního těla. Cílem pak má být uzdravení a celková pohoda těla i duše.

Má pomáhat lidem trpícím únavou, bolestmi hlavy, vysokým stresem nebo například chronickými potížemi neznámého původu. Foto: UnSplash

NESLIBUJE ZÁZRAKY

Příjemně strávených 60 minut ve společnosti terapeuta šiacu může mít údajně velkolepé účinky na zdraví člověka. Má pomáhat lidem trpícím únavou, bolestmi hlavy, vysokým stresem nebo například chronickými potížemi neznámého původu.

Neznamená to však, že by metodu měli vyhledávat lidé trpící vážnými chorobami (například rakovinou). Šiacu neslibuje žádná zázračná uzdravení, metoda je doporučována spíše jako doprovodná léčba ke klasické medicíně.

Rovněž má být dobrou prevencí vzniku nových chorob. I tato technika ale má své limity. Neměly by ji vyhledávat ženy v první třetině těhotenství, jedinci, kteří trpí akutními příznaky nemoci doprovázené horečkou, nebo například lidé s porušenou kůží bolestivou na dotek (koneckonců tyto kontraindikace platí i pro klasickou masáž).

Technika šiacu se rozmáhá po celém světě. Zatímco v Japonsku je již oficiálně uznanou léčebnou metodou, u nás je stále brána jen jako rozšíření klasické masáže. Její účinky by však měly být mnohem dalekosáhlejší než ty, jichž se dosáhne při klasických masážích. Dostane se jednou šiacu plnohodnotného uznání?

Foto: UnSplash
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 27.9.2022 68
Někteří lidé věří, že jim stačí najíst se jen jednou za velmi dlouhou dobu. Jiní pro změnu tvrdí, že nepotřebují jíst vůbec a že to dokážou díky Bohu. Skutečně to někteří katoličtí mystici dokázali? V polovině 19. století se Francie, podobně jako většina jiných evropských zemí, rychle rozvíjí. Víra však stále zůstává klíčovou součástí života drtivé […]
od Adriana Vojtíšková 24.9.2022 488
Za jeho mystickým leskem, který si cení šperkaři po celém světě, se totiž skrývají i mimořádné esoterické schopnosti. Právě díky nim je vyhledávaným talismanem a sličným pomocníkem pro každodenní život.     Často se tvrdí, že měsíční kámen je především kamenem žen, prospěje ale i mužům a dětem. Ochrání na cestách, pomůže s rozbouřenými hormony […]
od Pavel Polcar 16.9.2022 3.0tis
Megalitické památky jsou rozšířeny po celém světě, především pak v pobřežních oblastech. Co se týče Evropy, zde kameny obvykle pochází z období eneolitu a doby bronzové, s výjimkou Britských ostrovů, Portugalska a Francie, kde megality spadají do neolitu. Velice početné jsou bretaňské megality, které mimo jiné lákají také svou rozmanitostí. Cestou po pobřeží Středozemního moře […]
od Pavel Polcar 15.9.2022 3.7tis
Bazilika Zvěstování Panny Marie v severoizraelském Nazaretu je největším kostelem Blízkého Východu. Jedná se v pořadí o pátý kostel, vystavěný nad malou skalní jeskyní, jež se ve 2. století stala poutním místem. Legenda praví, že právě zde se měl Panně Marii zjevit archanděl Gabriel. V 60. letech byly ve zdejší oblasti prováděny archeologické vykopávky, které […]
od Pavel Polcar 13.9.2022 3.5tis
Ve 13. století se podařil transport Mariina domu z Nazareta do Loreta. Tehdy panoval neklid, doba to byla zmítaná křižáckými výpravami a válkami, zejména ve Svaté zemi v Palestině. Podle legend andělé zajistili, aby nemohlo dojít ke zničení Mariina domu. Psal se 10. květen 1291, kdy nebeští poslové nadzdvihli budovu a plynulým letem ji přenesli […]