27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Neobjasněné události
Stojí za záhadou sovího muže z Mawnanu tamní energie?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 19.4.2022
2.7tis
Byl údajný soví muž z Mawnanu skutečný? Foto Pixabay
292
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

V britském Cornwallu v okolí kempu Mawnan dochází před téměř 50. lety k pozorování děsivého tvora, kterého svědkové popisují jako něco mezi člověkem a sovou. Dodnes je nejasné, co vlastně vystrašení svědkové tehdy spatřili.

Byl údajný soví muž z Mawnanu skutečný? Foto Pixabay Kostel, u kterého byl soví muž kdysi spatřen, foto Philip White / Creative Commons / CC BY-SA 2.0 Podle některých teorií šlo jen o pozorování výra velkého, foto Krzysztof Wisniewski / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Protínají Mawnan energetické proudy? Foto Tim Green / Creative Commons / CC BY 2.0

Je to napůl člověk, napůl sova. Jeho tělo stavbou i velikostí připomíná dospělého muže, je ale poseto šedým peřím. Hlavu má vsazenou nízko mezi ramena a ní jsou patrné špičaté uši, rudě žhnoucí oči a doširoka otevřená ústa.

Jeho nohy jsou zakončeny dlouhými drápy připomínající kleště a na zádech mu sedí mohutná křídla. Pohled na něj dokáže člověka vyděsit k smrti. Takové monstrum v 70. letech minulého obchází okolí kempu Mawnan ve Velké Británii.

Kemp je přitom oblíbenou dovolenkovou destinací, která nabízí dlouhé procházky po zdejší malebné pobřežní krajině. Zejména rodiny s dětmi se sem s oblibou vracejí. Jenže čas od času se sem vrací i něco jiného.

Na stejném místě se totiž podle zpráv v archivu místního tisku objevil záhadný netvor už o celých 50 let dříve v roce 1926, když prý pronásledoval dva malé chlapce. Vrátí se do kempu znovu po dalších 50 letech?

SETKÁNÍ V LESE

Ze zaznamenaných svědectví se zdá, že se soví muž zjevuje převážně dětem a mladým ženám. Jedno z nejslavnějších setkání se odehrává  17. dubna 1976. Don Melling a jeho dvě dcery, dvanáctiletá June a devítiletá Vicky, tráví velikonoční prázdniny v kempu Mawnan.

Při procházce lesem dívky zamíří ke zdejšímu kostelu, odkud se ozývá zvláštní syčivý zvuk. Náhle spatří něco děsivého. „Nad kostelní věží se podle nich vznášel okřídlený tvor, který je k smrti vyděsil. Běžely hned za mnou a o všem mi pověděly,“ vypovídá Don Melling.

Své dcery zaveze na policejní stanici, kde odděleně vyslýchané dívky podají totožný popis tvora a pokusí se ho i nakreslit. Nepodobá se však žádnému známému ptáku, který by se v oblasti mohl vyskytnout.

Dívky jsou zážitkem natolik otřeseny, že jejich otec dovolenou předčasně ukončí a odveze je domů.

Kostel, u kterého byl soví muž kdysi spatřen, foto Philip White / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

NEBYL TO VTIP

Svědectví dívek po čase zveřejní vyšetřovatel paranormálních jevů Tony Shiels (*1938) ve svém pamfletu. Ten se dostane do rukou dvojici čtrnáctiletých dívek Sally Chapman a Barbaře Perry, které ještě téhož léta vyrážejí do kempu v Mawnanu také.

A během 3. července 1976 stanou stejnému monstru tváří v tvář. Před svým stanem totiž zaslechnou strašidelný syčivý zvuk a když vylezou ven, jejich zrak padne na sovího muže. „Nejprve jsem si myslela, že si z nás někdo v převleku dělá legraci a snaží se nás vyděsit.

Zasmála jsem se tomu, obě jsme se smály, pak to ale vyletělo vzhůru a začaly jsme křičet. Když se to vzneslo, mohly jsme vidět jeho nohy, co vypadaly jako kleště,“ uvádí Sally a Barbara k tomu dodává: „Bylo to hrozivé, ošklivá soví tvář s velkýma ušima a velkýma červenýma očima.

Bylo porostlé šedým peřím. Drápy na nohou byly černé. Prostě vyletělo a zmizelo ve stromech.“ Mluvily dívky pravdu, nebo si svůj zážitek na základě Shielsova článku vymyslely?

Podle některých teorií šlo jen o pozorování výra velkého, foto Krzysztof Wisniewski / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

JE TO JEN ENERGIE?

Přestože nelze zcela vyloučit, že je druhé svědectví smyšlené, nebo že dívky ovlivněné článek, který je nepochybně vystrašil, prožily skupinovou halucinaci, je na místě připustit i možnost, že hovořily pravdu.

Po jejich setkání totiž sovího muže spatřili v blízkosti kostela i další lidé z Mawnanu. Jenže co je tento tvor zač? Někteří badatelé sovího muže považují za nehmotnou bytost, které vysvětlují působením ley lines, tedy linií proudění zemské energie.

Jde prý o jakýsi přelud či manifestaci silných energetických linií, které procházejí daným místem. Ve prospěch této teorie hovoří i fakt, že kromě sovího muže se v Mawnanu odehrávají i jiné podivné úkazy, často jsou tu například vídány létající světelné koule, které rovněž nemají vysvětlení.

A právě v době, kdy se soví muž v kempu objevoval, nabíraly na intenzitě i ostatní jevy. Jde tedy jen o dílo záhadné zemské energie?

Protínají Mawnan energetické proudy? Foto Tim Green / Creative Commons / CC BY 2.0
Foto: Pixabay, Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.5.2022 395
V rámci řady pozorování UFO byl hlášený výskyt záhadných struktur, které později dostaly pojmenování „andělské vlasy“. Tento fenomén byl součástí i známého nebeského jevu nad Norimberkem v roce 1561. Pokud netrpíte arachnofobií, čtěte dál a zkuste s námi hledat vysvětlení tohoto jevu. Obecně rozšířenou teorií je hypotéza, že andělské vlasy jsou vytvořené z ionizovaného vzduchu, který […]
od Eva Soukupová 26.5.2022 2.0tis
Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží Kaspického moře dlouhou tradici. Pozorování jakéhosi mořského muže se začínají hojně objevovat hlavně na začátku tohoto tisíciletí. Jde o pouhou pověst, nebo skutečného tvora z masa a kostí?     Popis tvora, se kterým svědkové přicházejí, je vždy téměř shodný. Jde o stvoření podobné nepříliš vzrostlému člověku. […]
od Mirek Brát 25.5.2022 2.0tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.3tis
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.5tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]