25. září 2021: Na středověkém anglickém hradě Clitheroe vyfotí tým lovců duchů údajně hned tři přízračné bytosti.
Domů     Neobjasněné události
Stojí za záhadou sovího muže z Mawnanu tamní energie?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 19.4.2022
2.7tis
Byl údajný soví muž z Mawnanu skutečný? Foto Pixabay
292
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

V britském Cornwallu v okolí kempu Mawnan dochází před téměř 50. lety k pozorování děsivého tvora, kterého svědkové popisují jako něco mezi člověkem a sovou. Dodnes je nejasné, co vlastně vystrašení svědkové tehdy spatřili.

Byl údajný soví muž z Mawnanu skutečný? Foto Pixabay Kostel, u kterého byl soví muž kdysi spatřen, foto Philip White / Creative Commons / CC BY-SA 2.0 Podle některých teorií šlo jen o pozorování výra velkého, foto Krzysztof Wisniewski / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Protínají Mawnan energetické proudy? Foto Tim Green / Creative Commons / CC BY 2.0

Je to napůl člověk, napůl sova. Jeho tělo stavbou i velikostí připomíná dospělého muže, je ale poseto šedým peřím. Hlavu má vsazenou nízko mezi ramena a ní jsou patrné špičaté uši, rudě žhnoucí oči a doširoka otevřená ústa.

Jeho nohy jsou zakončeny dlouhými drápy připomínající kleště a na zádech mu sedí mohutná křídla. Pohled na něj dokáže člověka vyděsit k smrti. Takové monstrum v 70. letech minulého obchází okolí kempu Mawnan ve Velké Británii.

Kemp je přitom oblíbenou dovolenkovou destinací, která nabízí dlouhé procházky po zdejší malebné pobřežní krajině. Zejména rodiny s dětmi se sem s oblibou vracejí. Jenže čas od času se sem vrací i něco jiného.

Na stejném místě se totiž podle zpráv v archivu místního tisku objevil záhadný netvor už o celých 50 let dříve v roce 1926, když prý pronásledoval dva malé chlapce. Vrátí se do kempu znovu po dalších 50 letech?

SETKÁNÍ V LESE

Ze zaznamenaných svědectví se zdá, že se soví muž zjevuje převážně dětem a mladým ženám. Jedno z nejslavnějších setkání se odehrává  17. dubna 1976. Don Melling a jeho dvě dcery, dvanáctiletá June a devítiletá Vicky, tráví velikonoční prázdniny v kempu Mawnan.

Při procházce lesem dívky zamíří ke zdejšímu kostelu, odkud se ozývá zvláštní syčivý zvuk. Náhle spatří něco děsivého. „Nad kostelní věží se podle nich vznášel okřídlený tvor, který je k smrti vyděsil. Běžely hned za mnou a o všem mi pověděly,“ vypovídá Don Melling.

Své dcery zaveze na policejní stanici, kde odděleně vyslýchané dívky podají totožný popis tvora a pokusí se ho i nakreslit. Nepodobá se však žádnému známému ptáku, který by se v oblasti mohl vyskytnout.

Dívky jsou zážitkem natolik otřeseny, že jejich otec dovolenou předčasně ukončí a odveze je domů.

Kostel, u kterého byl soví muž kdysi spatřen, foto Philip White / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

NEBYL TO VTIP

Svědectví dívek po čase zveřejní vyšetřovatel paranormálních jevů Tony Shiels (*1938) ve svém pamfletu. Ten se dostane do rukou dvojici čtrnáctiletých dívek Sally Chapman a Barbaře Perry, které ještě téhož léta vyrážejí do kempu v Mawnanu také.

A během 3. července 1976 stanou stejnému monstru tváří v tvář. Před svým stanem totiž zaslechnou strašidelný syčivý zvuk a když vylezou ven, jejich zrak padne na sovího muže. „Nejprve jsem si myslela, že si z nás někdo v převleku dělá legraci a snaží se nás vyděsit.

Zasmála jsem se tomu, obě jsme se smály, pak to ale vyletělo vzhůru a začaly jsme křičet. Když se to vzneslo, mohly jsme vidět jeho nohy, co vypadaly jako kleště,“ uvádí Sally a Barbara k tomu dodává: „Bylo to hrozivé, ošklivá soví tvář s velkýma ušima a velkýma červenýma očima.

Bylo porostlé šedým peřím. Drápy na nohou byly černé. Prostě vyletělo a zmizelo ve stromech.“ Mluvily dívky pravdu, nebo si svůj zážitek na základě Shielsova článku vymyslely?

Podle některých teorií šlo jen o pozorování výra velkého, foto Krzysztof Wisniewski / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

JE TO JEN ENERGIE?

Přestože nelze zcela vyloučit, že je druhé svědectví smyšlené, nebo že dívky ovlivněné článek, který je nepochybně vystrašil, prožily skupinovou halucinaci, je na místě připustit i možnost, že hovořily pravdu.

Po jejich setkání totiž sovího muže spatřili v blízkosti kostela i další lidé z Mawnanu. Jenže co je tento tvor zač? Někteří badatelé sovího muže považují za nehmotnou bytost, které vysvětlují působením ley lines, tedy linií proudění zemské energie.

Jde prý o jakýsi přelud či manifestaci silných energetických linií, které procházejí daným místem. Ve prospěch této teorie hovoří i fakt, že kromě sovího muže se v Mawnanu odehrávají i jiné podivné úkazy, často jsou tu například vídány létající světelné koule, které rovněž nemají vysvětlení.

A právě v době, kdy se soví muž v kempu objevoval, nabíraly na intenzitě i ostatní jevy. Jde tedy jen o dílo záhadné zemské energie?

Protínají Mawnan energetické proudy? Foto Tim Green / Creative Commons / CC BY 2.0
Foto: Pixabay, Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 23.9.2022 1.8tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 2.6tis
Podívanou, kterou nabízí 12 kilometrů dlouhé údolí Hessdalen v Norsku, nelze najít snad nikde jinde na světě. Nejenže se tu světla objevují s železnou pravidelnosti, ale dokonce hned v několika různých formách, a jejich pozorování občas trvá neuvěřitelně dlouho! Kvůli záhadným světlům byla v údolí dokonce vybudována stanice pro jejich pozorování.     První zmínky […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 2.5tis
Už jste slyšeli o Stanfordském experimentu, kdy se hra na vězně a dozorce změní v sadistickou podívanou? EnigmaPlus.cz vám představí nejslavnější psychologické pokusy, které ukážou naše nejtemnější stránky.      CO ROZKÁŽOU, TO JE SVATÉ Milgramův experiment (r. 1963)   Pokus amerického sociálního psychologa Stanleyho Milgrama šokujícím způsobem odhalil, jakou moc nad námi mají uznávané […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 2.7tis
Mezi nejpodivnější svědectví o neidentifikovatelných létajících objektech patří případ takzvaných světel z Phoenixu. Událost z roku 1997 sledovalo nespočet svědků a zůstává jednou z největších záhad spojených s fenoménem návštěvníků z vesmíru.     Jeden z nejslavnějších případů pozorování UFO se odehrává 13. března 1997 v americkém městě Phoenix ve státě Arizona. Na obloze nad […]
od Mirek Brát 21.9.2022 2.5tis
Herrington Lake v Kentucky ve Spojených státech amerických je takzvané antropogenní jezero vzniklé činností člověka. Jezero bylo vytvořeno přehrazením několika řek již v roce 1925. Jeho hluboké vody jsou domovinou mnoha druhů ryb a také neznámého jezerního monstra! Jezero Herrington má maximální hloubku okolo sedmdesáti šesti metrů. Je tak nejhlubším jezerem v celém Kentucky. I to znesnadňuje […]