reklama
7. srpna 1994: Na americké městečko Oakville se z nebe snáší podivná rosolovitá látka neznámého původu.
Domů     Neobjasněné události
Šílenství ovcí v Oxfordshiru: Stáda ovcí v celém hrabství se splašila v jeden okamžik
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 24.11.2020
4.9tis
Ovce cosi neskutečně vyděsilo
471
SDÍLENÍ
4.9tis
ZOBRAZENÍ

Tisíce ovcí na různých místech Oxfordshiru se v jeden okamžik splaší a zvířata se začnou chovat jako smyslů zbavená. Událost známá jako „velká ovčí panika“ zůstává i po 132 letech bez vysvětlení.

Ovce cosi neskutečně vyděsilo Záhadná panika postihla několik početných stád v kraji Jako možná příčina byl zvažován pád meteoritu V okamžiku paniky prý okolí zahalila nepřirozená tma.
Záhadná panika postihla několik početných stád v kraji

V rozlehlých venkovských oblastech kolem města Reading v hrabství Oxfordshire se 3. listopadu roku 1888 kolem osmé hodiny večerní stane něco nevysvětlitelného. Něco, co zapůsobí na ovce z různých farem a různých míst hrabství natolik, že se dají na zběsilý útěk napříč krajinou.

Chovají se jako smyslů zbavené, hůzou se vrhají proti plotům, ničí majetky, bourají ohrady a chaoticky prchají do všech stran, jako by je cosi neskutečně vyděsilo. Šílenství ovcí propuká v tentýž okamžik u mnoha stád nezávisle na sobě.

Toho večera se v Oxfordshiru dávají na útěk desetitisíce ovcí a dodnes není zcela jasné, proč se ovce splašily a co je tak vyděsilo. Farmářům pak trvá několik dnů než svá stáda zase dají dohromady a mnoho ovcí je v tu dobu stále ještě ve stavu naprosté paniky a zmatení.

Událost tak vstupuje do dějin bizarních úkazů jako „velká ovčí panika“. Co bylo jejím spouštěčem?

Jako možná příčina byl zvažován pád meteoritu

PŘÍRODNÍ PŘÍČINY

Tehdejší vědecký časopis Science-Gossip, který se případu věnuje, upozorňuje, že noc byla tehdy temná a oblohu čas od času ozařovaly blesky. Souvislost s noční bouřkou však článek vylučuje, naopak jeho autoři jako možnou příčinu uvádějí spíše mírné zemětřešsení, o němž již nezpochybnitelně víme, že chování zvářat může skutečně ovlivnit a některá jej dokonce nejspíš vycítí dříve, než k němu skutečně dojde.

Má to ale háček, žádný z farmářů otřesy půdy nezaznamenal a ani bouřka prý nebyla nijak velká. Stejným způsobem se hroutí také teorie o exploze meteoritu vysoko na obloze, kterou by někdo musel určitě zaznamenat.

Vůbec nejbizarnější na celé věci je, že se stejná situace o stejném rozsahu a na stejném místě opakuje ještě o pět let později. Tehdy také poprvé vystoupí svědkové prohlašující, že noc byla až nepřirozeně temná a spíše než náhlý záblesk světla ovce ve skutečnosti vyděsil temný oblak, který na oblast dosedl.

Nebo možná to, co se skrývalo v něm. Přehnalo se Oxfordshirem něco nadpřirozeného?

V okamžiku paniky prý okolí zahalila nepřirozená tma.

OBLAK STRACHU

Ovčí panikou se po její druhé vlně v roce 1893 začíná zabývat také přírodovědec Oliver Vernon Aplin (1858–1940), který chce věci přijít na kloub. Aplin je původně poměrně skeptický, od svědků v oblasti však shromažďuje důvěryhodné množství zpráv o nízko plujícím mimořádně černém oblaku, který oblast oné noci přikryl a uvrhl do takové temnoty, že „člověk nemohl vidět svou vlastní ruku“.

Temná mračna se podle svědeckých výpovědí v dotčených oblastech převalují asi 40 minut. Aplin na základě toho dospívá k názoru, že ovce začaly být v naprosté tmě dezorientované a vyděšené, což vedlo k hromadné panice, která se snadno rozšířila celým stádem.

Ve snaze uniknout z této situace, se pak ovce dávají na divoký útěk všemi směry. Toto vysvětlení se zdá být rozumnou odpovědí na záhadnou ovčí paniku. Odkud se ale nepřirozeně temný mrak vzal? Co bylo příčinou tohoto zvláštního úkazu?

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 7.8.2022 355
V 50. letech minulého století se v Japonsku jednomu řidiči přihodila skutečně podivuhodná věc. „Jezdím jako o život. Jednou v noci, když jsem projížděl průchodem pod dálničním mostem v Kanagawě, uviděl jsem starou ženu stát na kraji silnice na chodníku za zábradlím. Je to pěší zóna a vůbec ne rušná ulice, takže jsem to příliš neřešil.“ Stála […]
od Filip Appl 5.8.2022 2.0tis
Pátrání po hypotetických, vymřelých nebo mýtických tvorech. Právě tím se zabývá tzv. kryptozoologie. Pro mnohé pseudověda plná vymyšlených příběhů a důkazů, které ve skutečnosti důkazy vůbec nejsou. Pro jiné ale důležitá disciplína, která přispívá ke snaze pochopit všechna zákoutí naší planety a čas od času dotlačí seriózní vědce k přehodnocení některých zkostnatělých názorů. Mezi největší jména […]
od Adriana Vojtíšková 4.8.2022 2.7tis
Pozorování mořských hadů jsou četná. Vyskytovat se mají nejen ve všech světových oceánech, ale také v různých historických epochách.     Pověsti a legendy, které o nich kolují, jsou pro jedny důvodem k pátrání, pro další pak objektem výsměchu. Kde ale leží pravda? Proplouvají snad skutečně vodami oceánů obrovští a nebezpeční hadi? Zprávy o mořských […]
od Eva Soukupová 3.8.2022 2.5tis
V neděli 24. července se nad britským Birminghamem objevila dvojice neznámých objektů. Vypadaly jako světelné koule a divoce manévrovaly na noční oboze. Muž, který si jich všiml jen díky náhodě, pohotově vytáhl chytrý telefon a začal nahrávat. 34letý lékař Mohamed Salama právě vynášel odpadky, když na obloze spatřil dva chaoticky a nevyzpytatelně se pohybující objekty. […]
od Dalibor Vrána 2.8.2022 2.7tis
Ropná plošina Deepwater Horizon je chloubou jihokorejské lodní stavbařské firmy Hyundai Heavy Industries. Zakázka pro těžařskou korporaci Transocean dopadne na výbornou, dlouhé roky je Horizon oslavována jako jedna z nejvýkonnějších plošin na světě, kterou provází až zázračná úspěšnost. Jenže ne nadarmo se říká, že žádné štěstí netrvá věčně… 20. dubna 2010 provádí Gordon Jones (1982–2010) […]