Německý hudební skladatel Johann Sebastian Bach prý nebyl až takový génius, jak se dodnes věří. Jeho proslulá díla za něj totiž údajně napsala jeho druhá žena Anna Magdalena! Přijdou vám podobná prohlášení přehnaná?
Jenže jim nahrává celá řada historicky nevyvratitelných skutečností. Je načase přepsat učebnice?
Na posteli sedí stářím unavený německý skladatel a hudebník Johann Sebastian Bach (1685–1750). Popíjí horký čaj a pozoruje svou manželku Annu Magdalenu (1701–1760). „Chci se tě už dlouhou dobu na něco zeptat.
Jsem hrozně rád, že mi pomáháš zaznamenávat mé hudební nápady. Ale někdy mi přijde, že je zapisuješ, aniž bych ti je diktoval,“ prohlásí Bach. „Ale no tak. To se ti jen zdá. V téhle rodině jsi geniální jenom ty.
Já bych nikdy nic nesesmolila,“ odvětí nervózně Anna. Mluví pravdu? Podle nových poznatků rozhodně ne…
Hledá se tvůrce
Johann Sebastian Bach je považován za jednoho z největších hudebních géniů lidských dějin. Co kdybychom vám ale řekli, že některá z jeho nejslavnějších děl zkomponoval někdo úplně jiný?
S touto kontroverzní teorií přichází v říjnu roku 2014 muzikolog Martin Jarvis, působící na univerzitě Charlese Darwina v Austrálii. Podle něj se jedná o hotovou věc:
„Nepochybuji o tom, že některé z nejslavnějších skladeb nesložil Bach.“ Ve hře přitom nejsou nějaké „druhořadé kousky“. Spekuluje se o autorství takových mistrovských děl, jako jsou Goldbergovy variace (Kniha 1), Dobře temperovaný klavír nebo Suity pro cello!
Dobré jméno se hodí
Již nějakou dobu se ví, že Bach není ve vyšším věku schopen psát, a tak mu se zapisováním not pomáhá jeho druhá manželka Anna Magdalena. A podle všeho dělá víc než jen to.
„Nejen že je zapisovala, ale ona je rovněž upravovala a skládala vlastní verze, které pak vydávala pod manželovým jménem,“ tvrdí Jarvis.
Bach si Annu Magdalenu bere za ženu v prosinci roku 1721, sedmnáct měsíců po smrti své první manželky Marie Barbary (1684–1720). Najde v ní vzornou družku, která ho až do konce života podporuje ve všech tvůrčích aktivitách.
Podle nové teorie však také jeho jméno využívá k zaštiťování svých vlastních tvůrčích pokusů. Vlohy k hudbě jí nechybí.
Anna pochází z hudební rodiny, její otec Johann Caspar Wilcke hraje na trubku a matka Margaretha Elisabeth je zase dcerou varhaníka. V dospělosti se stane profesionální zpěvačkou a právě láska k hudbě ji s Bachem spojí. Skutečně se nakonec rozhodne komponovat na vlastní pěst?
Usvědčující rukopis
Kontroverzní teorii nasvědčuje povaha těch Bachových notových zápisů, které kvůli jeho staršímu věku zapisuje Anna Magdalena: „Jsou napsány zcela přirozenou, dynamickou a takříkajíc lehkou rukou.
Pokud by pouze zapisovala to, co jí říkal manžel, byli bychom svědky spíše rukopisu pomalejšího a těžkopádnějšího.“ Styl psaní tak podle něj svou rychlostí vůbec neodpovídá někomu, kdo pouze kopíruje myšlenky jiné osoby.
Jde o nezvratný důkaz, že autorem řady významných Bachových děl je jeho druhá manželka? „Nepochybně ano.
Tento výzkum podává docela slušnou vědeckou jistotu, že Anna Magdalena byla autorkou těchto děl,“ říká australská analytička Heidi Harralson. Skeptici ale tvrdí, že není možné dělat tak jednoznačné závěry.
Podle nich je třeba ještě dalšího výzkumu. „Tento nový objev zpochybňuje dosavadní přesvědčení, že mistrovské kusy minulosti byly sepsány vždy jednou osobou mužského pohlaví,“ dodává k celé záležitosti britská skladatelka Sally Beamish (*1956).