Starý Egypt umí nadále překvapovat. Směrem na jih, asi 30 km od Káhiry totiž našli archeologové nepoškozenou hrobku. V sarkofázích, až 6 000 let starých zde nalezli desítky mumifikovaných koček a také mumifikované brouky. Jak je známo, kočky v Egyptě požívaly zvláštní úcty.
A proto také vedle jejich samotných mumií byla v hrobce asi stovka dřevěných pozlacených soch koček. Jedna z nich, provedená v bronzu, představuje i kočičí bohyni Bastet.
Podobné to bylo i s uctíváním skarabů. Ale jejich mumifikovaná těla v objevené hrobce jsou unikátem a vzácným nálezem.
Zajímavé je, čím tito brouci tak Egypťany fascinovali. Jak praví odborná literatura, jde o vrbouna (Scarabeus), což je rod brouků v čeledi vrbounovitých, kteří se živí výkaly.
Tím nejznámějším představitelem tohoto rodu je vrboun posvátný, neboli latinsky Scarabeus sacer, v egyptské podobě „cheper.“ Odtud není daleko ke slovesu cheprer, s významem vznikání, zrození. Pro Egypťany byl vrboun posvátný symbolem reinkarnace, neboli převtělení.
Domnívali se totiž, že vzniká sám ze sebe, bez potřeby opačného pohlaví. Protože neustále valí zadníma nohama kuličku trusu, měli za to, že své semeno ukládá do této kuličky, ze které se rodí mláďata.
Těmito úvahami došli až k podobě slunce, které se také samo každý den znovu zrodí na obzoru. A právě božstvo Cheprer, které vzniká samo ze sebe, umožňuje takové zrození slunce.
Symbolizuje také přeměnu člověka od jeho narození až po jeho smrt a znovuzrození v záhrobí. Proto bylo toto božstvo zobrazováno jako skarab, nebo člověk, který měl místo hlavy tohoto brouka.
Víru v reinkarnaci projevovali Egypťané také tím, že svým mrtvým dávali někdy na cestu do záhrobí amulet ve tvaru skarabea, který měl na spodní straně uveden citát z Knihy mrtvých.
Pohřebiště, kde byly učiněny tyto nálezy, pochází z období Staré říše. Bylo objeveno teprve na jaře letošního roku. Tři hrobky sloužily pro kočky a skaraby. Dvě mumie skarabů byly nalezeny v sarkofágu z pískovce ve tvaru kvádru.
Jeho klenuté víkem bylo ozdobeno třemi malbami skarabů. Další mumifikované skaraby posvátné našli archeologové uvnitř jednoho z menších sarkofágů.
Ale ještě je tu další, dosud neotevřená hrobka s neporušeným vstupem a tedy i původním obsahem. Co se asi ještě dozvíme o životě starých Egypťanů?