Skip to content

Skutečně se může člověk samovznítit?

V jeden okamžik si v křesle užíváte večerní idylky a v ten další vás od hlavy k patě pohltí plameny, které přišly bez varování a zdánlivě odnikud. Jsou navíc tak intenzivní, že dokážou během krátké chvíle proměnit lidské tělo v hromádku popela.

Je fenomén spontánního samovznícení reálnou hrozbou?

Americký lékař v penzi John Irving Bentley (1874–1966) se večer 4. prosince 1966 rozloučí s několika přáteli, kteří navštívili jeho dům v americké Pensylvánii, a ocitá se sám. Co se s ním děje během několika následujících hodin, zůstává záhadou.

Když dalšího dne časně ráno vejde do domu Don Gosnell, aby zkontroloval stav elektroměru, najde na zemi propálenou asi metrovou díru. Na jejím okraji leží lidská noha ještě obutá v bačkoře. To je spolu s hromádkou popela jediné, co po lékaři zbylo.

„Oheň, který hořel tak prudce, že zcela strávil celý zbytek těla doktora Bentleyho, zanechal jeho chodítko nedotčené vedle díry,“ prohlašuje koroner po ohledání místa.

Většinou neporušené zůstávají jen nohy oběti.

Nejprve se domnívá, že Bentley vzplál od své dýmky, ta ovšem leží na podstavci v lékařově ložnici. Navíc by jiskra z dýmky nemohla vytvořit tak prudký a intenzivní žár, který by celé tělo s výjimkou jednoho chodidla proměnil v popel.

Co tedy lékaře zabilo? Případ nese charakteristické a pro vědce tolik matoucí znaky záhadného samovznícení.

Samovznícení představuje dosud poměrně velkou záhadu pro vědu.

Těla obětí obvykle shoří na popel téměř celá s výjimkou dlaní či častěji chodidel. Stačí k tomu jen pár desítek minut. Přitom v krematoriu se ke zpopelnění těla musí udržovat teplota nejméně 1200 °C po dobu několika hodin, a přesto výsledek není zdaleka tak dokonalý!

Zejména velké kosti musejí být dodatečně rozdrceny. To znamená, že oběti samovznícení musí zasáhnout extrémní žár, který se z nepochopitelných důvodů nepřenese ani na štos novin ležící jen centimetry od obětí.

Toho lze při běžném hoření jen těžko dosáhnout. Podle očitých svědectví se navíc zdá, že zdroj ohně není vnější. Plameny naopak vycházejí přímo z těla obětí. Tomu například přihlíží v 70. letech minulého století britský hasič Jack Stacey, když zasahuje na předměstí Londýna u muže bez domova, který se náhle ocitl v plamenech.

„Na jeho břiše se objevila štěrbina dlouhá asi 10 centimetrů, vyskakovaly z ní plameny, jako by uvnitř hořel benzin,“ uvádí hasič do vyšetřovacího protokolu. „Abych oheň uhasil, lil jsem vodu z hadice přímo do břicha toho žebráka, protože se mi zdálo, že právě tam je jeho ohnisko.

Nemám nejmenší pochybnosti, že ohnisko ohně bylo uvnitř těla.“ Muže se však zachránit nepodaří a ani po důkladném ohledání nebyl v okolí nalezen jediný zdroj požáru. V rozbořeném domě není zavedena elektřina ani plynová přípojka.

Jak tedy plameny vznikly?

Následky samovznícení jsou obyčejně děsivé.

V minulosti se samovznícení nejčastěji vysvětlovalo nadměrným požíváním alkoholu. Zmiňovány jsou i nadpřirozené síly, mimozemšťané, působení neznámých energií, nebo dokonce tajné zbraně. Zatím nejnovější a nejpravděpodobnější vysvětlení v roce 2012 předkládá britský biolog Brian J. Ford (*1939). Podle něj je na vině vysoce hořlavý aceton, který se v lidském těle vytváří během složitých metabolických procesů. Za určitých podmínek játra vylučují aceton do krve, odkud se šíří dále do těla a dalších orgánů.

Nebezpečným se stává v okamžiku, kdy se v důsledku pocení začne usazovat v šatech postiženého. Pokud se ho totiž nahromadí dostatečné množství, k zažehnutí stačí jen výboj statické elektřiny vznikající při tření textilu ze syntetických vláken, česání vlasů a podobně.

Může být aceton produkovaný lidským organismem odpovědí na záhadu tajemného samovznícení?

Může za samovznícení alkohol?

Aceton podle Forda může v extrémních případech vzplanout tak rychle, že proti plamenům nemá dotyčná osoba nejmenší šanci bojovat. Tím nová hypotéza pokoří i dosud oblíbenou teorii knotového efektu, podle níž dojde ke vznícení oblečení oběti z vnějšího zdroje a tělesný tuk pak hoření podporuje jako vosk na svíčce.

Tato teorie ovšem měla mnoho trhlin. Například nevysvětluje, proč se žádná z obětí nepokusila oheň uhasit, jak může dojít ke vzplanutí pod širým nebem či jak dosáhnout kompletního shoření během krátké chvíle, když tato metoda vyžaduje nejméně 7 hodin.

Ford novou teorii dokonce ověřuje pokusem, při němž vytvoří z acetonem nasáklých vepřových tkání, které jsou nejblíže lidskému organismu, miniaturní model lidského těla a na provizorní židličce z hliníku jej zapálí.

Podle jeho očekávání figurka ihned vzplane a během pěti minut z ní zbývají jen části horních končetin. Okolní předměty jsou žárem nedotčené, jsou nasáklé tukem a model hoří modrým plamenem. Vše je přesně tak, jak očití svědkové SHC popisují.

Podařilo se mu perfektně nasimulovat samovznícení?

Foto: wikipedia.com, wikimedia.org, shutterstock.com. Autor textu: Eva Soukupová. Pro web upravila Alžběta Šemrová.
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Audio průvodce To je Brno III. přináší pohled na brněnský industrial
epochanacestach.cz

Audio průvodce To je Brno III....

Třetí autentický...
Zdravější pivo? Vědci poprvé upravili chmel moderní technologií CRISPR
21stoleti.cz

Zdravější pivo? Vědci poprvé...

Více léčivých látek a hořkých kyselin v chmelu...
Vědci z Přírodovědecké fakulty se podílejí na vývoji lidské vakcíny proti zákeřné parazitární chorobě
epochalnisvet.cz

Vědci z Přírodovědecké fakulty se...

Není známá, přesto jí trpí 4 až 12 milionů...
Jak se měnil v průběhu let vesmírný skafandr?
epochaplus.cz

Jak se měnil v průběhu let...

Když se řekne kosmonaut, každý si...
Hanavský pavilon dělal reklamu železárnám
epochalnisvet.cz

Hanavský pavilon dělal reklamu...

V železárnách v Komárově u Hořovic zaměstnává 700...
Úspěch českého SPACE týmu společnosti Atos
21stoleti.cz

Úspěch českého SPACE týmu...

Český SPACE tým společnosti Atos se bude podílet na...
Světové metropole na historických fotografiích. Poznáte je? 
epochaplus.cz

Světové metropole na...

Svět se mění a s ním i tvář...
5 kroků k romantickému večeru, kterým oslníte i náročné protějšky
iluxus.cz

5 kroků k romantickému večeru,...

Každoroční oslava lásky už klepe na dveře a...
Celý život mě pronásledovalo jedno číslo!
nasehvezdy.cz

Celý život mě pronásledovalo...

Někdo věří na hvězdy, jiný na karty...
České Slezsko: Překrásné hrady a zámky
epochanacestach.cz

České Slezsko: Překrásné...

Pokud jste milovníky...
Smyslně elegantní stínění
rezidenceonline.cz

Smyslně elegantní stínění

Otázku, zda si pořídit roletu, nebo žaluzii, snadno...
Fantastická čokoládová bábovka
nasehvezdy.cz

Fantastická čokoládová bábovka

Skutečně luxusní bábovka nejen...