25. září 2021: Na středověkém anglickém hradě Clitheroe vyfotí tým lovců duchů údajně hned tři přízračné bytosti.
Domů     Paranormální jevy
Skutečně se může člověk samovznítit?
Alžběta Šemrová
od Alžběta Šemrová 19.7.2018
6.4tis
159
SDÍLENÍ
6.4tis
ZOBRAZENÍ

V jeden okamžik si v křesle užíváte večerní idylky a v ten další vás od hlavy k patě pohltí plameny, které přišly bez varování a zdánlivě odnikud. Jsou navíc tak intenzivní, že dokážou během krátké chvíle proměnit lidské tělo v hromádku popela. Je fenomén spontánního samovznícení reálnou hrozbou?

Americký lékař v penzi John Irving Bentley (1874–1966) se večer 4. prosince 1966 rozloučí s několika přáteli, kteří navštívili jeho dům v americké Pensylvánii, a ocitá se sám. Co se s ním děje během několika následujících hodin, zůstává záhadou.

Když dalšího dne časně ráno vejde do domu Don Gosnell, aby zkontroloval stav elektroměru, najde na zemi propálenou asi metrovou díru. Na jejím okraji leží lidská noha ještě obutá v bačkoře.

To je spolu s hromádkou popela jediné, co po lékaři zbylo. „Oheň, který hořel tak prudce, že zcela strávil celý zbytek těla doktora Bentleyho, zanechal jeho chodítko nedotčené vedle díry,“ prohlašuje koroner po ohledání místa.

Většinou neporušené zůstávají jen nohy oběti.

Nejprve se domnívá, že Bentley vzplál od své dýmky, ta ovšem leží na podstavci v lékařově ložnici. Navíc by jiskra z dýmky nemohla vytvořit tak prudký a intenzivní žár, který by celé tělo s výjimkou jednoho chodidla proměnil v popel.

Co tedy lékaře zabilo? Případ nese charakteristické a pro vědce tolik matoucí znaky záhadného samovznícení.

Samovznícení představuje dosud poměrně velkou záhadu pro vědu.

Těla obětí obvykle shoří na popel téměř celá s výjimkou dlaní či častěji chodidel. Stačí k tomu jen pár desítek minut. Přitom v krematoriu se ke zpopelnění těla musí udržovat teplota nejméně 1200 °C po dobu několika hodin, a přesto výsledek není zdaleka tak dokonalý!

Zejména velké kosti musejí být dodatečně rozdrceny. To znamená, že oběti samovznícení musí zasáhnout extrémní žár, který se z nepochopitelných důvodů nepřenese ani na štos novin ležící jen centimetry od obětí.

Toho lze při běžném hoření jen těžko dosáhnout. Podle očitých svědectví se navíc zdá, že zdroj ohně není vnější. Plameny naopak vycházejí přímo z těla obětí. Tomu například přihlíží v 70. letech minulého století britský hasič Jack Stacey, když zasahuje na předměstí Londýna u muže bez domova, který se náhle ocitl v plamenech.

„Na jeho břiše se objevila štěrbina dlouhá asi 10 centimetrů, vyskakovaly z ní plameny, jako by uvnitř hořel benzin,“ uvádí hasič do vyšetřovacího protokolu. „Abych oheň uhasil, lil jsem vodu z hadice přímo do břicha toho žebráka, protože se mi zdálo, že právě tam je jeho ohnisko.

Nemám nejmenší pochybnosti, že ohnisko ohně bylo uvnitř těla.“ Muže se však zachránit nepodaří a ani po důkladném ohledání nebyl v okolí nalezen jediný zdroj požáru. V rozbořeném domě není zavedena elektřina ani plynová přípojka. Jak tedy plameny vznikly?

Následky samovznícení jsou obyčejně děsivé.

V minulosti se samovznícení nejčastěji vysvětlovalo nadměrným požíváním alkoholu. Zmiňovány jsou i nadpřirozené síly, mimozemšťané, působení neznámých energií, nebo dokonce tajné zbraně. Zatím nejnovější a nejpravděpodobnější vysvětlení v roce 2012 předkládá britský biolog Brian J.

Ford (*1939). Podle něj je na vině vysoce hořlavý aceton, který se v lidském těle vytváří během složitých metabolických procesů. Za určitých podmínek játra vylučují aceton do krve, odkud se šíří dále do těla a dalších orgánů.

Nebezpečným se stává v okamžiku, kdy se v důsledku pocení začne usazovat v šatech postiženého. Pokud se ho totiž nahromadí dostatečné množství, k zažehnutí stačí jen výboj statické elektřiny vznikající při tření textilu ze syntetických vláken, česání vlasů a podobně. Může být aceton produkovaný lidským organismem odpovědí na záhadu tajemného samovznícení?

Může za samovznícení alkohol?

Aceton podle Forda může v extrémních případech vzplanout tak rychle, že proti plamenům nemá dotyčná osoba nejmenší šanci bojovat. Tím nová hypotéza pokoří i dosud oblíbenou teorii knotového efektu, podle níž dojde ke vznícení oblečení oběti z vnějšího zdroje a tělesný tuk pak hoření podporuje jako vosk na svíčce.

Tato teorie ovšem měla mnoho trhlin. Například nevysvětluje, proč se žádná z obětí nepokusila oheň uhasit, jak může dojít ke vzplanutí pod širým nebem či jak dosáhnout kompletního shoření během krátké chvíle, když tato metoda vyžaduje nejméně 7 hodin.

Ford novou teorii dokonce ověřuje pokusem, při němž vytvoří z acetonem nasáklých vepřových tkání, které jsou nejblíže lidskému organismu, miniaturní model lidského těla a na provizorní židličce z hliníku jej zapálí.

Podle jeho očekávání figurka ihned vzplane a během pěti minut z ní zbývají jen části horních končetin. Okolní předměty jsou žárem nedotčené, jsou nasáklé tukem a model hoří modrým plamenem. Vše je přesně tak, jak očití svědkové SHC popisují. Podařilo se mu perfektně nasimulovat samovznícení?

Foto: wikipedia.com, wikimedia.org, shutterstock.com. Autor textu: Eva Soukupová. Pro web upravila Alžběta Šemrová.
Štítky:
reklama
Související články
od Mirek Brát 24.9.2022 1.2tis
Přízračná plavidla, takzvané lodě duchů, se zjevují ve všech světových oceánech. Patří k nim i plachetnice zmiňovaná v amerických folklorních legendách. Místo jejího jména se nám dochovala pouze identita kapitána. Byl to don Sandovate. Se svojí lodí je těsně spojený, a to doslova! Doba objevování, potažmo dobývání Nového světa, byla v Evropě příležitostí pro množství dobrodružných povah. Patřil […]
od Mirek Brát 23.9.2022 1.8tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 2.2tis
Hora, na které se údajně začaly psát dějiny českých zemí, je obklopena řadou pověstí a záhad. V okolí Řípu bývají často pozorovány podivné světelné jevy a piloti malých letadel při přeletu nad Řípem údajně zaznamenávají nevysvětlitelné poruchy přístrojů. Nad plochou krajinou Středočeské tabule vystupuje už z velké dálky viditelný 455 metrů vysoký kopec. Tím je […]
od Eva Soukupová 21.9.2022 2.9tis
Podle přesvědčení rozšířeného zejména mezi parapsychology jsou děti citlivější vůči všemožným paranormálním jevům. Dokáží například vidět duchy a jiné nehmotné entity, což často děsí nejen je, ale i jejich rodiče. Setkání, které v dětství prožila dnes již dospělá Diane Davis, je ale jiné než ta ostatní.     Setkání s nadpřirozenou entitou, které popsala dnes […]
od Dalibor Vrána 21.9.2022 3.1tis
Pokud chcete strávit noc jako v hororu, stačí se podle všeho ubytovat v hotelu Fort Garry, který najdete v kanadském městě Winnipeg. Konkrétně by měl být vaším cílem pokoj č. 202, protože zdejší nadpřirozené jevy jsou jako z fantazie spisovatele Stephena Kinga (*1947)! Okolo roku 1920 tu tráví svatební noc páreček novomanželů. Co čert nechtěl, […]