Skip to content

Skutečný James Bond byl možná popraven v Rusku

Kdo by někdy neslyšel o agentovi britské tajné služby MI6 Jamesovi Bondovi? O fiktivním hrdinovi, k jehož nohám padají těla nepřátel i krásných dívek, bylo dodnes natočeno přes 20 filmů. Měl tento neohrožený filmový idol svůj skutečný vzor?

Sidney Reilly. Je toto tvář skutečného Jamese Bonda?

Chodbou se rozléhají tiché kroky. Britský špion ruského původu Sidney Reilly (1873–1925) se přitiskne ke zdi a napjatě sleduje záda muže před sebou. Plány zbraní má už sice v kapse, ale tento dělník by mohl pokazit celou jeho misi.

Chvilku se odhodlává a pak prudce vyrazí vpřed. Ráno pracovníci zbrojního závodu nacházejí na podlaze vykradené kanceláře uškrceného mistra výroby. Jsme v německém Essenu roku 1909. Britská tajná služba si mne ruce a Reilly se chystá na další misi.

Mohl být právě tento muž předobrazem slavného agenta 007 s povolením zabíjet? Anebo bylo vše ještě složitější? Kvůli zodpovězení této otázky se musíme přenést v čase do roku 1952. Právě tehdy začíná britský spisovatel Ian Lancaster Fleming (1908–1964) psát svůj první román o Jamesi Bondovi s názvem Casino Royale.

Ornitolog James Bond, muž, podle něhož agent 007 dostal jméno.
ORNITOLOG, NEBO ŠPION?

Jak Fleming přichází na svůj geniální nápad? Má množství zkušeností, které mu může většina ostatních lidí závidět. Čerpá je ze svého působení v několika netradičních povoláních. Po mnoho let vykonává povolání novináře, námořního důstojníka, a především je během 2.

světové války tajemníkem šéfa britských námořních tajných služeb! Přesto dodnes není jisté, kdo byl jeho vzorem pro postavu Jamese Bonda. Základem každé postavy je prý dobře zvolené jméno. „Muselo znít děsně obyčejně,“ dočteme se ve Flemingových pamětech.

Spisovatel se prý inspiruje americkým ornitologem (odborník na ptactvo) Jamesem Bondem (1900–1999). Odkaz na tento fakt můžeme údajně vidět ve filmu Dnes neumírej, kde se agent 007 v podání irského herce Pierce Brosnana (*1953) vydává za odborníka na ptactvo.

Nemohlo být ale těch předobrazů více?

Socha Williama Stephensona umístěná v kanadském Winnipegu.
BYL TO STEPHENSON?

Co Fleming jen naznačuje, o tom mnozí lidé a novináři spekulují již od 60. let 20. století. Prvním možným vzorem slavného agenta 007 je kanadský letec, podnikatel, vynálezce a špion Sir William Stephenson (1897–1989). Ten pracuje jako vyzvědač britských zpravodajských služeb během 2. světové války pod krycím jménem Intrepid. Avšak pravděpodobnějším kandidátem na Bonda je agent MI6 Sidney Reilly. Vydejme se po stopách jeho zajímavého života.

Agentovo mládí i pozdější život zahalují mýty a neúplná fakta. Měl pocházet z židovské rodiny na území Ruska či Ukrajiny. Poté, co měla jeho matku zavraždit ruská tajná služba, mění si prý v devatenácti letech své původní jméno Salomon Rosenblum na Sigmund Rosenblum. Zároveň falšuje své doklady a z Ruska emigruje do Brazílie, kde pracuje jako dělník a kuchař pod jménem Pedro. Později kupuje lodní lístek do Velké Británie. Roku 1890 v Londýně umírá britský reverend Hugh Thomas. Nikdo tehdy netuší, že jde o vraždu!

Byl život Bondova reálného předobrazu stejně akční jako filmy o slavném agentovi?
KONČÍ STOPA U MOSKVY?

Pachatelem zločinu má být právě Salomon Rosenblum, který prý má poměr s reverendovou manželkou a zálusk na její dědictví. Tentokrát už ovšem používá novou identitu – Sidney Reilly. Zatímco v roce 1904 propuká rusko-japonská válka, Reilly je naverbován jako dvojitý agent obou zemí.

Za pomoci čínského inženýra Ho-Liang-Shunga krade Japoncům plány jejich invaze do Ruska, což prý změní historii! O něco později ho údajně britská MI6 verbuje pod svá křídla. Během 1. světové války zvládne Reilly pod jménem Karl Hahn ukrást plány německých lodí a odvézt je do Británie.

Účastní se i dvou misí, jejichž cílem je zavraždit ruského komunistického politika Vladimira I. Lenina (1870–1924). Avšak plán je prozrazen a Reilly zatčen, vyslýchán a nakonec 5. listopadu 1925 popraven v lese poblíž Moskvy.

Dodnes ale není zcela jisté, jestli ho Rusové nepřijali do svých tajných služeb! Mohl být právě Reilly se svým dobrodružným životem vzorem románového Jamese Bonda?

Petr Koutský

Foto: radiotimes.com, dicksmoviereviews.wordpress.com, bbc.com, anspblog.org, rbth.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kuchyňské náčiní: Přenosný gril používali už staří Řekové
epochaplus.cz

Kuchyňské náčiní: Přenosný gril...

Píše se rok 1500 př. n. l. Řecká hospodyně bere...
Za zázračným sgrafitem do Slavonic
epochanacestach.cz

Za zázračným sgrafitem do...

Město Slavonice vás...
Rozchod se Zajícem se nekoná
nasehvezdy.cz

Rozchod se Zajícem se nekoná

Už téměř patnáct let tvoří...
Opomíjená parazitární nemoc zasahuje až do Evropy
epochalnisvet.cz

Opomíjená parazitární nemoc...

Vzácné případy onemocnění způsobených tasemnicemi,...
Limitovaná edice PRIM ORLÍK TITAN
iluxus.cz

Limitovaná edice PRIM ORLÍK...

Hodinky PRIM ORLÍK, které dnes považujeme za...
Inspirace leteckými hangáry
rezidenceonline.cz

Inspirace leteckými hangáry

Zní to možná neuvěřitelně, ale právě...
Když atentát na Hitlera zhatí průvodčí
epochaplus.cz

Když atentát na Hitlera zhatí...

„Moc rád bych si s Adolfem Hitlerem potřásl rukou,“...
Čeká druhé dítě se svým milencem?
nasehvezdy.cz

Čeká druhé dítě se svým...

Na hlavní hvězdě Slunečné...
Zámek Horšovský Týn: Krása, která povstala z popela
epochanacestach.cz

Zámek Horšovský Týn: Krása,...

V historii nalezneme mnoho...
Rakovina prostaty v Česku neklesá
21stoleti.cz

Rakovina prostaty v Česku...

Počty lidí s rakovinou prostaty v Česku...
Planeta Merkur má ohon. Vypadá jako kometa
21stoleti.cz

Planeta Merkur má ohon....

Víte, jaká je největší kometa ve...
Chanel Cruise 2021 – Balada na módní vášeň
epochalnisvet.cz

Chanel Cruise 2021 –...

Jednoduchou, přesto originálně pojatou módní...