Brána do pekla. Takové přízvisko si vysloužila jeskyně objevena před sedmi lety ve vykopávkách římského města Hierapolis, ležícího na území současného Turecka. Jeskyni se také říká Plutonium, neboli Plutonova brána.
Malá jeskyně se nacházela uprostřed chrámu zasvěcenému bohu Plutonovi a sloužila jako prostor pro vykonávání obětí a také jako místo, kde kněží dokazovaly lidem své schopnosti jimiž byli od boha obdarováni.
Mnoho neopatrných kněží a obětních zvířat v této jeskyni zemřelo. Nyní, sedm let od objevení jeskyně, objevili vědci příčinu jejich smrti.
Při pohledu na bránu je lehké si představit starověké Řeky sedící před jeskyní, hledící na kněze vedoucího obětního býka do jejího nitra. Býk po chvíli pobytu v jeskyni padá mrtvý k zemi, zatímco kněz v pořádku vchází zpět do světla. Jak je to možné?
V jeskyni totiž bylo, a dodnes je, smrtelné množství vulkanického carbon dioxidu, pronikajícího do jeskyně prasklinou v její stejně.
Tento jedovatý plyn je těžší než vzduch a na podlaze jeskyně vytvořil přibližně čtyři decimetry silnou vrstvu, která byla právě například pro býka smrtelná, pro vyššího člověka ovšem nikoliv.