Sova jako denní lovec? Dnes sci-fi, před přibližně čtyřiceti osmi miliony let ale realita. To nyní zjistili vědci kteří zkoumali unikátně zachovalou soví fosílii, nalezenou v Severní Dakotě.
Tehdejší sovy totiž podle tvaru jejich lebky sdílely podobu spíše s dnešními jestřáby nebo sokoly, tedy ptáky, kteří loví hlavně ve dne.
Objevení soví fosílie je celkem unikátní záležitostí, o to více, pokud se objeví opravdu velká část dobře zachovalých kostí a hlavně celá, téměř nepoškozená lebka.
“Nikdy jsme ještě podobnou sovu neobjevili,” uvedl Freedman Fowler ze Státní univerzity v Severní Dakotě, která nyní fosílii zkoumá. “Ptačí lebky jsou velice křehké, a tak se jich opravdu jen zlomek může dochovat v takto dobrém stavu,” dodal.
Podle bližšího prozkoumání lebky měly tehdejší sovy speciální nadočnicové oblouky, které jim pomáhaly vidět i proti ostrému slunci. To je další prvek, který fosílie sdílí s dnešními denními dravci.
Co ale zůstává záhadou je, zda byl tento konkrétní soví druh mezi ostatními sovami spíše outsiderem, který jako jediný lovil za bílého dne, nebo se jednalo o skutečný předstupeň, jehož další pokolení se teprve přeměnila na noční ptáky.