Ve středověku znamenal prsten pro svého nositele mnohem více než jen nákladný dekorativní doplněk. Sloužil také kupříkladu i jako pečetidlo, odznak moci nebo jako znak příslušnosti k nějaké organizaci či řádu.
V době středověku, kdy byly magie, přírodní nauky a náboženství propojeny, představovaly navíc prsteny též symboly víry a nosily se rovněž jako amulety, často sloužící i k magickým účelům.
Zvláštní prsten
Takový amulet mohl mít nejrůznější „úkoly“, které nám ani dnes již nemusí být zcela známy. Důkazem toho může být prsten nalezený v roce 1898 v německém Sasku-Anhaltsku v okrese Reisa.
Zvláštní prsten skončil v Zemském ústavu v Halle, kde se na něj zapomnělo… Až v roce 2001 si ho opět všimli a podrobně jej vědecky prozkoumali. Čím je však tento artefakt tak zvláštní?
Tajemný nápis
Prsten byl prý údajně ukryt někdy kolem roku 1150. Na jeho dvanáctibokém obvodu je vyryto jakési zaklínadlo, se kterým si nikdo dlouhá léta nevěděl rady.
Až archeolog Arnold Muhl z již zmiňovaného Zemského muzea v Halle se prstenem začal znovu důkladně zabývat a dospěl k přesvědčení, že vyrytý text rozluštil.
Podle něj je zaznamenán raně gotickými majuskulemi (původní forma písmen v latince A, B, C…, která se objevila kolem 3. století př. n. l.) a kapitálkami irsko-anglosaského ozdobného písma, které se běžně nepoužívalo ani v době, kdy byl nápis vyryt.
Magická formule
Nápis prý v překladu znamená: ,,Odmítni mne, Ježíši¨. Lze snad v dobovém kontextu tento překlad chápat ve smyslu: ,,Znič mne, Ježíši“, neboť Arnold Muhl přichází s vysvětlením, že tato magická formule vyjadřuje nejvyšší odevzdanost do boží vůle?
Je tomu však skutečně tak? A kdo mohl být majitelem takového talismanu?