Mohutný chlapík v červeném kostýmu, který nosí dárky dětem. Santa Clause známe dnes už asi všichni. I když je jeho původ cizokrajný, okupuje naše obchody s železnou pravidelností…
Malým milovníkům Ježíška to mate hlavy, velkým zase cuchá nervy. Co ale všechno víme o Santa Clausovi? Jde o bytost ze skutečného světa, nebo jen o mýtickou postavu? A co má společného se severním pólem?
Santu Clause si nejspíš všichni dávají do souvislosti se Spojenými státy americkými. Pravdou ale je, že dárky nosí dětem také v Kanadě, a blízký mu je dokonce i norský „vánoční muž“ Julemanden.
Proč se postava stejného charakteru objevuje na tolika místech? Jde snad o mýtické bytosti, které mají společné kořeny? Pojmenování Santa Claus pochází z holandského slova Sinterklaas, které je zkratkou slova Sint Nicolaas.
Nejde tedy o nikoho jiného než o svatého Mikuláše! Jak se ale dostal Mikuláš, oslavovaný u nás 5. prosince, do oslav Vánoc?
Z Evropy do Ameriky a zpět
Při vyprávění příběhu o svatém Mikuláši se musíme vydat daleko do minulosti. Předlohou mu je totiž postava svatého Mikuláše z Myry (asi 280/286–345/352).
Tento biskup z někdejší Lýkie (dnešní Demre v jižním Turecku), kterého proslaví jeho velkorysost a dobrosrdečnost, se stane doslova vzorem štědrosti.
Jak vypráví britská odbornice na magii Cassandra Eason:
„Podle legendy procházel jednoho dne uprostřed prosince kolem domu, v němž seděly tři plačící dívky u ohniště. Jejich aristokratický otec totiž přišel o veškerý majetek a ony přišly o věno, takže se nemohly provdat za ženichy, které milovaly. Svatý Mikuláš jim hodil dovnitř komínem tři měšce zlaťáků.“
Mohlo se něco takového opravdu stát? Tradice svatého Mikuláše se rychle rozšíří po celém světě. S tím, jak plynou dějiny, mění se i jeho podoba, jméno, či datum obdarovávání.
Společně s rozšířením křesťanských oslav narození Ježíše Krista tak vzniká pestrá řada bytostí, které nosí během Vánoc dárky. A Santa Claus je jedním z nich. Jak se ale dostal z Evropy do Ameriky?
Odkud pochází vousatý tlouštík?
Do Spojených států amerických se Santa dostává s holandskými imigranty v 17. století. Jeho podoba je ale zcela jiná. Nejčastěji je zobrazován jako malý zelený mužíček. Jak se z něj tedy stane mohutný muž s bílým vousem a červeným pláštěm?
Světe div se, stojí za tím společnost Coca-Cola! Známému gigantu na výrobu osvěžujících nápojů ve 20. letech 20. století klesají tržby. Snaží se je proto zvednout prostřednictvím vánoční reklamy.
Na svých oficiálních stránkách se k tomu společnost přímo přiznává: „Málokdo ví, že postava Santa Clause v podobě milého staříka s červenou tváří není dílem náhody.
Dříve nejednotné zobrazování této postavy se změnilo pod vlivem vánočních inzerátů firmy Coca-Cola, takže dnes má již většina obrázků Santa Clause právě tuto podobu.“
Opravdu je však jeho autorem firma s nápoji? To není tak jednoznačné. Santu pro ni vytváří umělec Haddon Sundblom (1899–1976) a říká se, že mu stál modelem známý z firmy. Ovšem podle některých zvěstí jeho podobu převzal z belgické verze svatého muže. Jaká je tedy skutečná Santova předloha?
Oslavujeme vlastně na Vánoce štědrého světce, nebo jen reklamní postavičku?
A jak je to s Ježíškem?
Možná si říkáte, příběh hezký, proč se ale zaobírat zvláštní postavou Santa Clause, který nemá s Českem nic společného? V tom případě vězte, že ani s Ježíškem to není jednoduché.
Jeho historie je spojená s německým náboženským reformátorem Martinem Lutherem (1483–1546). Jeho odpor vůči římskokatolické církvi se projeví i v prosazování toho, že dárky nosí Christkind neboli Ježíšek.
Lutherův boj za očistu církve se přitom promění v jednu z největších dětských slavností až o několik století později. V českých zemích se jeho velebení plně rozšíří až během 19. století.
Jak vidno, dnešní „tradiční“ Vánoce s Ježíškem zase až tak tradiční nejsou. Přesto je tento svátek považován za jeden z nejstarších oslavovaných. Každý ale zřejmě během těchto posvátných dní oslavuje něco jiného.