Skip to content

Strach ve vlastním domě

Nastěhovat se do nového domu není jen tak, vše má totiž svou minulost, která nemusí být zrovna ideální. Co když po sobě předchozí nájemníci zanechali něco víc než špinavou podlahu? Co když v domě zůstal poltergeist?

Za pojmenováním poltergeist se skrývá paranormální jev označující „ducha“ či jakousi entitu obývající domovy lidí. Název je složeninou dvou německých slov polterig – hlučný a Geist – duch. Daný jev bývá obecně popisován jako přítomnost cizí entity, která v lidských obydlích zdánlivě samovolně pohybuje všemožnými předměty, jako je například nábytek, způsobuje rozbíjení nádobí, vybuchování žárovek nebo samovzněcování vyskytující se v elektroinstalaci atd.

Nezřídka kdy poltergeist ohrožuje samotné nájemníky na zdraví či na životě.

Je předně důležité mít na paměti, že ne vše funguje tak, jak to lidem servírují filmy v televizi. Foto: magwood_photography / pixabay
JEJICH ÚČELEM JE ŠKODIT

Svědci údajného řádění poltergeistů se shodují, že jejich projevy jsou vskutku různorodé s jistými společnými znaky. Nadpřirozené řádění se vyznačuje především zvukovými projevy, jež se vyskytují povětšinou bez zjevné příčiny, může jít o klepání, někdy dokonce o silné rány ozývající se z nejrůznějších míst v bytě či domě.

Je třeba si uvědomit, že ne každé zavrzání, ne každá rána znamená vždy něco nadpřirozeného. Materiál použitý na stavbu domu si může takříkajíc sedat a vrže, mnohdy otřesy způsobí těžké projíždějící auto nebo metro, jako vysvětlení se také nabízí rezonance se sousedními stavbami a podobně.

Nutno podotknout, že se však leckdy objeví zvuky, jež prostě nelze vysvětlit. Zvuky nad rámec chápání bývají také doplňovány pohybem předmětů, aniž by se jich na první pohled někdo dotýkal. Svědci udávají, že našli při návratu domů kompletně přestěhovaný obývák, nebo se jim ztrácely věci, které po nějaké době nalezli na místě, kam je běžně neukládali.

Většinou se „pouze“ rozbíjí skleničky nebo vázy. Poměrně častá jsou i hlášení o anomálním chování elektrických spotřebičů. Údajně často dochází k nevysvětlitelným poruchám, které samy bez opravy mizí.

Není výjimkou ani rušení vysílání rozhlasových a televizních stanic či mobilů, někdy jsou automaticky volána existující i neexistující telefonní čísla. Poltergeist bývá také spojován s praskáním žárovek, akvárií, skel atd. Vysvětlení?

Žádné není.

Vždy je ponejprve zapotřebí hledat nějaké racionální vysvětlení, důležité je nepropadat panice. Foto: Tama66 / pixabay
CO NA TO VĚDA?

Přestože existuje nespočet svědectví o nevysvětlitelných pohybech předmětů, věda se k problematice poltergeistů stále staví skepticky. Zůstává totiž pochopitelně otázkou, nakolik jsou zmíněná svědectví věrohodná.

Přeci jen věda neuznává žádné okrajové jevy. Poltergeist je označován také jako RSPK – Recurrent spontaneous Psychokinesis, tedy energická nadpřirozená entita, která je vázána na osobu a ne na místo. Kolikrát tedy dotyčnému, na kterého se „duch“ zaměří, nepomůže se přestěhovat, protože se poltergeist jednoduše řečeno přestěhuje s ním. V paranormálním světě existují také entity zaměřené pouze na dům, v takovém případě se jedná o běžné duchy, nikoli o poltergeisty.

Poltergeist se tady navazuje na člověka, většinou jde o emočně nestabilní osobu, která má různé psychologické problémy a poruchy.

Velká část postižených se snaží najít útěchu v exorcistech, což je v případě poltergeista chyba, jak již bylo řečeno, takovýto duch je vázaný na člověka, a ne na místo, nelze ho tedy jen tak vypudit. Foto: Mysticsartdesign / pixabay
POLTERGEIST JAKO ČLOVĚK

Velmi často se zaměřuje na děti, respektive dospívající mládež, u kterých je emoční stránka osobnosti stále nezvládnutá. Osoba, která je takto propojená s poltergeistem, se nazývá agent. Poltergeist reaguje na její emoční nebo fyzický stav.

Takto „napadená“ osoba je většinou vystavena výraznému stresu, čímž je její psychika oslabená, a je proto z pohledu ducha zranitelnější. Poltergeist údajně přímo člověka obvykle nezraní. Existují ale i hlášení jevů, při kterých došlo k přímému fyzickému poškození zdraví člověka.

Má jít např. o škrábance, popáleniny a podlitiny na lidské kůži. Případy usmrcení, které by byly připisovány poltergeistovi, jsou vzácné. Je třeba mít stále na paměti, že celou otázku je možné rozebírat pouze v případě, že zpočátku připustíme, že je něco podobného vůbec možné.

V opačné situaci je celá diskuse odsouzena k zániku hned na začátku. Dá se tedy proti poltergeistovy nějak bojovat? Dá, ale většinou se to nevyplatí. Stačí pouze počkat, dokud projevy poltergeista samy od sebe nepominou.

Někdy to trvá pár dní, jindy týdnů, ale jen občas se projevy objevují v měsících. V prvním případě je hlavně potřeba najít toho, na koho je duch navázaný, a řešit jeho potíže, které paranormální jev lákají.

Důležité je, aby se co nejvíce odbouraly stresové faktory, problémy, rodina se musí snažit udržovat psychickou pohodu. Možná není od věci i návštěva psychologa nebo nějakých alternativních odborníků.

Navíc přítomnost kněze mnohdy umocní stres, který je pro existenci škodlivé entity k zapotřebí. Čím větší strach, tím více se telekinetické schopnosti nepřítele zvětšují a nabírají na intenzitě. Foto: enriquelopezgarre / pixabay
NOVÝ SPOLUBYDLÍCÍ

Rodinné domy jsou ideálním místem pro paranormální aktivity, nejinak tomu bylo i v Nedamově na Českolipsku. V roce 2016 zde probíhala oprava domu, který byl poničen v důsledku vypuknutí požáru. Z ničeho nic na stavbě těsně vedle jednoho z dělníků dopadla ocelová tyč, která by ho byla jistě zabila.

Nikdo nevěděl příčinu, jak se to mohlo stát. Tyče se totiž nacházely pouze v garáži, tak jak se mohla objevit na stavbě? To byl ale teprve začátek. V následujících dnech se v domě odehraje série podivných úkazů, jejichž jediným vysvětlením bylo, že zde řádí poltergeist.

Létajícími předměty počínaje, ohrožením na zdraví konče. Vše vygradovalo, když v domě zničehonic začaly hořet předměty. Během těch šesti dnů se v domě vyskytlo přes 40 samovznícení i nehořlavých předmětů a přes desítku létajících věcí i s útokem na člověka.

Po zavolání hasičů a policistů dochází k dalším vzplanutím – podivné je to, že se oheň nešíří, je pouze lokální. „Když na ohniště namířili hasiči termokameru, zjistili, že oheň měl teplotu třicet stupňů, což je míň, než má lidské tělo.

Takže jste do něj mohli sáhnout a nic se vám nestalo. Byl to studený oheň,“ popisuje psychotronička Renata Lopourová. Mohl si někdo pohrát s fyzikálními jevy, nebo to bylo skutečně dílo poltergeista?

Nakonec je pozván kněz, jenž dům vysvětí. Poltergeist byl v tomto případě zřejmě vázán na jednu osobu žijící v domě, po jejím odchodu, už k dalším podivnostem od té doby nedošlo.

Foto: Úvodní foto: Javier-Rodriguez / pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 - pixabay
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Chanel Cruise 2021 – Balada na módní vášeň
epochalnisvet.cz

Chanel Cruise 2021 –...

Jednoduchou, přesto originálně pojatou módní...
Když atentát na Hitlera zhatí průvodčí
epochaplus.cz

Když atentát na Hitlera zhatí...

„Moc rád bych si s Adolfem Hitlerem potřásl rukou,“...
Čeká druhé dítě se svým milencem?
nasehvezdy.cz

Čeká druhé dítě se svým...

Na hlavní hvězdě Slunečné...
Kuchyňské náčiní: Přenosný gril používali už staří Řekové
epochaplus.cz

Kuchyňské náčiní: Přenosný gril...

Píše se rok 1500 př. n. l. Řecká hospodyně bere...
Inspirace leteckými hangáry
rezidenceonline.cz

Inspirace leteckými hangáry

Zní to možná neuvěřitelně, ale právě...
Za zázračným sgrafitem do Slavonic
epochanacestach.cz

Za zázračným sgrafitem do...

Město Slavonice vás...
Rozchod se Zajícem se nekoná
nasehvezdy.cz

Rozchod se Zajícem se nekoná

Už téměř patnáct let tvoří...
Jak zlepšit poruchu řeči?
21stoleti.cz

Jak zlepšit poruchu řeči?

Výzkumný tým ve složení Luboš Brabenec,...
Rakovina prostaty v Česku neklesá
21stoleti.cz

Rakovina prostaty v Česku...

Počty lidí s rakovinou prostaty v Česku...
Zámek Horšovský Týn: Krása, která povstala z popela
epochanacestach.cz

Zámek Horšovský Týn: Krása,...

V historii nalezneme mnoho...
Opomíjená parazitární nemoc zasahuje až do Evropy
epochalnisvet.cz

Opomíjená parazitární nemoc...

Vzácné případy onemocnění způsobených tasemnicemi,...
Limitovaná edice PRIM ORLÍK TITAN
iluxus.cz

Limitovaná edice PRIM ORLÍK...

Hodinky PRIM ORLÍK, které dnes považujeme za...