15. srpna 1977: Astronom Jerry Ehman zachytí tzv. Wow! signál, nikdy nevysvětlený úzkopásmový signál přicházející zpoza hranic Sluneční soustavy.
Domů     Záhady historie
Strašák jménem Cropsey: Městská legenda o únosech dětí je pravdivá
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 13.4.2021
4.5tis
Cropsey prý unáší děti do lesa, foto Pixabay
64
SDÍLENÍ
4.5tis
ZOBRAZENÍ

Šílený vrah, který uprchl z psychiatrické nemocnice a skrývá se v lesích Staten Islandu, prý unáší děti, mučí je a nakonec je zabíjí. Má přezdívku Cropsey a dlouhou dobu je považován za pouhou městskou legendu. Jenže strašidelná současná pověst je možná pravdivá.

Cropsey prý unáší děti do lesa, foto Pixabay Cropsey má prý místo ruky hák, foto Gerhard Elsner / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Chátrající budova nemocnice Seaview, kde se Rand zdržoval, foto H.L.I.T. / Creative Commons / CC BY 2.0 Správní budova zařízení pro duševně nemocné Willowbrook na staré pohlednici, foto neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo

V oblasti Staten Islandu, což je jeden z pěti obvodů amerického města New York, se v 70. letech rodí pověst, která bude zdejší děti děsit ještě mnoho let. A poté, co vyjde najevo, že se možná zakládá na pravdě, se pro změnu vyděsí i jejich rodiče.

Říká se mu Cropsey a jeho domovem jsou ruiny bývalého sanatoria pro pacienty s tuberkulózou, nemocnice Seaview. Vypadá prý jako strašák, v některých verzích legendy má dokonce místo ruky hák, ale ve skutečnosti je to šílený maniak, který uprchl z psychiatrické léčebny.

V noci prý vychází ze svého úkrytu, aby lovil malé děti a unášel je do podzemních chodeb pod sanatoriem, kde je následně vykuchával a možná i pojídal. Dlouho Cropsey existoval pouze v příbězích vyprávěných teenagery u táboráků či rodiči, kteří se pokoušeli odradit své děti od toulání venku v pozdních hodinách. Mohl tou dobou už skutečný Cropsey číhat ve tmách a čekat na svou příležitost?

Cropsey má prý místo ruky hák, foto Gerhard Elsner / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

STRAŠÁK JMÉNEM ANDRE

Cropsey se stejně jako Candyman dočká filmové adaptace, v roce 1981 je natočen legendou inspirovaný horor Žár. A o šest dalších let později se děsivý mýtus stává skutečností. V roce 1987 před soudem stane Andre Rand (*1944) ze Staten Islandu, je obžalovaný a následně shledán vinným z únosu a vraždy dvanáctileté Jennifer Schweiger, jejíž tělo bylo nalezeno v mělkém hrobě na pozemku zařízení pro duševně nemocné Willowbrook State Mental Facility.

Není to první Randův prohřešek. Už v roce 1983 Rand unesl školní autobus s 11 dětmi uvnitř a odvezl je na letiště, za což si pobyl 10 měsíců za mřížemi. Dvakrát také čelí obvinění ze znásilnění nezletilých dívek.

Během vyšetřování vraždy Jennifer Sweiger se Rand navíc stává hlavním podezřelým v řadě dalších případů pohřešovaných dětí, který zmizely v průběhu 70. a 80. let. O nich se také předpokládá, že byly zavražděny, ale jejich těla nebyla nalezena.

V těchto případech Randovi vina nebyla prokázána. Je Andre Rand skutečným Cropseyem, který měl existovat jen v legendách?

Správní budova zařízení pro duševně nemocné Willowbrook na staré pohlednici, foto neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo

MRAZIVÁ PODOBA

Je až děsivé, jak se legenda, která se vyprávěla dávno předtím, než na světlo vypluly Randovy děsivé zločiny, shoduje se skutečností. Rand sice není uprchlým pacientem psychiatrické léčebny, ale v jednom podobném zařízení pracoval.

Byl zaměstnancem instituce Willowbrook, která v té době sloužila jako ústav pro děti s mentálním postižením a ve které se od 70. let do jejího uzavření v roce 1987 odehrávalo brutální týrání a sexuální zneužívání zde umístěných dětí.

V době svého zatčení byl Rand bez domova a přebýval v provizorním kempu v areálu opuštěné léčebny, nedaleko ruin nemocnice Seaview, která byla tak úzce spjata s legendou o Cropseyovi. Jak je možné, že se legenda tak podobá skutečnosti, o které v té době ještě nikdo nevěděl?

Stal se Cropsey pro Randa inspirací, nebo snad prvotní vypravěč legendy o únosech dětí v oblasti věděl více než ostatní?

Chátrající budova nemocnice Seaview, kde se Rand zdržoval, foto H.L.I.T. / Creative Commons / CC BY 2.0
Foto: Creative Commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 12.8.2022 2.5tis
Jisté je, že objev elixíru mládí by změnil svět. Ovšem, ani nechtěná odchylka, oproti původně zamýšlenému produktu, nemusí být úplně nezajímavá. Stalo se to prý v nějaké alchymistické laboratoři v Číně v devátém století. Pravda, elixír mládí to zrovna nebyl. Svět to ale určitě změnilo! Tradičně je citováno, že objev černého střelného prachu mají „na svědomí“ čínští alchymisté […]
od Mirek Brát 12.8.2022 3.0tis
Píše se rok 1942 a v pracovně říšského vůdce SS je stůl pokrytý odbornými články, knihami, ilustracemi a fotografiemi. Jejich společným jmenovatelem je čáp bílý (Ciconia ciconia). Heinrich Himmler je nadšený. Čápi pomohou třetí říši srazit nenáviděnou Anglii na kolena! Čáp bílý je v Evropě velmi oblíbeným ptákem. Každé malé dítě přece ví, že děti nosí […]
od Mirek Brát 11.8.2022 2.8tis
Mohutný hrad v maďarském městě Eger se proslavil hrdinskou obranou proti Turkům v šestnáctém století. Památkou na tuto dobu jsou i rozlehlé hradní kasematy, ve kterých se údajně objevují i záhadné paranormální jevy. Straší zde snad duchové tureckých vojáků, kteří se pokoušeli do hradní pevnosti prokopat? Nutno dodat, že zatímco prvnímu útoku turecké armády hrad […]
od Dalibor Vrána 11.8.2022 3.1tis
Žralok bílý patří právem k nejobávanějším predátorům. Říká se o něm, že je to dokonalý stroj na zabíjení. Ve vodě je rychlý jako střela, má několik řad zubů ostřejších než čerstvě nabroušené nože a stisk jeho čelistí drtí kosti stejně nezastavitelně jako ocelový píst. Dlouhé roky byl pro většinu lidí jen příšerou z legend a […]
od Pavel Polcar 10.8.2022 2.8tis
Život princů a princezen není vždy bezstarostný, možná tak ten v pohádkách, ale v historii jejich životy většinou nekončily příliš vesele. Vypravme se do londýnského Toweru, v němž byli uvězněni princové Edward a Richard. Důvodem jejich uvěznění bylo zabránění stát se králem a zjevným dědicem. V dubnu 1483, kdy zemřel král Edward IV., se nakrátko stal […]