3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Strašidelný les Hoia – Baciu
Strašidelný les Hoia – Baciu
od 14.5.2022
1.5tis
Pohled na les Hoia – Baciu v listopadu 2012. FOTO: Miclaus George / creative Commons / CC BY 3.0
162
SDÍLENÍ
1.5tis
ZOBRAZENÍ

Lesní porosty jsou zdrojem odpočinku, načerpání sil a pohody. Proto jsou lidmi tak oblíbené. Ale jsou oblasti, kdy se les může tvářit také nepřátelsky.

Vzpomeňme známý a obávaný Branišovský les u Českých Budějovic, který je opředený celou řadou děsivých pověstí.

V cizině mezi ty obávané lesy patří také rumunský, zvaný Hoia – Baciu.

Pohled na město Kluž. FOTO: Dennis Jarvis / Creative Cpmmons / CC BY-SA 2.0 Pohled na město Kluž a les Hoia - Baciu. FOTO: Roamata - Vlastní foto / Creative Commons / Public Domain Pohled na les Hoia - Baciu v listopadu 2012. FOTO: Miclaus George / creative Commons / CC BY 3.0

LES HOIA – BACIU

Tento les v blízkosti města Kluž má celkovou rozlohu asi 250 hektarů. Tato Transylvánská oblast je většinou celosvětově známá především románem o hraběti Drákulovi.

reklama

O lese Hoia – Baciu se traduje celá řada strašidelných příběhů a legend, například o zmizelých lidech. Ostatně samotný název lesa Hoia – Baciu je pojmenován po pastýři, který zde zmizel i se svým stádem čítajícím na tisíc ovcí.

V lese rostou i prapodivné kmeny neobvyklých tvarů, větve jsou někde zuhelnatělé a křivé stromy připadají lidem jako přízraky.

V centrální oblasti je ale místo, kde nic neroste. A nikdo neví, proč tomu tak je. Má to snad nějakou spojitost s tvrzením, že zde přistávají vesmírné lodě? Na konci 60. let jeden z obyvatel Kluže dokonce vesmírnou loď nad stromy stačil i vyfotografovat. Analýzy fotografie neshledaly, že by šlo o nějaký podvrh.

Bylo to v srpnu roku 1968, kdy se pětatřicetiletý armádní technik Emil Barnea, spolu se svou přítelkyní a dvěma přáteli, rozhodli utábořit se v tomto lese. A to i přes varování místních vesničanů.

reklama

Při sbírání dříví slyšel Emil volání přátel, že něco je nad stromy. Objekt nevydával žádný zvuk, ale po chvíli se rozzářil a začal stoupat vzhůru.

Přesto se Barneovi podařilo udělat tři snímky tohoto objektu, než prudce zmizel v oblacích. Jeho fotografie vzbudily především zájem ufologů z celého světa i o tento les.

Již začátkem šedesátých let se do lesa na průzkum vydal biolog Alexandru Sift. Popisuje výskyt podivných stínů a světel. Také parapsycholog Adrian Patrut uvádí, jaké nepříjemné pocity měl při delším pobytu v tomto lese.

Pohled na město Kluž a les Hoia - Baciu. FOTO: Roamata - Vlastní foto / Creative Commons / Public Domain
Pohled na město Kluž a les Hoia – Baciu. FOTO: Roamata – Vlastní foto / Creative Commons / Public Domain

BERMUDSKÝ TROJÚHELNÍK RUMUNSKA?

Jde o další název pro tento velice zajímavý les. Existuje spousta legend a strašidelných příběhů o zmizelých lidech, nebo o lidech, kteří se sice vrátili, ale byli různě poznamenáni.

reklama

Kromě historky o ztraceném pastevci s početným stádem ovcí se traduje mimo jiné i pověst o zmizení skupiny ukrytých partyzánů z druhé světové války.

Záhadný je také vliv lesa na lidské zdraví. Několika lidem se po pobytu zde objevily na kůži záhadné popáleniny, trápil je stav úzkosti, nespavosti, bolesti hlavy či pocity velké žízně.

Že by zde působily tajemné síly? V oblasti se často náhle objeví těžká černá mlha, která vznikne zničehonic. Říká se, že v lese byly kdysi nemilosrdně zavražděny stovky rumunských rolníků.

K záhadným případům patří například příběh zmizení dvacetiletého Stelian Petrescu někdy v šedesátých letech. Po brzkém návratu byl však muž celý zarostlý, jako by v lese strávil dlouhé týdny. A jeho oblečení se téměř rozpadalo.

V roce 1972 do lesa zabloudila pětiletá Cosmina. Když ji druhého dne vesničané našli v lese, děvče vypadalo starší nejméně o pět let.

A už pouhý měsíc po tom, co se v lese ztratilo děvče, se zde ztratila také dospělá žena. Když byla posléze nalezena, nic si nepamatovala. Ale v ruce měla neznámou třpytivou minci. Znalci v ní poznali platidlo, které se naposledy používalo v patnáctém století. Jak k němu však přišla?

Pohled na město Kluž. FOTO: Dennis Jarvis / Creative Cpmmons / CC BY-SA 2.0
Pohled na město Kluž. FOTO: Dennis Jarvis / Creative Cpmmons / CC BY-SA 2.0

NOVÉ OTÁZKY

Znamená to snad, že někteří návštěvníci v lese se mohli propadnout do jiné dimenze časoprostoru, či prošli v Hoia – Baciu bránou do jiného, paralelního světa? Jsou to otázky především pro parapsychology. A co záhadné UFO? Má také nějakou souvislost s podivnými jevy?

Nebo snad anomálie způsobuje několik velmi silných pramenů zemské energie, které zde deformují vegetaci a přivádí lidi do nepříjemných stavů? V blízkosti takových pramenů se prý mohou nacházet i zmíněné časoprostorové brány. A tak otázky zatím zůstávají.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 291
Černá Volha, tak se říká městské legendě rozšířené v Polsku, Rumunsku, Maďarsku, Rusku, Bělorusku, na Ukrajině, v Řecku a Mongolsku především v 60. a 70. letech 20. století. Vypráví o vozu GAZ-21 nebo GAZ-24, který byl údajně používán k únosům a vraždám lidí. Podle různých verzí jím jezdila komunistická tajná policie, ruská mafie, satanisté nebo sám Satan. Legenda nejspíš souvisí s faktem, že t
od 2.12.2022 1.4tis
Může člověk při transplantaci srdce přijmout i chuť vraždit? Ve Španělsku to raději nehodlají riskovat. Za všechny mluví případ vraha Juana Carlose Alfara. Ten se zastřelí zabarikádovaný ve svém domě v roce 2012 poté, co spáchá dvojnásobnou vraždu ve vesnici Salobral. Americký sériový zabijá
od 2.12.2022 2.0tis
Popularita proutkaření neustále stoupá, nyní se s virgulí hledají například nemoci v lidském těle. Údajně se může proutkařem stát každý z nás. Otestujte se, zda máte talent! Na začátek budete potřebovat svou vlastní virguli. Důležité je, že se vůbec nemusí jednat o dřevěnou vidlici, každému proutkaři vyhovuje jiný nástroj, materiál i tvar, někteří
od 30.11.2022 2.6tis
Je noc. Dům je tichý, všichni už spí. V tom se pomalu otevřou dveře pokoje, ozve se slabé zavrzání. Opatrné kroky. Mladá žena, která tu leží na posteli, se posadí na posteli. To, co se stane vzápětí, si bude pamatovat celý život. Žena v pokoji je 24letá Eva Kočová. Zamžourá do tmy ke knihovně, kde kdosi postává: „Tati, ty si jdeš pro knížku? Tak já ti rozsvítím.“ Podobná příhoda by nebyla ničím
od 30.11.2022 3.1tis
Město Malbork se stejnojmenným hradem najdeme nyní v severním Polsku. Kdysi se jednalo o lokalitu s „pruským“-německým osídlením. Nepřekvapí tak, že město i hrad založili ve třináctém století rytíři Řádu německých rytířů. Podle všeho se duchům těchto bojovníků nechce Malbork opustit ani v moderní současnosti… Hrad Malbork je nejrozsáhlejší o