reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Paranormální jevy
Strašidelný les Hoia – Baciu
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 14.5.2022
1.5tis
Pohled na les Hoia – Baciu v listopadu 2012. FOTO: Miclaus George / creative Commons / CC BY 3.0
162
SDÍLENÍ
1.5tis
ZOBRAZENÍ

Lesní porosty jsou zdrojem odpočinku, načerpání sil a pohody. Proto jsou lidmi tak oblíbené. Ale jsou oblasti, kdy se les může tvářit také nepřátelsky. Vzpomeňme známý a obávaný Branišovský les u Českých Budějovic, který je opředený celou řadou děsivých pověstí.

V cizině mezi ty obávané lesy patří také rumunský, zvaný Hoia – Baciu.

Pohled na město Kluž. FOTO: Dennis Jarvis / Creative Cpmmons / CC BY-SA 2.0 Pohled na město Kluž a les Hoia - Baciu. FOTO: Roamata - Vlastní foto / Creative Commons / Public Domain Pohled na les Hoia - Baciu v listopadu 2012. FOTO: Miclaus George / creative Commons / CC BY 3.0

LES HOIA – BACIU

Tento les v blízkosti města Kluž má celkovou rozlohu asi 250 hektarů. Tato Transylvánská oblast je většinou celosvětově známá především románem o hraběti Drákulovi.

O lese Hoia – Baciu se traduje celá řada strašidelných příběhů a legend, například o zmizelých lidech. Ostatně samotný název lesa Hoia – Baciu je pojmenován po pastýři, který zde zmizel i se svým stádem čítajícím na tisíc ovcí.

V lese rostou i prapodivné kmeny neobvyklých tvarů, větve jsou někde zuhelnatělé a křivé stromy připadají lidem jako přízraky.

V centrální oblasti je ale místo, kde nic neroste. A nikdo neví, proč tomu tak je. Má to snad nějakou spojitost s tvrzením, že zde přistávají vesmírné lodě? Na konci 60. let jeden z obyvatel Kluže dokonce vesmírnou loď nad stromy stačil i vyfotografovat. Analýzy fotografie neshledaly, že by šlo o nějaký podvrh.

Bylo to v srpnu roku 1968, kdy se pětatřicetiletý armádní technik Emil Barnea, spolu se svou přítelkyní a dvěma přáteli, rozhodli utábořit se v tomto lese. A to i přes varování místních vesničanů.

Při sbírání dříví slyšel Emil volání přátel, že něco je nad stromy. Objekt nevydával žádný zvuk, ale po chvíli se rozzářil a začal stoupat vzhůru.

Přesto se Barneovi podařilo udělat tři snímky tohoto objektu, než prudce zmizel v oblacích. Jeho fotografie vzbudily především zájem ufologů z celého světa i o tento les.

Již začátkem šedesátých let se do lesa na průzkum vydal biolog Alexandru Sift. Popisuje výskyt podivných stínů a světel. Také parapsycholog Adrian Patrut uvádí, jaké nepříjemné pocity měl při delším pobytu v tomto lese.

Pohled na město Kluž a les Hoia – Baciu. FOTO: Roamata – Vlastní foto / Creative Commons / Public Domain

BERMUDSKÝ TROJÚHELNÍK RUMUNSKA?

Jde o další název pro tento velice zajímavý les. Existuje spousta legend a strašidelných příběhů o zmizelých lidech, nebo o lidech, kteří se sice vrátili, ale byli různě poznamenáni. Kromě historky o ztraceném pastevci s početným stádem ovcí se traduje mimo jiné i pověst o zmizení skupiny ukrytých partyzánů z druhé světové války.

Záhadný je také vliv lesa na lidské zdraví. Několika lidem se po pobytu zde objevily na kůži záhadné popáleniny, trápil je stav úzkosti, nespavosti, bolesti hlavy či pocity velké žízně.

Že by zde působily tajemné síly? V oblasti se často náhle objeví těžká černá mlha, která vznikne zničehonic. Říká se, že v lese byly kdysi nemilosrdně zavražděny stovky rumunských rolníků.

K záhadným případům patří například příběh zmizení dvacetiletého Stelian Petrescu někdy v šedesátých letech. Po brzkém návratu byl však muž celý zarostlý, jako by v lese strávil dlouhé týdny.

A jeho oblečení se téměř rozpadalo. V roce 1972 do lesa zabloudila pětiletá Cosmina. Když ji druhého dne vesničané našli v lese, děvče vypadalo starší nejméně o pět let.

A už pouhý měsíc po tom, co se v lese ztratilo děvče, se zde ztratila také dospělá žena. Když byla posléze nalezena, nic si nepamatovala. Ale v ruce měla neznámou třpytivou minci. Znalci v ní poznali platidlo, které se naposledy používalo v patnáctém století. Jak k němu však přišla?

Pohled na město Kluž. FOTO: Dennis Jarvis / Creative Cpmmons / CC BY-SA 2.0

NOVÉ OTÁZKY

Znamená to snad, že někteří návštěvníci v lese se mohli propadnout do jiné dimenze časoprostoru, či prošli v Hoia – Baciu bránou do jiného, paralelního světa? Jsou to otázky především pro parapsychology.

A co záhadné UFO? Má také nějakou souvislost s podivnými jevy?

Nebo snad anomálie způsobuje několik velmi silných pramenů zemské energie, které zde deformují vegetaci a přivádí lidi do nepříjemných stavů? V blízkosti takových pramenů se prý mohou nacházet i zmíněné časoprostorové brány. A tak otázky zatím zůstávají.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.4tis
Tragické krveprolití, při němž umírá šest členů rodiny DeFeových, se stává předlohou několika hororů. Skutečný příběh odehrávající se v roce 1974 v městečku Amityville je přitom stejně děsivý a záhadný jako jeho verze filmové verze.     Krvavá scéna se policistům naskytne v noci 13. listopadu 1974 poté, co vtrhnou do domu na Ocean Avenue […]
od Mirek Brát 26.6.2022 1.6tis
Broumovský klášter Řádu svatého Benedikta je spojen nejen s takzvanou kopií Turínského plátna, ale i s fextem, člověkem, jehož ostatky se po smrti jaksi odmítají rozložit. Důkaz se nachází v klášterním podzemí. Do východočeského Broumova se v roce 2000 dostal soubor desítek mumifikovaných těl ze sedmnáctého a osmnáctého století. Původně byly uchovávány v kryptě farního kostela svatého Prokopa ve Vamberku. […]
od Pavel Polcar 24.6.2022 3.3tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 2. část Obchvat Stocksbridge, Stocksbridge Ve srovnání s ostatními se jedná o poměrně novou silnici, i tak se ale k Stocksbridge váže plno paranormálních událostí. Silnice spojuje M1 s A1616 a od zahájení stavby v roce 1988 se stala místem pro řadu strašidelných podvodů. Během prací dva hlídači […]
od Pavel Polcar 23.6.2022 1.7tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 1. část Cesta duchů, A75 od Gretny po Annan Jen na skotské straně hranice je trasa pověstná extrémně špatně osvětlenou silnicí. Od Gretny po Annan si mohou tmavé cesty pohrát s myslí člověka a vyvolají obzvláště děsivé představy. Zejména paranormální minulost této silnice je velmi dobře známa. Policie […]
od Dalibor Vrána 22.6.2022 2.5tis
Koncem podzimu 1974 se tehdy ještě začínající spisovatel Stephen King (*1947) trápí se svou novou knihou. Spolu s manželkou Tabithou (*1949) jedou na výlet do Boulderu v Coloradu. Netuší, že mu to změní jak kariéru, tak vlastně i celý život… Místní dají Kingovým tip, ať vyrazí do hor, pročistit si hlavu. Stephenovi to přijde jako […]