26. listopadu 1977: Televizní vysílání v částech jižní Anglie přerušuje údajná mimozemská bytost Vrillon, vyzývající k odzbrojení.
Domů     Náboženství a okultismus
Svědectví tajemného papyru: Existuje důkaz o Kristově manželce?
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 8.10.2022
863
Vystupuje i v některých apokryfech a v řadě křesťanských církví je uctívána jako svatá. Foto: Creative commons – volné dílo

Máří Magdaléna, věčný přízrak křesťanství. Byla, nebo nebyla ženou Ježíše Krista? Již dlouho se spekuluje o tom, že tomu tak mohlo být…

Vystupuje i v některých apokryfech a v řadě křesťanských církví je uctívána jako svatá. Foto: Creative commons - volné dílo Noli me tangere, setkání se vzkříšeným Ježíšem. Foto: Creative commons - volné dílo Byla vážně Ježíšovou ženou? Foto: Creative commons - volné dílo

Máme hmatatelný důkaz? Jde o fragment starověkého papyru, který přináší nečekané svědectví z dob raného křesťanství.

Ježíš Kristus měl manželku! S takovýmto odvážným tvrzením přišli v září 2012 američtí vědci z proslulé americké Harvardské univerzity. Dostal se jim totiž do rukou útržek záhadného starověkého papyru, jehož text údajně nasvědčuje tomu, že Spasitel nekráčel životem jen se svými učedníky, ale po jeho boku nejspíš stála i žena, která mu byla životní družkou.

Dokument poznamenaný časem pochází ze soukromé sbírky a je psán koptštinou – mrtvým afroasijským jazykem, jenž má blízko k egyptštině. Badatelé jej oficiálně představili letos v září na speciální konferenci v italském Římě. Poté nenápadný kus papyru zaplnil titulní strany světových médií.

MOJE ŽENA…

Hlavní výzkumnicí, jež se zabývá poselstvím papyru, který víří vášně, byla významná akademička Dr. Karen Leigh King (*1954).

Tato specialistka na rané křesťanství a úlohu žen v počátcích církve zasazuje původ kontroverzního dokumentu do 2. až 4. století našeho letopočtu. Útržek má podle ní pocházet z města Nag Hammádí, ceněného archeologického naleziště v Horním Egyptě (asi 80 km severozápadně od dnešního Luxoru).

King památku důkladně zkoumala a text se jí podařilo přeložit. A právě přeložená slova mají být svědectvím o Ježíšově manželce! „Ježíš jim řekl: ‚Moje žena´,“ stojí doslova na dávném papyru.

Znalec koptštiny Dr. Stephen Emmel, Ph.D. (*1952) z univerzity v německém Münsteru potvrzuje, že slovo „žena“ zde figuruje ve smyslu „manželka“.

Noli me tangere, setkání se vzkříšeným Ježíšem. Foto: Creative commons – volné dílo

TAJEMNÁ MÁŘÍ

Z kontextu podle doktorky King vyplývá, že označením „moje žena“ měl Ježíš na mysli Marii Magdalénu, kontroverzní náboženskou postavu, která je často církví označována za napravenou prostitutku. Tato žena je starými křesťanskými příběhy popisována jako blízká přítelkyně Krista, která jej věrně provázela na jeho poutích, a dokonce stála spolu s jeho matkou pod křížem v průběhu Ježíšova ukřižování.

Písemné záznamy nalezené po 2. světové válce v Egyptě se zmiňují o tom, že Marie Magdaléna byla nejoblíbenější Ježíšovou učednicí, na niž ostatní apoštolové (Ježíšovi učedníci) žárlili. Mohlo být důvodem této údajné žárlivosti mimořádné citové pouto, které Ježíše a Máří pojilo?

Byla vážně Ježíšovou ženou? Foto: Creative commons – volné dílo

UČEDNICE I MANŽELKA

Papyrus by mohl potvrzovat i to, že Marie Magdaléna patřila mezi apoštoly. Celkem jasně by na tuto skutečnost odkazovala věta: „Ona je schopna být mou učednicí,“ kterou rovněž najdeme na pozoruhodném útržku.

Doktorka King uvádí, že jde o výsek ze slov, kterými Ježíš obhajuje přítomnost Marie Magdalény mezi jeho nejbližšími učedníky. Již nyní je prokázáno, že materiál dokumentu není podvrh, ale jde o skutečný historický artefakt starý stovky let.

Podrobnému zkoumání má však být podroben ještě inkoust, kterým je text psán. „Máme ještě nějakou práci, jako je testování inkoustu, a tak dále a tak dále, ale to, co je vzrušující na tomto fragmentu, je, že jde o první případ, kdy máme od křesťanů tvrzení, že Ježíš měl manželku,“ upozorňuje Karen King.

NEZNÁMÉ EVANGELIUM

V odborných kruzích se šušká, že útržek může představovat fragment evangelia Máří Magdalény, o jehož existenci například Karen King dlouhodobě spekuluje. Najdou se ale i specialisté, jako třeba kanadský lingvista Dr. Wolf-Peter Funk, kteří zkoumaný papyrus nepovažují za významný.

Podle nich nejde o dostatečný důkaz toho, že by Kristus vstoupil s nějakou ženou do svazku manželského.

Lokalita:
reklama
Související články
od Jiří Nechanický 25.11.2022 1.9tis
O tom, že sexuální energie a libido má nad lidmi velkou moc, není třeba pochybovat. Bylo by proto podivné, kdyby se toho temné bytosti nepokusily využít. Zejména proto, že náboženské předsudky podporované řadou církví v lidech dlouhodobě vyvolávaly strach ze sexuality. Vštěpování negativních pocitů ze sexu a potěšení je spolehlivou cestou, jak otevřít dveře bytostem, které nás pohltí. Počáteční […]
od Jiří Nechanický 25.11.2022 2.2tis
Základním a nejoblíbenějším pramenem pro předpovědi konce světa je Zjevení Janovo, součást biblického Nového zákona. Naleznete v něm popis Apokalypsy – tedy konce světa na zemi a návratu Ježíše Krista – se všemi podrobnostmi, jako jsou řeky krve, šelmy vládnoucí světu nebo draci sršící oheň. Protože v celém textu není jediné konkrétní datum a ani jej nenaznačuje, […]
od Jiří Nechanický 24.11.2022 2.4tis
Způsobů ke komunikaci se zemřelými je více. Nejprve se rozhodněte, zda po duchovi chcete přesné odpovědi, či jen odpovědi typu: ano, ne, nevím. Sežeňte si několik lidí, se kterými budete seanci provádět, doporučený počet účastníků je tři až pět. Nepodceňujte volbu prostředí. Mělo by jít o tichou zatemněnou místnost. Duch by totiž mohl okny odejít. Stejně […]
od Jiří Nechanický 24.11.2022 2.7tis
Exorcismus je vděčné téma pro filmové zpracování. Jenže realita má do filmů daleko. Již na začátku 20. století se nejprve na jevištích a posléze i na filmových plátnech objevuje hra Dybuk od S. Anského (1863–1920), které drsně líčí židovský exorcismus nad dívkou posednutou zlým duchem. Na filmovém plátně pak přichází v roce 1973 Vymítač ďábla natočený Williamem Friedkinem (*1935), který dostává […]
od Eva Soukupová 23.11.2022 2.9tis
V okolí města New Orleans oblasti se dříve dobře dařilo kněžkám voodoo, které jsou prý zodpovědné za paranormální jevy zaznamenávané ve zdejších močálech. Nejstrašnější událost má prý na svědomí Julia White. Ta po své smrti měla způsobit obří pohromu a zabít tak stovky nevinných.     Močály Manchac se rozkládají na velké části amerického státu […]