Megalit je spojením dvou řeckých slov – mega (velký) a lithos (kámen). Tyto zvláštní stavby však nejsou jen v Evropě, ale po celém světě. Proč? To nevíme.
Silná energie
Asi 120 km západně od Londýna leží vesnic Avebury, kde je největší kamenný kruh v Evropě. Průměr hlubokého příkopu, který celý kruh objímá, je 427 m. Návštěvníci se mohou kamenů dotýkat a čerpat jejich energii.
Bolivijská abeceda
Nedaleko bolivijského jezera Titicaca v nadmořské výšce 3800 m je kamenná památka asi ze 6. století našeho letopočtu. Naleziště Puma Punku bývalo součástí velkého chrámového komplexu. Co znamenají obří kameny ve tvaru písmen?
Dokonalý pohled z výšky
Roku 2001 je na severovýchodě Makedonie v místě zvaném Kokino nalezen kamenný trůn vytesaný do skal v nadmořské výšce přes 1000 m. Archeologové zjišťují, že jsou ve veliké přírodní observatoři staré více než 3800 let! Legendární Stonehenge má silnou konkurenci.
Věčná záhada
Řady megalitů ve francouzské jižní Bretani u obce Carnac nedávají badatelům už mnoho let spát. Stále se kolem nich kupí legendy a nezodpovězené otázky.
Přistávací plochy pro UFO?
Také u nás je plno záhadných staveb. Platí to i o kamenných řadách u Kounova. V přírodním parku je 14 rovnoběžných řad sestavených až z 2000 velkých kamenů. O jejich účelu se dodnes vedou spory.
Jedná se o prastarou observatoř, kultovní místo, či jen jednoduché hranice jednotlivých polí zemědělců? Nejodvážnější spekulace zahrnují i navigační systém pro UFO.
Rekordman a Venuše
V opuštěné části jižní Malty na mírném svahu nad mořem se rozprostírá areál starodávných chrámů, jejichž vznik se datuje mezi léty 3600 až 2500 př. n. l.
Uprostřed nejlépe dochovaného chrámu Hagar Qim se tyčí rekordman mezi megality – monolit vysoký tři a dlouhý šest metrů. Váží asi 57 tun! V místě byla také nalezena řada sošek označených jako tlusté kněžky, ta nejznámější je Venuše maltská.
Nejvíce dolmenů na světě
Největší počet dolmenů na světě prý najdeme na jihu Korejského poloostrova ve třech oblastech – Gochang, Hwasun a Ganghwa. Zdejší dolmeny jsou součásti pohřebních mohyl a o mnoho menší než jinde na světě. Začaly se tu stavět daleko později.
Zatímco nejstarší evropské megality jsou až z roku 4000 před Kristem, v Koreji se jejich počátek datuje k roku 1000 př. n. l.