19. června 2013: Na japonské dívčí škole ve městě Kamigōri propuká masové hysterie. Podle školaček na ně útočí jakýsi démon.
Domů     Svitky od Mrtvého moře ležely ukryté v Izraeli: Střežil kdosi jejich tajemství?
Svitky od Mrtvého moře ležely ukryté v Izraeli: Střežil kdosi jejich tajemství?
od 26.4.2024
3.0tis
Svitky od Mrtvého moře obsahují biblické texty a texty zachycující život tehdejších židů, foto foto Osama Shukir Muhammed Amin / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
341
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Devět malých svitků na koženém řemínku bylo v roce 2014 nalezeno v depozitářích Úřadu pro starožitnosti v Izraeli. Mohou ukrývat dosud neznámé informace o životě Židů před 2000 lety, nebo dokonce o životě Ježíše. Tajemstvím však není jen jejich obsah. Jak je možné, že ležely desetiletí bez povšimnutí?

Svitky od Mrtvého moře obsahují biblické texty a texty zachycující život tehdejších židů, foto foto Osama Shukir Muhammed Amin / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Svitky vystavené v muzeu jordánského města Amman, foto Osama Shukir Muhammed Amin / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Jeskyně kolem mrtvého moře možná ještě nějaké svitky vydají, foto Tamarah / Creative Commons / CC BY-SA 2.5

Pozůstatky více než 900 náboženských rukopisů byly nalezeny v 11 jeskyních nedaleko Kumránu u Mrtvého moře ve 40. a 50. letech minulého století.

Svitky, které se podařilo otevřít a přeložit, obsahují biblické texty i dosud neznámé spisy odhalující podrobnosti o životě tehdejších Židů, vzácně i křesťanů, či popisují historické události. Svitky vznikají v období 530 let př. n. l. až 70 let po Kristu.

Díky tomu se stávají vzácným zdrojem informací. Právě v tomto období se začíná formovat dnes nejrozšířenější světové náboženství. S každým svitkem přicházejí nové informace, jsou proto považovány za cenné archeologické artefakty.

Překvapením se pak stává zpráva, která přichází na jaře roku 2014. Devět malých svitků více než 60 let leželo ukryto v depozitářích izraelského úřadu pro starožitnosti. Světlo světa spatřily jen náhodou. Byly tu zapomenuty, nebo záměrně ukryty? A jaká tajemství odhalí jejich texty tentokrát?

Svitky vystavené v muzeu jordánského města Amman, foto Osama Shukir Muhammed Amin / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Svitky vystavené v muzeu jordánského města Amman, foto Osama Shukir Muhammed Amin / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Dejte nám čas, žádají vědci

Devět malých svitků připevněných na koženém řemínku leželo v depozitářích bez povšimnutí celých šest desetiletí, dokud je náhodou neobjevil jeden z pracovníků Yonatan Adler při prohledávání skladů úřadu.

Na první pohled nepatrné předměty připomínající miniaturní schránky zaujaly jeho pozornost. Domníval se, že by v sobě mohly něco ukrývat, a proto je vzal do místní nemocnice na počítačovou tomografii. Ukázalo se, že má pravdu.

Uvnitř malých obalů se ukrývají 2000 let staré rukopisy! Co na nich může být? Záhy po odhalení tohoto objevu se odborníci nechají slyšet, že budou pracovat na otevření svitků.

„Budeme to dělat pomalu, ale nejdřív musíme konzultovat se všemi našimi odborníky, jak postupovat,“ vysvětluje Pnina Shor, vedoucí ošetření ochrany artefaktů z úřadu pro starožitnosti. „Musíme provést spoustu výzkumů, než s tím začneme,“ dodává.

Odmítá však sdělit, kdy bude celý proces zahájen. Od té doby úřad zarputile mlčí a žádné nové informace nepodá ani po mnoha měsících od nálezu. Skutečně se na jejich otevření pracuje?

Jeskyně kolem mrtvého moře možná ještě nějaké svitky vydají, foto Tamarah / Creative Commons / CC BY-SA 2.5
Jeskyně kolem mrtvého moře možná ještě nějaké svitky vydají, foto Tamarah / Creative Commons / CC BY-SA 2.5

Byly svitky ukryty záměrně?

Svitky byly před 2000 lety součástí modlitebních řemínků, které si Židé nosili k ranním modlitbám. Na svitcích bývají napsány například biblické texty či texty popisující určité osoby a události.

Autorství většiny svitků se připisuje esejcům, židovské sektě, která se usilovně připravovala na příchod mesiáše. Je pravděpodobné, že část svitků může vnést nové světlo na osobnost Ježíše Krista. Pro historiky je to téma žádané a zajímavé.

Z řad židů i křesťanů by se však nové informace nemusely setkat s takovým nadšením. Proč? Zdá se, že Ježíš a jeho život byl pro potřeby obou náboženství postupem času značně zidealizován. Svitky by přitom mohly obsahovat nepohodlné informace.

Podobně tomu bylo například se staroegyptským rukopisem, jenž zmiňuje Ježíšovu manželku. Ačkoliv byl vědci prohlášen za pravý, církev jej odmítá. Riziko podobných odhalení je možná dostatečným důvodem pro záměrné ukrývání svitků.

Jak mohly svitky strávit desítky let přímo před očima vědců bez povšimnutí? „Buď si neuvědomili, že to jsou svitky, nebo nevěděli, jak je otevřít,“ obhajuje Pnina Shor. Budou nakonec úspěšně otevřeny? A jaké informace ukrývají? To ukáže čas.

Foto: cc
Štítky:
Lokalita:
Související články
od 19.6.2024 542
Městem se nese líbezný zvuk připomínající zurčící vodopád. Královna Semiramis přivoní  ke květu ibišku a ucítí sladce medovou vůni. „Domov,“ pomyslí si královna a její srdce zaplesá. Král je šťastný: „Odvedli jste vskutku znamenitou práci,“ obrátí se ke skupině zahradníků. Nabukadnezar II. má vše, co si jen může úspěšný panovník přát. Chlubí se jedním vojenským úspěchem za druhým, vládne obrovs
od 18.6.2024 1.3tis
Kalendář se užíval v celé předkolumbovské střední Americe a dodnes udivuje svou sofistikovaností. Vznikl pravděpodobně dlouhodobým pozorováním opakujících se astronomických jevů, jako jsou pohyby planet, fáze měsíce, sluneční zatmění atd. Mayský kalendář - kamenný model Matthewa Bisanze. FOTO: MBisanz / Creative Commons / CC BY-SA 3
od 18.6.2024 1.7tis
V lesích německých spolkových zemí Bavorsko a Bádensko-Württembersko žije údajně záhadný kryptid. Ne, strach příliš nenahání, pokud tedy nemáte vzácnou úzkostnou poruchu zaměřenou na setkání se zajíci se slušivým parožím. Kdo je wolpertinger a co o něm víme? Obecně vzato je všechno okolo wolpertingera záhadné již od samého počátku. Není totiž jisté
od 17.6.2024 2.2tis
Na západě Bolívie se nachází místo, které je často označováno za nejzáhadnější lokalitu Jižní Ameriky. Ruiny chrámového komplexu zvaného Puma Punku jsou staré asi 1500 let a vědci dodnes nejsou schopni vysvětlit, kdo a jak je vlastně vytvořil. Dochované kamenné bloky totiž působí, jako kdyby byly opracovány moderní technologií!     Poh
od 17.6.2024 2.6tis
O tom vedou vědci dodnes spory. O její návštěvě krále Šalamouna se zmiňuje Bible, Korán a podobný příběh i jiné náboženské texty. Všechny záznamy jsou kombinací konkrétních údajů o bohatství a moudrosti Šalamouna, ale velmi nekonkrétních informací o samotné královně a jejím původu. Bible nás učí, že důvodem, proč se královna vydala na dalekou cestu, jsou zvěsti o moudrosti krále Izraele. Korán
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
epochalnisvet.cz
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation.
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
nejsemsama.cz
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
Mnoho českých turistů každoročně vybírá pro letní dovolenou Chorvatsko. Která místa tu jsou ta nejlepší, a vyplatí se proto o nich přemýšlet? Dalmácie Naprostou většinu pláží v Dalmácii pokrývají drobné kamínky a pláže poměrně rychle klesají pod vodní hladinu. Příjemné okamžiky určitě strávíte na pláži Zlatni rat, která se nachází v Brači. Pozoruhodné je, že
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
historyplus.cz
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
Mladý litevský kníže se žení, aby posílil vztahy své země se sousedním mocným Polskem. Až bude o půl století později ležet na smrtelné posteli, bude jméno jeho rodu znát celá Evropa. Litevské velkoknížectví existuje už osm desítek let, když se vlády ujímá dynastie Gediminovců, odvozující svůj původ od knížete Gediminase (asi 1275–1341). Ten položí základy
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
epochaplus.cz
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se
7 důvodů, proč se vám nedaří hubnout
panidomu.cz
7 důvodů, proč se vám nedaří hubnout
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie.
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
21stoleti.cz
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost
Libanonský tabbouleh
tisicereceptu.cz
Libanonský tabbouleh
Můžete si připravit i netradiční variantu, kdy místo bulguru použijete kuskus nebo quinou. Suroviny 150 g bulguru 4 rajčata 1 okurka 1 červená cibule 2 jarní cibulky 1 a ½ svazku hladkolist
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
iluxus.cz
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
Pražská palírna Garage22 funguje teprve čtvrtým rokem, přesto se na nápojovou scénu už stihla zapsat výrazným písmem. A to nejen na tu českou. Letošní novinka z produkce holešovické destilerie je již
Poslední cinkání dědových klíčů
skutecnepribehy.cz
Poslední cinkání dědových klíčů
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda na
Poznala Baroňová toho pravého?
nasehvezdy.cz
Poznala Baroňová toho pravého?
V nekonečné Ulici má po svém boku milujícího manžela a tři potomky. Ve skutečnosti ale představitelka Ivy Klímové takové štěstí v osobním životě nemá. Hana Baroňová (39) oslaví v listopadu jubileum