26. listopadu 1977: Televizní vysílání v částech jižní Anglie přerušuje údajná mimozemská bytost Vrillon, vyzývající k odzbrojení.
Domů     Neobjasněné události
Tajemná fotka z viktoriánské éry: Komu patří přízračná ruka?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 18.3.2020
4.4tis
Na první pohled obyčejná fotografie skupiny dívek, foto: belfastlive.co.uk
513
SDÍLENÍ
4.4tis
ZOBRAZENÍ

Stará fotografie z města Belfast v Severním Irsku přitahuje pozornost milovníků záhad. Snímek zachycuje skupinu pózujících děvčat. Na rameni jedné z dívek leží ruka, která zdánlivě nikomu nepatří.

Na první pohled obyčejná fotografie skupiny dívek, foto: belfastlive.co.uk Belfast na počátku 20. století, foto: Wikimedia Commons Čí je to ruka na dívčině rameni? foto: belfastlive.co.uk Je to duch, nebo optický klam? foto: belfastlive.co.uk
Čí je to ruka na dívčině rameni? foto: belfastlive.co.uk

Svět zná mnoho fotografií, na nichž jsou údajně zachyceny projevy onoho světa. Často se jedná o mlhavé postavy nebo části jejich těl, které na snímcích nemají co dělat. Před několika měsíci na sebe strhla pozornost černobílá fotografie z roku 1900, kde pózuje skupina zaměstnankyň závodu na zpracování lnu v severoirském Belfastu.

Na tom by ještě nebylo nic zvláštního. Některé dívky se usmívají, jiné jsou spíše zamračené. Zkrátka jen další kolektivní fotografie.

Je to duch, nebo optický klam? foto: belfastlive.co.uk

JE TO DUCH?

Snímek před několika lety zveřejnil web zaměřený na dění v Belfastu v rámci reportáže o zajímavých pracovních místech minulosti. Jedna ze čtenářek, Lynda, však k článku připojí znepokojivý komentář:

„Všiml si někdo té záhadné ruky dotýkající se dívky, která stojí ve druhé řadě odspodu úplně vpravo?“ Její poznámka takřka okamžitě vyvolá bouřlivou reakci. Na pravém rameni děvčete (z pohledu čtenáře na levém –pozn.

red.) jsou totiž skutečně vidět prsty a část ruky neznámé osoby. „Poznala jsem na té fotce svou babičku Ellen Donnelly (rozenou McKillop), která v závodě na zpracování lnu v roce 1900 pracovala.

Můj otec má tento snímek doma a naše rodina už dlouho uvažuje nad tím, zda je na něm vidět duch,“ uvádí Lynda.

Belfast na počátku 20. století, foto: Wikimedia Commons

VYSVĚTLENÍ CHYBÍ

Důvodem je především fakt, že za její babičkou stojí na fotce dívka se založenýma rukama. Nikoho se tedy nedotýká. Navzdory tomu se zdá, že Ellen Donnelly má na rameni čísi ruku. „Snažili jsme se to vysvětlit jako optický klam.

Případně jako zvlnění na dívčině košili. Ale ani jedna z těchto verzí podle mého názoru úplně nesedí,“ říká současný irský publicista Mark McCreary. Je tedy snímek opravdu dokumentací druhého břehu?

„Já osobně na duchy nevěřím. Ale ten úkaz na fotografii je skutečně záhadný,“ dodává Lynda.

Foto: Wikimedia Commons, belfastlive.co.uk
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.11.2022 1.1tis
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileithyia je považována za jednu z nejdůležitějších náboženských […]
od Jiří Nechanický 25.11.2022 2.2tis
Základním a nejoblíbenějším pramenem pro předpovědi konce světa je Zjevení Janovo, součást biblického Nového zákona. Naleznete v něm popis Apokalypsy – tedy konce světa na zemi a návratu Ježíše Krista – se všemi podrobnostmi, jako jsou řeky krve, šelmy vládnoucí světu nebo draci sršící oheň. Protože v celém textu není jediné konkrétní datum a ani jej nenaznačuje, […]
od Mirek Brát 24.11.2022 3.0tis
Je to k nevíře, ale i ve středoevropském geografickém prostoru mohou záhadně mizet lidé. Příkladem je slovenská i polská část pohoří Tatry. I v moderních době zde zmizely desítky lidí. Hovoří se i o působení paranormálních jevů a fenoménů časoprostoru! Po zmizelých pátrá též polská speciální policejní jednotka s příznačným názvem „Archiv X“. Název Tatry […]
od Eva Soukupová 23.11.2022 2.5tis
Vědci si již několik let lámou hlavu nad bizarním chováním některých mořských savců. Jejich početná hejna se záměrně vrhají na mělčinu a pokud se někomu podaří dostat je zpět do vody, nezřídka se mermomocí snaží dostat znovu na pláž. Pokoušejí se o sebevraždu?     Na západním pobřeží Austrálie asi 300 kilometrů od Perthu v […]
od Dalibor Vrána 23.11.2022 2.8tis
31. říjen, Halloween, je dnem, kdy za neobvyklých okolností umírá několik slavných osobností. Patří mezi ně legendární mistr úniků Harry Houdini (1874–1926), ale není zdaleka jediný… Tento původem maďarský iluzionista a eskamotér je ve své době obdivovanou celebritou. Ve 20. letech mu umírá matka a to v něm probouzí zájem o nadpřirozeno. Se svou manželkou […]