Skip to content

Tajemná hrozba: Havajští tuleni čelí novému nebezpečí

Tuleni havajští se mezi ohrožené druhy zařadili zejména kvůli tomu, že je lidé lovili pro jejich kožešiny, dnes však musí čelit dalším nástrahám. Jedná se zejména o nejrůznější nemoci, nedostatečnou genetickou rozmanitost při rozmnožování a velkou roli hraje také lidská činnost, ať už se jedná o zapomenuté rybářské sítě nebo stále zvyšující se objem plastového odpadu v oceánech.

Úřady pro ochranu volně žijících živočichů ovšem v posledních letech zaznamenaly ještě jednu hrozbu a tou jsou úhoři zaseknutí v nose tuleňů.

Tuleň havajský s úhořem v nose

Pohled na fotku, na níž trčí tuleňovi z nosu úhoř je možná vtipný, ve skutečnosti se však jedná o závažný problém. Tuleňů havajských je na celém světě jen něco kolem 1400. Vědci je intenzivně monitorují už čtyřicet let a s tímto problémem se setkali teprve nedávno, případů navíc stále narůstá.

Netradiční parazit může tuleňům jednak způsobit infekci a jednak může způsobit komplikace při potápění. Tuleni totiž před potopení uzavírají své nosní dírky a to s úhořem v nose dost dobře nejde.

Vědci si myslí, že se úhoři do nosu dostanou tak, že je tuleni sní při hledání potravy na mořském dně a poté se nosem pokusí vyvrhnout. Úhoři se totiž skrývají pod kameny a útesy, kde tuleni nejčastěji hledají svou potravu.

Naštěstí není nijak složité úhoře z nosu vytáhnout, nicméně problém je v tom, že na tomto místě nemají úhoři co dělat…

Foto: mnn.com, thecut.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články