1. dubna: Apríl! Ničemu nevěřte.
Domů     Tajemná mapa Vinlandu: Geniální padělek, nebo důkaz přepisující historii?
Tajemná mapa Vinlandu: Geniální padělek, nebo důkaz přepisující historii?
od 25.10.2024
3.2tis
Záhadná mapa neustále trápí historiky i fanoušky záhad. Je pravá nebo není?
367
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Kdo objevil Ameriku? Kryštof Kolumbus? Nebo někdo úplně jiný a už o celá staletí dřív? Tuto otázku by mohla rozřešit záhadná mapa Vinlandu objevená v Barceloně, která pochází z počátku 15. století. Jsou na ní totiž vyobrazena místa, která lidé tehdy neměli vůbec znát.

Záhadná mapa neustále trápí historiky i fanoušky záhad. Je pravá nebo není? Obrys Grónska z mapy téměř přesně kopíruje to, jak opravdu vypadá. Jak by ale takovou informaci mohl vědět někdo v 15. století? Přesnější mapy světa se objevují až daleko později, i proto je Vinland takovou záhadou. Univerzita Yale má mapu v péči a neustále ji zkoumá. Teď její odborníci tvrdí, že je podvodem. Mají tentokrát pravdu?

Po hřbetech knih navršených v policích přebíhají stíny a nad stolem osvíceným lampou se sklání muž. Před sebou má rozložen velký kus pergamenu, na který právě pečlivě zanáší jednu z nejpozoruhodnějších map lidské historie.

Jde o vynikajícího středověkého kartografa, nebo zručného padělatele ze začátku 20. století? To je záhada trápící odborníky už 50 let.

Obrys Grónska z mapy téměř přesně kopíruje to, jak opravdu vypadá. Jak by ale takovou informaci mohl vědět někdo v 15. století?
Obrys Grónska z mapy téměř přesně kopíruje to, jak opravdu vypadá. Jak by ale takovou informaci mohl vědět někdo v 15. století?

Kdo předběhl Kolumba?

Co vlastně mapa pocházející zřejmě z 15. století ukazuje tak zvláštního?

Kromě tehdejších hranic Mongolské říše je na ní celé půlstoletí před slavnou výpravou Kryštofa Kolumba (1451–1506) zakreslena část amerického pobřeží včetně kompletního obrysu Grónska.

Mapa má přitom být jen opisem daleko staršího originálu z poloviny 13. století! Kus severního pobřeží Ameriky je na pergamenu zobrazen jako ostrov označený názvem Vinland. Vedle něj je možné přečíst latinský nápis:

„Ostrov Vinland, objeven druhy Bjarni a Leifem.“ To sice přesně odpovídá moderním důkazům o tom, že část Kanady navštívili již okolo roku 1100 Vikingové, jenže tyto severské kmeny žádné mapy nezakreslovaly a jejich ságy také neoplývají zeměpisnými podrobnostmi.

Odkud tedy autor mapy věděl, jak pobřeží zakreslit? Jedním vysvětlením je, že tyto informace znal, neboť šlo o padělatele a mapa ve skutečnosti pochází ze začátku 20. století. Kde je pravda?

Přesnější mapy světa se objevují až daleko později, i proto je Vinland takovou záhadou.
Přesnější mapy světa se objevují až daleko později, i proto je Vinland takovou záhadou.

Nejasná historie pergamenu

Příběh pergamenu se začíná až roku 1957, kdy jistý knihkupec v Barceloně dává do prodeje středověkou knihu Historia Tartaorum a záhadná mapa je její součástí.

Kupuje ji americký obchodník s uměním Laurence Whitten, o pouhé dva roky později ji však prodá.

Nový majitel pergamen nabídne odborníkům z Britského muzea k přezkoumání a od té doby je pod drobnohledem ještě mnohokrát. Výsledky různých výzkumů mapy lze s trochou nadsázky přirovnat ke karetní hře, ve které se protivníci přebíjejí trumfy.

V roce 1995 provedený radiokarbonový test pergamenu ukázal stáří necelých 50 let. Jedna:nula pro padělek. Druhý test však stáří vzorku označil na celých 500 let. Jedna: jedna.

Chemický rozbor inkoustu v roce 2002 objevil přísadu titanu, která se používá od 20. století. Dva. jedna pro padělek. V roce 2009 však dánský tým tvrdí, že pergamen je zaručeně pravý.

Stejné částice titanu totiž obsahoval i písek, kterým se ve středověku sušil inkoust. Skóre srovnáno.

Univerzita Yale má mapu v péči a neustále ji zkoumá. Teď její odborníci tvrdí, že je podvodem. Mají tentokrát pravdu?
Univerzita Yale má mapu v péči a neustále ji zkoumá. Teď její odborníci tvrdí, že je podvodem. Mají tentokrát pravdu?

Plachty se znakem templářů

Připusťme nyní variantu, že pergamen není padělek. Co to znamená? Kromě důkazu o předkolumbovských cestách jsou tu další velmi zajímavé teorie.

Podle amerického badatele Davida H. Childresse (*1957) sám Kolumbus mapu Vinladu znal. Její původní vydání z 13. století prý totiž patřilo templářům, kteří sbírali znalosti i cennosti doslova po celém světě.

Zeměpisné informace tak mohly pocházet od Arabů, či dokonce Číňanů. Španělští následovníci tohoto tajemného řádu prý podporovali Kolumbovu cestu, což dokazuje i červený kříž na jeho bílých plachtách.

A jak do toho zapadá nedávné tvrzení odborníků z Yale, kteří opět přišli s tím, že jde o padělek?

Zdroje informací: Wikipedia - Vinland Map, Smithsonian Magazine - Viking Map of North America Identified as 20th-Century Forgery, Yale News - Analysis unlocks secret of the Vinland Map — it’s a fake, The New York Times - Yale Says Its Vinland Map, Once Called a Medieval Treasure, Is Fake
1. Yale University Press - Yale University, from this website, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2698304 2. David Trochos at en.wikipedia - From "Harmsworth's Atlas of the World" (Amalgamated Press, 1922; now out-of-copyright) overlaid by this contributor, David Trochos, in green at the same scale and angle, with the representation of Greenland from the Vinland Map scan at File:Vinland_Map_HiRes.jpg., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16952905 3. By anonymous Portuguese (1502) - Biblioteca Estense Universitaria, Modena, Italy, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26117950 4. By HuMcCulloch - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69318226
Lokalita:
Související články
od 1.4.2025 584
Voda stříká na všechny strany. Námořníci přepadávají přes zábradlí a topí se ve zpěněných vlnách. Bájný ithacký král Odysseus se drží, seč mu síly stačí, aby ho nepotkal stejný osud. „Když pak jsem na rychlý koráb a na druhy pohlédl věrné, již jsem druhů svých jen nohy a nad nimi ruce zahlédl nesených vzhůru,“ přibližuje ony chvíle řecký básník Homér (as
od 31.3.2025 1.5tis
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byla součástí mauzolea prvního císaře dynastie Čchin. Odborníky právem zaujaly sochy v životní velikosti. Kdo byl jejich autorem? Terakotová armáda byla
od 31.3.2025 2.0tis
V čínské historii existuje řada okamžiků, u kterých si nejsou odborníci jisti, zda se odehrály tak, jak je většinou uváděno. Patří k nim i takzvané pohřbívání učenců v roce 212 před naším letopočtem. Co o této mysteriózní události víme? K popravám formou pohřbení zaživa mělo dojít na základě zvláštního výnosu prvního čínského císaře, původně krále
od 31.3.2025 2.4tis
Afrika. Obrovský kontinent, který byl po celá staletí považován za neprobádanou krajinu. Tajuplná pověst ovšem Afriku neopouští ani dnes. Naopak. Postupně se daří odhalovat nové a nové stopy po prastarých civilizacích, které tu kdysi žily. Které tajuplné stavby k nim dnes odkazují?   Nad špičatým vrcholem Velké pyramidy v Gíze je modrá obloha. Ž
od 29.3.2025 2.6tis
Medicinale Anglicum je lékařský text zapsaný ve staré angličtině a středověké latině. Vznikl pravděpodobně na začátku desátého století, ale předkládá informace mnohem staršího data. Nabízí i recepty na dávné léky. Jeden vědci vyzkoušeli a nestačili se divit. Proč?   Historikové soudí, že spis Medicinale Anglicum vznikl i díky osvícené vládě
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz