Jedním ze symbolů aktivistického hnutí Anonymous je zvláštní maska. Byla však součástí popkultury již dlouho předtím, než o sobě Anonymous dalo vědět.
Samotná inspirace pro tuto masku ovšem sahá až do století sedmnáctého a je spojena s životním osudem muže jménem Guy Fawkes.
V roce 1605 došlo v Londýně k pokusu o vyhození objektu anglického parlamentu do povětří. Byl to výsledek náboženských střetů mezi protestanty a katolíky. Spiklenecká skupina, která atentát chystala, začala shromažďovat střelný prach. Hlídáním skladiště byl pověřen právě Guy Fawkes (1570-1606).

Globální ikona
Spiknutí bylo odhaleno. Fawkes na mučidlech ukázal na další členy skupiny. Historie nyní událost popisuje jako „Spiknutí střelného prachu“. V závěru se o odsouzené postaral kat. Guy Fawkes a jeho druhové byli veřejně popraveni.
Již v osmnáctém století se ale objevila Fawkesova papírová maska. Prý ji používaly děti, když v ulicích Londýna žebraly. V 80. letech minulého století se maska objevila v komiksovém magazínu a později i ve filmu.

Rozvoj celosvětové počítačové sítě zrodil Anonymous. Guy Fawkes se stal globální ikonou, alespoň tedy jeho stylizovaný obličej.
Demonstrace a protesty
V maskách Guye Fawkese se rovněž demonstruje a protestuje, obvykle proti vládě při skutečných či domnělých pokusech omezovat svobodu lidí. Jaká mocná síla přenesla Guye Fawkese k nám do 21. století? To je dobrá otázka pro psychology, sociology a další odborníky.

Jisté je, že maska Guy Fawkese má v některých zemích vážné problémy se zákonem a její držení či nošení je trestné. A ani vás nemusí načapat, že hlídáte skladiště se střelným prachem v podzemí parlamentu.