Dobogókő je oblíbená turistická oblast v Maďarsku. Zároveň se jedná o lokalitu s častým výskytem paranormálních jevů. Vyhledávána je i jako poutní místo maďarských neopohanů – vyznavačů víry Táltos.
Některé legendy ji však spojují i s nejstaršími maďarskými dějinami. Proč?
Na nejvyšším místě zdejších Visegrádských vrchů je nyní umístěna i kamenná pyramida věnovaná památce Ödöna Téryho, který patřil k významným průkopníkům maďarské turistiky.
Arpádovci i dalajláma
Legendy tvrdí, že se v těchto místech odehrávaly tajné korunovační ceremonie královského rodu Arpádovců.
Jednalo se o původní uherskou panovnickou dynastii, která vládla v počátcích samostatného uherského státu od 9. století až do roku 1301, kdy zemřel její poslední mužský příslušník.
Když však v roce 2006 navštívil toto místo dalajláma, dávná uherská dynastie nebyla jeho prioritou. Co tibetského duchovního vůdce v této části Maďarska tak zaujalo?
Srdeční čakra
V Dobogókő se údajně kříží energetické cévy planety. Má se zde nacházet i takzvaná srdeční čakra Země. To je hlavním důvodem, proč zde prý lidé cítí doslova uragán léčivé energie. Před mnoha staletími zde žili v jeskyních četní poustevníci. Moderní šamanství na ně v mnoha ohledech navazuje.
Místní lesy protíná množství šamanských stezek. Lidé po nich chodí a čerpají léčivou energii. Vyhledávají je však i obyčejní turisté. Důvod? Léčivá energie způsobuje, že ani po náročném výšlapu zde nikdo nepociťuje únavu.
Pokud se sem vydáte, svačinu na posilněnou možná ani nebudete potřebovat, kdoví…