reklama
5. října 1925: Archeolog Howard Carter vstupuje do pohřební komory údajně prokletého faraona Tutanchamona.
Domů     Neobjasněné události
Tajemná okultní kniha Dzyan: Poznání ukryté v srdci Tibetu
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 24.12.2020
6.8tis
Kniha Dzyan patří k legendárním, tajemným literárním dílům. Foto: selfiesquared.weebly.com
268
SDÍLENÍ
6.8tis
ZOBRAZENÍ

Její obsah vám takřka vyrazí dech, má být stará 18 milionů let, je prý psána v jazyce senzar, jenž je starší než sanskrt, a mnozí pochybují o její hmotné existenci. To je kniha Dzyan, z níž vychází významná ukrajinská mystička Helena Petrovna Blavatská (1831–1891) při tvorbě jednoho z pilířů svého theosofického učení – spisu s názvem Tajná doktrína.

Kniha Dzyan patří k legendárním, tajemným literárním dílům. Foto: selfiesquared.weebly.com Helena Blavatská. Foto: daily.jstor.org Ukrývá kniha Dzyan tajemství o samých základech života? Foto: blavatskytheosophy.com Nachází se kniha Dzyan v Tibetu? Foto: gadventures.com
Helena Blavatská. Foto: daily.jstor.org

O knize Dzyan přináší první zprávu právě ona. Tajemný text se má nacházet v Tibetu, ale přístup k němu prý mají jen vyvolení. „První část esoterických doktrín je založena na slokách napsaných lidmi, kteří jsou etnologii známi.

Je známo, že jsou napsány v řeči, která neodpovídá terminologii jazyků a dialektů známých ve filologii,“ popisuje Blavatská. Kdo chce rozumět knize Dzyan, musí se údajně seznámit s esoterickými knihami označovanými jako Kiu-Te, které náleží jisté tibetské okultní sektě.

K nim je navíc přiřazeno dalších 14 knih s komentáři, jež mají pomáhat pochopit jádro učení. O čem kniha Dzyan vlastně je?

Ukrývá kniha Dzyan tajemství o samých základech života? Foto: blavatskytheosophy.com

RASY ZÁKLAD ŽIVOTA?

Tajemství dávného světa, vznik lidské rasy a mystéria sféry nadpřirozena – to vše má ukrývat kniha Dzyan. Helena Blavatská podle ní údajně píše své dílo s názvem Tajná doktrína a popisuje věci, které se vymykají všem dosavadním esoterickým učením.

Co se v ní dočteme? Blavatská popisuje vznik světa a počátky lidské rasy, ovšem ne tak, jak to známe z Bible či z evolučního spisu O původu druhů od britského přírodovědce Charlese Darwina (1809–1882).

Informace uváděné v Tajné doktríně, inspirované údajně knihou Dzyan, jsou naprosto ojedinělé! Současná lidská rasa údajně není první, kdo obýval tuto planetu. Před lidmi prý mělo proběhnout 5 evolučních stupňů a další 2 mají ještě následovat po lidech.

Podle této teorie se prý na Zemi nejprve vyskytují astrální nehmotné bytosti. Po nich nastupuje další druh, jenž obývá severní pól, kde má být bájná země Hyperborea, jenže je záhy zničen obřími oceánskými vlnami.

Další jsou Lemuřané, kteří obývají kontinent Lemurie v Indickém oceánu. K jejich zániku však vede to, že se mísí s podřadnými druhy. Nejdokonalejší jsou ovšem jejich nástupci, Atlanťané, již obývají Atlantidu.

Údajně jsou na neuvěřitelném technickém stupni rozvoje a nečeká je totální zmar jako předchozí rasy.

Nachází se kniha Dzyan v Tibetu? Foto: gadventures.com

JE TO OPSANÉ?

I Atlanťané se však dostanou do nesnází, když je jejich země, Atlantida, zničena. Novým útočištěm se jim má stát Shambala, bájné tibetské království pod zemí, odkud předávají své znalosti nové rase – Árijcům.

A právě to mají být současní lidé! Učení o rasových evolucích lidstva nezůstanou bez povšimnutí. Na počátku 20. století se o ně začínají zajímat například nacistické okultní spolky, které později tyto teorie zneužijí ve své rasové politice.

Kniha Dzyan proto rozhodně není všeobecně přijímána. Jedním z velkých kritiků díla je například William Edward Coleman (†1909). Tvrdí, že Blavatská nečerpala z žádné tajné knihy, ale ze známých hinduistických spisů a děl amerických autorů, kde se teorie o různých lidských rasách vyskytují už celá staletí před vznikem Tajné doktríny.

Podle něj některé pasáže textu dokonce jednoduše opsala! Než však stačí svůj názor podložit důkazy, umírá. Existuje tedy tajemná kniha Dzyan, nebo jde o pouhou lež v mystickém obalu?

Michaela Vondrušková

Foto: selfiesquared.weebly.com, daily.jstor.org, blavatskytheosophy.com, gadventures.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 5.10.2022 1
Již celá řada amerických prezidentů, jejich rodin, významných hostů i služebnictva podala svědectví o záhadných zjeveních a paranormálních jevech odehrávajících se v prostorách Bílého domu. Velmi aktivní má být zejména duch Abrahama Lincolna, který údajně překvapil nahého britského premiéra Winstona Churchilla během jeho návštěvy.     Za jedné osamělé noci v roce 1946 kolem třetí […]
od Eva Soukupová 4.10.2022 206
Snad každé velké jezero světa má také svou vlastní příšeru. Rozlehlé ruské jezero Bajkal staré desítky milionů let rozhodně není výjimkou. Na rozdíl od ostatních jezer obývaných převážně záhadnými ještěry však v Bajkalu údajně žijí vyspělé bytosti podobné lidem.     Ruský moderní folklor líčí tajemné obyvatele prastarého jezera jako napůl žraloky a napůl lidi. […]
od Dalibor Vrána 3.10.2022 2.0tis
Hluboké vietnamské džungle prý mohou obývat stvoření zvaná batutut, neboli „lesní lidé“. Zmínka o nich se poprvé objevuje už v roce 1947, ale až v 70. letech se jim dostává větší pozornosti díky svědeckým výpovědím vojáků. O nich později ve své knize Podivné, ale pravdivé příběhy z války ve Vietnamu píše americký válečný veterán Kregg […]
od Dalibor Vrána 3.10.2022 2.5tis
Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od Moskvy. Rozlohou neohromí, ale za to v některých místech sahá až do hloubky 160 metrů. A právě tam má přežívat obrovský ještěr, který se čas od času vynoří. Podle legend k smrti vyděsí už tatarské nájezdníky v 9. století. Tehdy se chystají dobýt ruské město Novgorod, […]
od Mirek Brát 3.10.2022 2.7tis
Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec zapomněl na ostrově Madeira myšku, možná by nás napadlo cosi o roztržitém digitálním nomádovi, co rád tráví zimní siestu, nejlépe s notebookem pod hlavou, přeci jen v teplejších krajích. Není však myška jako myška… Madeira, potažmo Madeirské souostroví, je portugalská autonomní oblast v Atlantském oceánu. Osídlena byla právě Portugalci, kteří […]