reklama
5. října 1925: Archeolog Howard Carter vstupuje do pohřební komory údajně prokletého faraona Tutanchamona.
Domů     Záhady historie
Necronomicon: Kniha, po níž toužil i Hitler
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 23.12.2020
4.3tis
Necronomicon. Foto: etsy.com
544
SDÍLENÍ
4.3tis
ZOBRAZENÍ

Je, či není? To je hlavní otázka, která se váže k tajemné knize Necronomicon. Co je toto dílo zač, pokud tedy vůbec existuje? Má se jednat o „knihu mrtvých jmen“, která zároveň účinkují v magických formulích.

Text je prý plný tajných zaříkání, neznámých bytostí, vyprávění o tajemství vzniku světa a popisů nebezpečných rituálů černé magie.

Necronomicon. Foto: etsy.com Socha H. P. Lovecrafta. Foto: crisismagazine.com Alchymista John Dee. Foto: e-ir.info Adolf Hitler se zajímal o okultismus. Foto: qz.com
Socha H. P. Lovecrafta. Foto: crisismagazine.com

Uvádí také údajně způsoby, jak přivolat tzv. Prastaré, tvory obývající náš vesmír a číhající na příležitost, kdy budou moci ovládnout Zemi. Necronomicon, který je dnes běžně možné najít v knihkupectvích, je součástí fiktivních děl amerického spisovatele Howarda Phillipse Lovecrafta (1890–1937).

On je jediný, kdo popisuje tuto knihu, která má podle něj být skutečná! Jde jen o jeho neuvěřitelnou fantazii? Vymyslel si celé toto dílo on sám, nebo při jeho popisu vycházel z reality?

Alchymista John Dee. Foto: e-ir.info

V RUKOU SLAVNÉHO MÁGA

Zmínka o Necronomiconu se poprvé objevuje v roce 1924 v Lovecraftově povídce The Hound (Slídič). Originál spisu prý ve skutečnosti pochází z doby před stovkami let! Jak spisovatel vysvětluje jeho počátek?

Údajně má být napsán jistým mágem arabského původu, jménem Abdul Al Zahred, a to v Damašku kolem roku 730. Poté, co je prý autor rozsápán neviditelnou silou, přechází spis do rukou dalších osobností.

Je přeložen do řečtiny, ale stojí na seznamu nežádoucích knih. V 11. století pak má být zakázán, ale nikoliv zničen. Bez zajímavosti není ani to, že jedním z jeho držitelů a rovněž překladatelů má údajně být i John Dee (1527–1609), proslulý anglický mág působící na dvoře královny Alžběty I. (1533–1603).

Necronomicon má existovat v několika verzích, což dává jeho fanouškům naději, že se alespoň některá z nich přece jen zachovala. Proč se ji však nikomu nedaří nalézt?

Adolf Hitler se zajímal o okultismus. Foto: qz.com

EXISTUJE POUZE V BELETRII?

Lovecraft nikdy přesně nepopsal, jak má Necronomicon vlastně vypadat. Na základě zmínek v autorových povídkách se ale dá leccos odhadnout. Například to, že je kniha často maskována pod jiným obalem. Spisovatel uvádí, že ji mělo v držení pět institucí rozmístěných po Evropě a Americe a několik konkrétních osob.

V současnosti je však kniha nezvěstná. Pokud je dílo skutečné, jeho moc by byla nezměrná. Není proto žádný div, že se o něj svého času zajímal i říšský vůdce Adolf Hitler (1889–1945). Jeho zájem o okultismus ho prý ponouká k intenzivnímu pátrání, avšak bezúspěšně.

Necronomicon je podle početných názorů skutečností. Skryté zmínky o něm se prý nacházejí v různých světových mytologiích. Ovšem sám autor Lovecraft jeho existenci popírá: „K otázce ‚strašlivých a zakázaných knih‘ musím podotknout, že většina z nich je zcela fiktivní.

Abdul Al Zahred ani Necronomicon nikdy neexistovali.“ Mlží, protože je pravda příliš nebezpečná, nebo je rozruch kolem knihy zcela zbytečný?

Michaela Vondrušková

Foto: etsy.com, crisismagazine.com, e-ir.info, qz.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Lucie Kubešová 3.10.2022 809
Zámek Miramare stojí na břehu Jaderského moře, zhruba sedm kilometrů od Terstu. Tato nádherná stavba s přilehlým terasovitým parkem souvisí s arcivévodou Maxmiliánem, mladším bratrem rakouského císaře Františka Josefa I. Když se do Terstu Maxmilián přistěhoval poté, co se stal vrchním velitelem rakouského válečného loďstva, nechal si pro sebe a snoubenku Charlottu postavit rezidenci, zámek […]
od Mirek Brát 3.10.2022 2.7tis
Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec zapomněl na ostrově Madeira myšku, možná by nás napadlo cosi o roztržitém digitálním nomádovi, co rád tráví zimní siestu, nejlépe s notebookem pod hlavou, přeci jen v teplejších krajích. Není však myška jako myška… Madeira, potažmo Madeirské souostroví, je portugalská autonomní oblast v Atlantském oceánu. Osídlena byla právě Portugalci, kteří […]
od Matěj Soukup 2.10.2022 1.6tis
Černá Aggie je lidový název pro sochu, která byla dříve umístěna na hrobě generála Felixe Agnuse na hřbitově Druid Ridge v Pikesville ve státě Maryland. Jedná se o neautorizované dílo sochaře Augusta Saint-Gaudense z roku 1891, lidově nazývané Nirvana, které stojí na Adamsově památníku na hřbitově Rock Creek ve Washingtonu, D.C. Socha představuje sedící postavu […]
od Mirek Brát 2.10.2022 1.6tis
Epsilon není jen písmeno řecké abecedy, ale údajně i název tajné organizace sdružující prominentní osobnosti z Řecka minulého i současného. Organizace Epsilon má tak svoje pevné místo v konspiračních teoriích a moderním řeckém folkloru. Názory souznící se světonázorem členů Epsilonu jsou souhrně nazývány epsilonismus. Členové tohoto elitního klubu se pak mohou označit za epsilonisty. Byl Aristoteles mimozemšťan? […]
od Mirek Brát 30.9.2022 1.7tis
Kdesi na jihovýchodě Peru, severu Bolívie, nebo jihozápadě Brazílie by se mělo nacházet legendární Paititi. Toto ztracené město Inků jitří fantazii novodobých dobrodruhů. Je to jen šálení a klam, nebo Paititi opravdu existovalo? Zprávy o bohatém městě kdesi v amazonské džungli se objevily již na konci šestnáctého století. Pocházejí vesměs z jezuitských archivů. Zejména je citována zpráva […]