V polské obci Kochanów v Dolnoslezském vojvodství se nachází evropský unikát vztahující se ke středověkému soudnictví. Jedná se o kamenný stůl doplněný jednoduchými sedadly. Právě zde se odbývaly veřejné soudní procesy.
Kdo odešel z tohoto místa volný a kdo byl předán do rukou kata? Nevíme…
Soudní stůl v obci Kochanów se dochoval do našich časů díky tomu, že byl provedený nikoli ze dřeva, ale z pískovce. Vybudován byl mimo vesnickou zástavbu. Byl středobodem pomyslné soudní síně pod širým nebem.
Středověké soudnictví
Písemných pramenů k tomuto reliktu dávného soudního systému je poskrovnu. Můžeme se tak jen dohadovat, kolik případů zde bylo projednáváno. Vzhledem k přísnosti středověkého soudnictví je pravděpodobné, že zde padaly i hrdelní tresty.
Mohlo se jednat i o případy čarodějnictví, o které nebyla v Dolním Slezsku nouze. Tato oblast současného Polska byla ve středověku dějištěm takzvané německé východního kolonizace, jistě se zde prosazovalo uplatnění magdeburského práva.
Jednalo se o typ městského práva vycházejícího z městského práva Magdeburgu, které mělo značný vliv nejen v Polsku, ale i Litvě, Bělorusku nebo Uhersku.
Smírčí kříže
Právě s Magdeburským právem jsou spojené i další záhadné památky v okolí Kochanówa související s inkriminovaným kamenným soudním stolem. Jde o smírčí kříže stavěné jako kajícný projev odsouzeného například na místech vražd a dalších násilných činů.
Těmi se mohl viník z krutého trestu vykoupit. Zároveň měly smírčí kříže eliminovat i riziko krevní msty, protože součástí jejich stavby byla i dohoda s pozůstalými. To všechno mohlo být projednáváno právě u soudního stolu pod širým nebem.