31. července 1977: Naposledy zabíjí obávaný sériový vrah David Berkowitz, známý jako Samův syn, jehož údajně ovládal démon.
Domů     Tajemná Stránská skála u Brna: Dochází tu k silné paranormální aktivitě?
Tajemná Stránská skála u Brna: Dochází tu k silné paranormální aktivitě?
od 28.12.2022
3.3tis
340
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Vyhledávané místo lovců duchů, Stránská skála u Brna, je obestřena nejedním tajemstvím. Opravdu zde obchází duše Vlastičky a její nešťastné matky? Vykonávaly se zde v minulosti tajemné magické rituály? A co v místě prováděli za druhé světové války Němci?

Stránská skála přitahuje parapsychology jako magnet.

Lovec duchů Jaroslav Drábek se na místě v roce 2016 snaží navázat kontakt s tragicky zesnulou čtrnáctiletou Vlastou Dostálovou (1924–1938) a její matkou, které dle pověstí ve skále zahynuly a stále se tu zjevují.

Jeho přístroj, který má zaznamenávat paranormální aktivitu, prý ukazuje vysoké hodnoty. Drábek žádá ducha matky, která zde údajně ukončila svůj život, o znamení, že je přítomna. Vzápětí prý na ruce, v níž přístroj drží, pocítí silný chlad. Ozvala se snad zesnulá matka, která na místě spáchala sebevraždu?

Stránská skála u Brna láká milovníky záhad svou tajemnou minulostí.
Stránská skála u Brna láká milovníky záhad svou tajemnou minulostí.

Tragické události

Tragické úmrtí mladinké Vlastičky a její nešťastné matky je nejznámějším příběhem, který se o skále vypráví. Vlasta Dostálová umírá 14. října 1938. Jedna teorie říká, že svůj život ukončila dobrovolně skokem ze skály. Podle jiné verze šlo o nehodu.

Když se o smrti dcery dozvídá její matka, je zdrcena. Zanedlouho poté se má sama oběsit ve vedlejší štole.

Jejich duše zde prý dodnes bloudí. Opravdu se tento příběh stal? V dobových záznamech není o smrti matky ani zmínka. Zametly snad úřady toto dvojité neštěstí pod koberec? Nebo je to pouhý výmysl a dílo fantazie?

Přístroje zaznamenávající paranormální jevy však u skály údajně vždy naměří vysoké hodnoty. Někteří návštěvníci také uvádějí, že zde viděli bílé mlžné postavy či zaslechli kroky z míst, kde se nikdo nenacházel.

Jaká tajemství ukrývá vnitřek tohoto skalního masivu?
Jaká tajemství ukrývá vnitřek tohoto skalního masivu?

Tajemné rituály

Někteří lidé věří, že Stránská skála oplývá negativní energií. Na vině jsou prý dávné magické rituály, které zde měli provádět pravěcí lovci. Podle archeologů byla Stránská skála osídlena už v době paleolitu. Díky tomu patří mezi nejstarší místa výskytu člověka vzpřímeného v Evropě.

Skála dodnes přitahuje skupiny lidí, kteří zde provádějí magické obřady. Na zemi se prý občas najdou magické symboly a kruhy. Lovec duchů Jaroslav Drábek také vypráví, že ve skále nechal na chvíli o samotě jakéhosi zarytého skeptika.

Ten údajně po několika minutách vyrazil ven bílý jako stěna a již nikdy se neozval.

Druhá světová válka

Skála se často skloňuje také v souvislosti s druhou světovou válkou. V té době chtěli prý Němci z důvodu náletu na továrnu leteckých motorů v Kuřimi do skály přesunout výrobu z těchto závodů. Stopy po nich jsou v místě dodnes patrné. Výroba se však do konce války neobnovila.

Někteří lidé věří, že zde Němci chtěli vyvíjet tajné zbraně. Stránská skála je dnes pouze tichým svědkem všeho, co se v ní během let událo. Co je pravda a co jsou jen báchorky? A opravdu se tu děje něco nadpřirozeného?

Pro odpověď se stačí vypravit do východní části Brna a vstoupit do skalních útrob.

Tajemstvím je zahalena i Jeskyně Byčí skála.
Tajemstvím je zahalena i Jeskyně Byčí skála.

Další tajemná místa v Česku

Les Bor: Les Bor, který je nazýván také Branišovský les, se nachází na okraji Českých Budějovic. Říká se, že v něm straší. Strašidelných příběhů o lese mezi lidmi koluje mnoho.

Lidé uvádějí, že v lese zaslechli zvláštní zvuky a kroky, spatřili děsivý přízrak nebo byli pronásledováni rudýma očima.

Hřbitov bláznů: Hřbitov v pražských Bohnicích je také obestřen děsivými příběhy a legendami. Jsou tu pochovány oběti druhé světové války, pacienti psychiatrické léčebny a v jižní části jsou hroby vrahů a násilníků.

Jde o vyhledávaný cíl lovců duchů, kteří tvrdí, že duše zemřelých zde neodpočívají tak úplně v poklidu.

Jeskyně Býčí skála: Nachází se ve střední části Moravského krasu. Jeskyně prý byla v minulosti zasvěcena rituálním vraždám. Podle pověstí z jeskyně za tmavých nocí vychází procesí nešťastných duší a za svítání se vrací zpět.

Jeskyně vyzařuje prý silnou negativní energii. Z jejích útrob se údajně ozývá zpěv, výkřiky a volání.

Foto: shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
od 29.7.2026 2.7tis
Americký novinář Brian Bethel postává kolem desáté večer u svého auta na opuštěném parkovišti a kouří cigaretu. Když odhodí vajgl a chystá se nastoupit do auta, přijdou k němu dva mladí chlapci, kterým může být okolo 14 let.  „Pane, byl byste tak laskav a svezl nás domů? Je to pouhých několik minut od tohoto parkoviště,“ zeptá se suverénně jeden z nich. P
od 28.7.2026 3.0tis
Francouzské Dieppe dnes láká návštěvníky na moře, bílé útesy a dlouhou oblázkovou pláž. Za úsvitu 19. srpna 1942 se však pobřeží proměnilo v krvavé bojiště. O devět let později měly dvě Angličanky z nedalekého domu zaslechnout střelbu, letadla i smrtelný křik mužů. Když vyšly na balkon, pláž pod nimi byla prázdná. Vrátil se na okamžik zvuk dávno skončené bitvy? [gallery ids="170716,170717,1
od 28.7.2026 3.3tis
Měla to být jen další klasická talk show. V říjnu roku 2014 si s úspěšným kanadským hercem Keanu Reevesem povídá americký moderátor Jimmy Kimmel (*1967).  Řeč se stočí i na to, zda někdy zažil něco nadpřirozeného.  Keanu všechny překvapí. Začne totiž vyprávět historku ze svého dětství. Tehdy se prý střetl s přízrakem z onoho světa. „Bylo mi něco kolem šes
od 23.7.2026 3.4tis
Britský hudebník Sting má v zásobě jeden hodně strašidelný příběh, který občas rád vypráví. Měl se odehrát v jeho domě ve Velké Británii, kde bydlel se svou manželkou a dětmi.  Jedné noci jsem se asi ve tři ráno probudil a spatřil jsem v rohu nějakou ženu, která vypadala přesně jako moje manželka Trudie. Stála tam s dítětem – naším dítětem – v náručí a zí
od 22.7.2026 3.0tis
Na osamělém ostrově u skotského pobřeží stál maják, jehož světlo mělo námořníkům ukazovat bezpečnou cestu. V prosinci 1900 však náhle zhaslo. Když k ostrovu dorazila zásobovací loď, nenašla po třech strážcích jedinou stopu. Uklizený maják byl prázdný a muži jako by se rozplynuli ve vzduchu! Odneslo je moře, navzájem se napadli, nebo se na ostrově odehrálo něco ještě podivnějšího? [gallery ids="
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krveprolití na Dukle: Našel si Koněv obětního beránka?
historyplus.cz
Krveprolití na Dukle: Našel si Koněv obětního beránka?
„Jednou jsi nahoře, podruhé dole, i takovou podobu má válka,“ pomyslí si Jan Kratochvíl. Právě se dozvěděl, že už není velitelem svého armádního sboru. Ne, nechce neúspěch házet na jiné, pocitu křivdy se ale neubrání. O jeho schopnosti tu ovšem nejde. Sověti zkrátka musejí najít viníka…   Generál Heliodor Píka (1897–1949), velitel mise Československé armády
Bramborovo-sójová miska s vejcem
tisicereceptu.cz
Bramborovo-sójová miska s vejcem
Hodí se na pozdní snídani, takzvaný brunch. Suroviny na 4 porce 4 brambory vařené ve slupce 250 g sójového granulátu 1 kostka masového vývaru 2 stroužky česneku 4 vejce olej sůl pepř maj
Zvířecí dobroty: Proč patří ke králíkům mrkev?
epochaplus.cz
Zvířecí dobroty: Proč patří ke králíkům mrkev?
Opice si dá banán, ježek jablko, myška sýr. A co zajíc či jeho blízký kolega králík? Ti si samozřejmě pochutnají na mrkvi! Proč jsou podobné představy o potravě zvířat často spíš mýty? Pokud máte doma králíka, mrkev mu dát můžete. A nejspíš mu i bude chutnat, ovšem měl by ji mít jen jako občasný pamlsek.
Ledová expedice: Jak dostat kostku ledu na Saharu
epochalnisvet.cz
Ledová expedice: Jak dostat kostku ledu na Saharu
Arktický mráz, tři tuny ledu, jedno auto, tisíce kilometrů, písek a tropické vedro. To je ve zkratce zdánlivě nesplnitelná výzva, která se promění v úžasné dobrodružství a důkaz, že nic není nemožné.   Vše začíná na podzim 1958 jako hec. Rádio Luxembourg přichází s neobvyklou výzvou. Tomu, kdo dokáže dopravit ze severního polárního kruhu na
Prostor, který roste s dítětem
rezidenceonline.cz
Prostor, který roste s dítětem
Je to svět, který se vyvíjí a proměňuje od prvních dětských krůčků až po dospívání. Správně navržený pokoj podporuje bezpečí, kreativitu, soustředění i odpočinek a reaguje na každou etapu života a specifické potřeby dítěte. Pro nejmenší je klíčová jednoduchost, měkkost a bezpečí, proto by pokoj miminka měl působit především klidně a útulně. Předškolní věk je
Časté mýty v péči o zuby
panidomu.cz
Časté mýty v péči o zuby
Mít krásné zuby chce každý. A tak většina lidí o ně pečuje. I stomatologie pokročila a umí téměř zázraky. Přesto se některé mýty, které se tradují, nedaří vyvrátit. Které?   Večer místo čištění snězte jablko Jedna z nejoblíbenějších pověr už z časů našich babiček, kterou se rozhodně nevyplatí praktikovat. Jablko opravdu zuby nevyčistí. Obsahuje sacharidy,
Snaží se Neužil zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Snaží se Neužil zachránit manželství?
Co nám tají herec ze seriálu Metoda Markovič Václav Neužil (46)? Modrooký fešák se prořekl, že musí docházet na terapie. Kvůli jakýmsi svým vnitřním problémům. Podle jeho tvrzení má potíž s tím, že
Každý 25. z nás nosí v genech skryté riziko. Většina o něm nikdy neuslyší
21stoleti.cz
Každý 25. z nás nosí v genech skryté riziko. Většina o něm nikdy neuslyší
Geny jsou zvláštní archiv. Pamatují si příběhy našich předků po tisíce generací a občas v nich zůstane i chyba, která se tiše dědí dál. Je nenápadná. Nepůsobí bolest ani únavu. Člověk o ní nemusí vědě
Připadám si zase krásná
skutecnepribehy.cz
Připadám si zase krásná
Když jsem po letech potkala svoji studentskou lásku, Jiřího, zjistila jsem, že se i v seniorském věku dokážu červenat jako dospívající dívka. Ještě nedávno byl můj život uspořádaný jako krabice se starými krajkami. Rána patřila kávě a luštění křížovek, spíše ze zvyku než z potřeby si bystřit mozek. Občas se zastavila dcera s vnoučaty. Ta na chvíli udělala v bytě chaos a
Grilované kuřecí špízy s dipem
nejsemsama.cz
Grilované kuřecí špízy s dipem
Šťavnaté kuřecí špízy se zeleninou patří mezi favority pro zahradní oslavy, neboť jsou lehké a hodí se k vínu i domácí limonádě. Ingredience pro 4 osoby: ● 600 g kuřecích prsou ● 1 červená a 1 žlutá paprika ● 1 červená cibule ● 150 g cherry rajčat ● 3 lžíce olivového oleje ● 1 lžička sladké papriky ● 2 stroužky česneku ● sůl ● pepř Na dip: ● 200 g řeckého jogurtu
8 důvodů, proč letos v létě vyrazit do Madonna di Campiglio
epochanacestach.cz
8 důvodů, proč letos v létě vyrazit do Madonna di Campiglio
Dolomity umí být dramatické, ale málokde je jejich krása tak snadno dostupná jako v oblasti Madonna di Campiglio. Stačí pár minut v lanovce a ocitnete se mezi skalními věžemi, horskými jezery a nekonečnými výhledy. Přinášíme tipy na osm zážitků, kvůli kterým stojí za to naplánovat si letní dovolenou právě sem. Madonna di Campiglio uhrane každé
Vodní hladina otisknutá do křišťálu
iluxus.cz
Vodní hladina otisknutá do křišťálu
Sklářský výtvarník František Jungvirt přichází s volným pokračováním svých autorských sběratelských kolekcí Garden Unique a rozšiřuje ji nyní o dva sběratelské unikáty s podtitulem Aquatic. Objekty z
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz