26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Záhady historie
Tajemná Terakotová armáda: Prokletí císařovy hrobky přináší smrt!
Lenka Kospertová
od Lenka Kospertová 27.6.2018
4.2tis
264
SDÍLENÍ
4.2tis
ZOBRAZENÍ

Armáda 8000 terakotových válečníků chrání už dvě tisíciletí posmrtný život prvního císaře, který sjednotil Čínu a nechal vybudovat Velkou zeď proti neznámému a hrozivému nebezpečí. Proč je hrobka mimořádně dobře a důmyslně chráněna?

Z jakého důvodu se do ní ještě nikdo neodvážil vstoupit a je dodnes neprozkoumaná?

V roce 1974 se vesničanům během kopání studny nedaleko vesnice Si-jang podařil objev mimořádného významu – v hloubce zhruba 5 metrů narazili na obrovské množství keramických střepů. Nález nahlásili, na místo dorazili archeologové a objevili v podzemních prostorách nekonečné zástupy hliněných vojáků vyvedených k naprosté dokonalosti.

K nálezu tajemstvím obestřeného mauzolea Prvního císaře Čchina už zbýval jen krůček. Slavná terakotová armáda je totiž „pouze“ jednou ze součástí tohoto mauzolea, které nechal císař Čchin budovat už za svého života.

8000 soch vojáků hlídá císařovo pohřbené tělo – nejsou ale ani zdaleka jediným bezpečnostním opatřením. Celý pohřební komplex má totiž ochraňovat i důmyslný systém nástražných pastí. Na stavbě prý pracovalo až 700 000 lidí, trvala 38 let. Stavba nevídaných rozměrů se rozkládá na celkové ploše 56 km2.

Každý z terakotových vojáků byl kdysi ručně malovaný a vypadal jako živá postava.

Podle archeologů je dodnes prozkoumaná pouze z necelé čtvrtiny a ukrývá spoustu dalších historických pokladů. Ostatně – dosud nebyla odkryta ani samotná hrobka císaře. Vědci předpokládají, že přestože komplex chránil před vlhkostí důmyslný drenážní systém, budou ostatky císaře už zničeny. Nicméně stále doufají, že hrobka stále ukrývá nesmírně bohatou pohřební výbavu.

Posmrtné poklady čínského císaře by měly být podle dostupných pramenů podstatně větší než ty, které se našly v legendární hrobce egyptského faraona Tutanchamona. Archeology tak od nejcennějšího objevu v dějinách dělí opravdu už jen pověstný krůček.

Nikdo ho však nechce udělat, protože většina vědců, archeologů a dobrodruhů má strach. Před čím?

Archeologové znají polohu císařovy hrobky, jejíž větší část byla s pomocí přístrojů zmapována. Odvahu vstoupit do podzemí během vykopávek ale dosud neměl nikdo, protože podle dobových pramenů by měly okolí císařovy hrobky chránit velmi důmyslné smrtící pasti.

A nejedná se jen tak o ledajaké nástrahy, jde o doslova smrtící nebezpečí. Staré čínské texty se zmiňují o tom, že v případě porušení chodeb, které vedou do centra císařovy hrobky, se má údajně spustit mechanismus, který zaplaví chodby jedovatou rtutí.

Samotné hrobky císaře Čchina, která leží asi 1500 metrů od hal s terakotovou armádou, se vědci zatím nedotkli.

V textech se doslova mluví o potocích tekutého stříbra – a měření moderní technikou opravdu potvrdilo vysokou koncentraci rtuti v podzemí. Kromě toho by zde mělo být velké množství propadlišť s hloubkou několik desítek metrů a nášlapné systémy, které aktivují samostříly.

Někteří vědci jsou sice přesvědčeni, že čas všechny nástražné systémy už dávno zničil, ale jiní o tom pochybují. Čínský historik Kuo Zda-Kchun je například přesvědčen, že tehdejší čínská civilizace dokázala bronzové předměty pochromovat, aby vydržely věky.

O archeologických průzkumech byla samozřejmě průběžně informována i čínská vláda, která souhlasila s odkrýváním celého podzemního komplexu. Když však vyšlo najevo, že se v podzemí skrývá kromě množství nástražných systémů i jedovatá rtuť, čínské úřady koncem roku 2012 všechny průzkumy zastavily.

A to i přesto, že právě tato hrobka v sobě může skrývat nejcennější objev v dějinách archeologie. Odkrytí možná nejbohatší a nejcennější hrobky v lidské historii je tak pozastaveno na neurčito.

Dnes mohou turisté při návštěvě muzea terakotové armád,y ležícího asi 90 kilometrů od města Si-an, spatřit zhruba 8000 soch vojáků ve třech velkých halách. Jedná se o nejpočetnější množství soch umístěných na jednom místě.

Sochy jsou vysoké od 170 do 200 centimetrů, tedy vyšší než průměrní Číňané. A každá z nich je jiná. Liší se ve výrazech tváře (v nich a v jejich uspořádání je prý vepsáno skryté poselství), ve zbroji, která i po 2000 letech zůstává lesklá a ostrá. Je totiž stejně jako nástražné systémy pochromovaná.

Kromě soch bojovníků bylo dodnes odkryto i několik stovek terakotových koní, zbytky menších válečných vozů, dva velké bronzové a bohatě zdobené vozy pro samotného císaře, a také pozůstatky asi 500 mrtvých.

Jde buď o císařův osobní doprovod na onen svět, nebo o ty, kteří zemřeli během stavby hrobky.

Dodnes bylo kromě několika tisíc soch odkryto i několik stovek terakotových koní a zbytky menších válečných vozů.

Samotné hrobky císaře Čchina, která leží asi 1500 metrů od hal s terakotovou armádou, se tedy vědci zatím nedotkli. Císař leží v komplexu podzemního posmrtného paláce, z něhož zatím vědci dokázali identifikovat zhruba dvacítku budov, bude jich ale určitě mnohem víc.

Vědci nechávají Prvního císaře Čchina raději dál klidně spát a sami sní o tom, jaké poklady ukrývá jeho pohřební komnata.

Je zajímavé, že sám mocný císař zemřel kvůli rtuti, která případným návštěvníkům hrobky dnes hrozí nejvíce. Čchin totiž věřil tomu, že by se mohl stát nesmrtelným – pátral proto po prostředku, jak nesmrtelnosti docílit.

V roce 210 př. n. l. mu během cesty po Říši nabídla skupina lékařů lék k nesmrtelnosti obsahující malé množství rtuti. Císař jej lačně požil a po jejím strávení na následky otravy brzy zemřel. Možná šlo o pomstu učenců, které nechával vyvražďovat i s celými rodinami. Stojí právě za brutálními praktikami císaře prokletí, které hrobku doprovází?

Foto: Shutterstock.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.5.2022 1.6tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.0tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.4tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 2.3tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]
od Mirek Brát 23.5.2022 2.6tis
Hrdinský odpor Finů, kteří dokázali ve čtyřicátých letech minulého století čelit mnohonásobné přesile sovětské Rudé armády, je všeobecně známý. Mnohé výkony finských vojáků jsou doslova zázrakem. Co udělá z civilisty supervojáka, který necítí bolest a únavu, nemá strach? Vlastenectví, vůle, vnitřní síla… A chemie! V průběhu zimní války klesaly teploty až ke čtyřiceti stupňům pod nulou. Finská […]