reklama
3. července 1969: V 27 letech umírá za nevyjasněných okolností Brian Jones, zakládající člen kapely Rolling Stones.
Domů     Záhady historie
Tajemná zeď Ahu Vinapu na Velikonočním ostrově: Kdo ji postavil?
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 5.1.2022
3.2tis
Ahu Vinapu architektonickou vyspělostí své konstrukce značně převyšuje ostatní podobné platformové zdi na ostrově. Foto: Jorge Morales Piderit / Creative Commons – CC0
350
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Byli Evropané opravdu prvními mořeplavci, nebo vody oceánů brázdili ještě před dobyvateli ze starého kontinentu velikáni zámořských civilizací? Na Velikonočním ostrově stojí tajemná zeď Ahu Vinapu.

Pokud byste kolem ní prošli v Jižní Americe, zřejmě by vás nikterak neudivila…

Ahu Vinapu architektonickou vyspělostí své konstrukce značně převyšuje ostatní podobné platformové zdi na ostrově. Foto: Jorge Morales Piderit / Creative Commons - CC0 Je těžké uvěřit tomu, že by ostrované bez jakéhokoliv cizího impulsu vynalezli stejnou stavební techniku jako vzdálená incká civilizace. Na druhou stranu ovšem nemáme žádné důkazy o tom, že by k nějakému kontaktu mezi Inky a obyvatelstvem Velikonočního ostrova skutečně došlo. Foto: Jorge Morales Piderit / Creative Commons - CC0 Vše do sebe skvěle zapadá... Foto: Signalhead / Creative Commons - CC BY-SA 3.0

Je totiž vybudována v nezaměnitelném stylu incké architektury. Jenže co dělá taková památka na Velikonočním ostrově daleko v Tichém oceánu? Má skutečně něco společného s dávnými Inky, nebo jde o shodu čistě náhodnou?Platformová zeď Ahu Vinapu v minulosti sloužila jako podstavec pro jednu z dnes již padlých soch moai.

Ahu Vinapu na první pohled poutá pozornost svou jinakostí. Zdá se, jako by sem ani nepatřila. Při bližším ohledání této stavby zjistíme, že je nápadně podobná typické architektuře starých Inků, jejíž perfektní ukázky dodnes udivují v proslulé incké pevnosti Sacsayhuamán, nebo v ulicích někdejšího hlavního města inckého impéria Cusca. Co ale dělá na Velikonočním ostrově?

Ahu Vinapu je složena z pečlivě opracovaných a přesně do sebe zapadajících kamenů sopečného původu, které při sobě i bez použití jakéhokoliv spojovacího materiálu drží již po celá staletí. Stejné stavební postupy přitom používali právě staří Inkové. V podstatě jediný rozdíl mezi zdmi stavěnými Inky a Ahu Vinapu je v materiálu.

Vše do sebe skvěle zapadá… Foto: Signalhead / Creative Commons – CC BY-SA 3.0

ZA VŠÍM HLEDEJ INKY

Již víme, že konstrukce Ahu Vinapu silně připomíná postupy výjimečného stavitelského umění Inků. Otázkou ovšem je, kde se něco takového vzalo na Velikonočním ostrově, který je od pobřeží bývalé mocné jihoamerické říše vzdálen na téměř 4000 kilometrů.

Podle oficiální historie by Inkové a obyvatelé Velikonočního ostrova neměli mít ani tušení o své vzájemné existenci, neboť je od sebe dělil nepřekonatelný oceán. Kameny v této podivné zdi navíc vypadají, jako by byly opracovány kovem.

Na Velikonočním ostrově však nebyly nalezeny žádné pozůstatky po metalurgické výrobě. Můžeme tedy skutečně uvažovat o tom, že zeď nebyla postavena ostrovany, ale nějakými cizinci zdaleka? Pokud přistoupíme k úvahám o tom, že by se na budování Ahu Vinapu na Velikonočním ostrově podílel kdokoliv zvenčí, nutno samozřejmě uznat, že by se na odlehlý ostrov musel nějak dopravit.

To by logicky podporovalo hypotézu předkolumbovských mořeplavců z amerického kontinentu. Vzhledem k architektuře diskutované zdi a poloze ostrova na mapě světa se pak zdá, že by těmito mořeplavci mohli být právě Inkové.

Je těžké uvěřit tomu, že by ostrované bez jakéhokoliv cizího impulsu vynalezli stejnou stavební techniku jako vzdálená incká civilizace. Na druhou stranu ovšem nemáme žádné důkazy o tom, že by k nějakému kontaktu mezi Inky a obyvatelstvem Velikonočního ostrova skutečně došlo. Foto: Jorge Morales Piderit / Creative Commons – CC0

INDICIE V LEGENDÁCH

Existují legendy o tom, že jeden z inckých vládců, Tupac Yupanqui (1471–1493), uspořádal za svého života odvážnou námořní výpravu do Tichého oceánu. Vyplout na ni měly relativně primitivní čluny s posádkou čítající úctyhodných 20 000 mužů.

Na konci jejich nebezpečného počinu údajně stál objev dvou ostrovů pojmenovaných Ninachumbi a Auachumbi. O této zvláštní události se ve svém díle zmiňuje například významný raně novověký badatel a spisovatel Pedro Sarmiento de Gamboa (1532–1592) či duchovní Miguel Cabello Valboa (1535–1608).

Někteří historici, například uznávaný peruánský expert na Inky José Antonio del Busto Duthurburu (1932–2006), podporují teorii, že legenda o úspěšné oceánské výpravě Tupaca Yupanqui se zakládá na skutečných událostech.

Ony dva ostrovy (Ninachumbi a Auachumbi), které jeho muži údajně objevili, leží v Polynésii. Mohl by jedním z nich být právě ostrov dnes známý jako Velikonoční? O této hypotéze je přesvědčen i slavný norský experimentální archeolog a antropolog Thor Heyerdahl (1914–2002).

Del Busto Duthurburu se po stopách domnělé incké výpravy vydal až do Polynésie a zjistil, že na ostrově Mangareva a na rajském souostroví Markézy existuje legenda o králi jménem Tupa, který přišel z moře na vorech nesoucích zlato, stříbro, keramiku a textil.

Mohl být oním mužem z legendy právě smělý Inka Tupac Yupanqui? Sváděla by k tomu i zarážející podobnost jmen obou postav.

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.6.2022 1.4tis
Být považovaný za čaroděje, neznamená rezignovat na klasickou vědu. Příkladem je John Napier z Merchistonu (1550-1617). Co všechno Napier objevil a pomohly mu k tomu i nějaké ty „čáry máry“? John Napier se zapsal do historie jako matematik, fyzik a astronom. Známý je jako objevitel logaritmů i primitivních počítačích „strojů“. Angažoval se i ve zbrojařských vizích. Je […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.2tis
Skoro to vypadá, že v dávné mytologii už skoro nebylo pro samé ptáky fénixe (či jejich bratránky), kam šlápnout. Samozřejmě, ten nejznámější bude pták fénix z antických příběhů. Byl pták fénix pouze bájný tvor, nebo opravdu takový opeřenec někdy žil? Od dob, kdy Heinrich Schliemann se svazkem Homéra v ruce celkem úspěšně pátral po rozvalinách […]
od Mirek Brát 29.6.2022 2.7tis
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 3.1tis
V Egyptském městečku Dendera se nachází tisíce let starý chrámový komplex. Jedna ze zdejších staveb je zasvěcena bohyni Hathor a právě tam archeologové objeví nástěnný motiv, před nímž zůstanou v úžasu stát. Výjev zobrazuje několik postav držících cosi, co na první pohled připomíná klasickou žárovku, jen v mnohem větším provedení! Z jejího konce navíc jako […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.6tis
V roce 2016 vzbudí pozdvižení nález starověkých egyptských mincí. Dojde k němu během rekonstrukce jednoho domu na jihu Egypta, jak informuje web zaměřený na konspirační teorie mysteriousearth.net. Mince zachycují výjevy, které jako kdyby vůbec nebyly z našeho světa! Na rubu vidíme hlavu a ramena stvoření, které zcela odpovídá současným představám o vzhledu mimozemšťanů. Snad jediné […]