3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Tajemné bedny šlechtice Jiruše mohou být otevřeny až roku 2101
Tajemné bedny šlechtice Jiruše mohou být otevřeny až roku 2101
od 19.1.2022
3.4tis
Otevření beden se bohužel nedožijeme… ILUSTRAČNÍ FOTO: Pixabay
365
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

V roce 1902 se depozitář Národního muzea rozšíří o dva zajímavé exempláře. Šlechtic Bohuslav Jiruš mu ve své závěti odkáže dvě bedny, jejichž obsah dosud není znám.

Otevření beden se bohužel nedožijeme... ILUSTRAČNÍ FOTO: Pixabay Co ukrývají tajemné bedny? Foto: Pixabay Veřejnost se dokonce mohla účastnit ankety, zda bedny skenovat a pokusit se zjistit alespoň část obsahu. Většina lidí byla proti. ILUSTRAČNÍ FOTO: Pixabay

Významný lékař, botanik a nadšený cestovatel totiž ustanoví, že smějí být otevřeny až 200 let po jeho smrti, tedy v roce 2101! Jaký má jeho odkaz důvod? Jméno Bohuslava Jiruše (1841–1901) by dnes zřejmě upadlo v zapomnění.

reklama

Tento svědomitý vědec a filantrop je sice významnou postavou v kruzích lékařských a přírodovědných, ovšem takových zná naše historie mnoho. Jiruš se však do povědomí veřejnosti zapisuje ryze specifickým způsobem.

Nesmírný zájem budí dvě dřevěné, zinkovým plechem vyložené bedny o rozměrech zhruba 1,2 x 0,8 x 0,69 metru, které odkazuje po své smrti Národnímu muzeu s tímto dodatkem:

„Společnost Musea království Českého musí se zavázati, že bedny ty na bezpečném místě dvě stě (200) let bude uzavřeně chovati, a přesně po 200 letech je dá u přítomnosti komise výborem ustanovené otevříti.“ Jeho požadavek je splněn.

Bedny jsou od roku 1902 skutečně zapečetěné a podněcují nesmírnou zvědavost. Jaké poklady mohou ukrývat?

Co ukrývají tajemné bedny? Foto: Pixabay
Co ukrývají tajemné bedny? Foto: Pixabay

CO PŘIVEZL Z CIZINY

Bohuslav je vášnivý cestovatel. Za svůj život procestuje Evropu, pobývá na Balkáně, v bývalé Jugoslávii, ale rovněž v Alžírsku a Tunisku a na Špicberských ostrovech v Severním ledovém oceánu.

reklama

Když umírá, je mu teprve 60 let. Svoji pozůstalost, stejně jako finance, odkazuje Jiruš svým blízkým: sestře, příteli, služebným, kolegovi či některým institucím. Objevuje se mezi nimi navíc i jméno ženy, o níž historikové nic nevědí.

Doživotní peněžní rentu zůstavuje ženě jménem Theresie Jančičová, která měla žít v Mariboru (dnešní Slovinsko). Co se týče samotných beden, Jiruš ustavuje, že předměty, jež do nich mají být uloženy, musí vybrat speciální komise.

Po jeho smrti valné shromáždění rozhodne, že závěť bude přijata, a v prosinci je vytvořen inventář jeho pozůstalosti. Dne 3. ledna 1902 se pak v Jirušově bytě schází komise, která má naplnit bedny a tím i poslední přání zesnulého.

Veřejnost se dokonce mohla účastnit ankety, zda bedny skenovat a pokusit se zjistit alespoň část obsahu. Většina lidí byla proti. ILUSTRAČNÍ FOTO: Pixabay
Veřejnost se dokonce mohla účastnit ankety, zda bedny skenovat a pokusit se zjistit alespoň část obsahu. Většina lidí byla proti. ILUSTRAČNÍ FOTO: Pixabay

KDE JSOU OSOBNÍ DOPISY?

Mezi lidmi se, mimo jiné, objevují historky, že Jiruš nechal do beden zavřít svého soka v lásce. To bychom se však zřejmě až příliš vzdálili od pravdy. Šlechtic Jiruš je prý za svého života starý mládenec a všechen svůj život zasvětí práci a koníčkům.

reklama

Na druhou stranu, proč tedy ve své závěti odkázal tučnou sumu neznámé slečně Jančičové? Může snad mít více tajemství? Vzhledem k tomu, že Jiruš přikázal, aby bedny zasypali naftalínem, je pravděpodobné, že je tam také oblečení.

V bednách je určitě jeho fotografie, denní tisk se zprávou o jeho úmrtí a o konání pohřbu. Proč ale byly takové materiály zapečetěny a uloženy do muzea? Odpověď na otázku po účelu truhel je vzhledem k Jirušově povaze prostá.

Tento dlouholetý spolupracovník Národního muzea si je vědom ceny a zajímavosti historických předmětů. Ve své závěti uvádí:

„Již krátká doba 50ti let, na která se pamatuji, naučila mne, že časem často i nejnepatrnější, i úplně bezcenné předměty nabývají alespoň pro sběratele ceny a zajímavosti, a myslím, že leckterý předmět, který by se po mé smrti zničil neb zahodil, časem ceny neb zajímavosti dosáhne.“ Právě proto údajně nechává zhotovit bedny, do nichž se pevně uzavřou artefakty z jeho doby, a budou tak uchráněny před možným zničením či odcizením.

Jak sám Jiruš dodává:

„V nejhorším případu obdrží budoucí kulturní historik z toho jasnější obraz, jak se v druhé polovině 19tého století žilo a pracovalo, než z jakýchkoli spisů.“ Záměry ctihodného šlechtice jsou tedy zřejmě ryze vědecké, přesto se mu podařilo vytvořit pravděpodobně nejzajímavější záhadu současného Národního muzea. Přispívá k tomu i fakt, že bedny se nedají zrentgenovat…

Foto: PIXABAY
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 95
24. února 2022 zahájilo Rusko rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Během kyjevské ofenzivy, která začala první den bojů, se na sociálních sítích začala šířit videa stíhaček a  tvrzení o pilotovi, který sestřelil několik ruských letadel. Pak se objevilo tvrzení, že to byl pilot MiGu-29 přezdívaný "Kyjevský duch". Ukrajinské ministerstvo obrany nejprve tvrdilo, že Duch z Kyjeva by mohl být jedním z desí
od 2.12.2022 1.4tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 1.6tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.6tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.6tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.